Co na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi, leczenie

Ciąża wiąże się z wieloma dolegliwościami. Ciężarna kobieta nie ma lekko. Odczuwa wiele nieprzyjemnych przypadłości. Zgaga w ciąży jest rzeczą naturalną, co nie znaczy, że zgagę trzeba znosić. Niektórym kobietom zgaga towarzyszy przez cały okres ciąży. Istnieje kilka metod, by zwalczyć przykre uczucie pieczenia w przełyku powodowane przez zgagę. Niżej podajemy zalecane sposoby na zgagę.

Co na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi

Niestrawność w ciąży

Zgaga jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Szczególnie dokuczliwa jest u kobiet w ciąży.

W czasie ciąży produkcja progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, wzrasta. Niestety hormon ten działa zmiękczająco na zwieracz, czyli mięsień okrężny zamykający ujście przełyku do żołądka. Przeżuty pokarm powinien przemieścić się do żołądka. Jednak powiększona macica naciska na żołądek, a przeżuta treść z powrotem cofa się do przełyku. Kwas solny i enzymy trawienne cofają się razem z pokarmem. Zgaga powoduje:

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi w ciąży?"

 • pieczenie w gardle,
 • pieczenie za mostkiem,
 • kwaśno-gorzki smak w ustach,
 • uporczywe odbijanie,
 • kwaśne wymioty.

Co na zgagę w ciąży - leczenie

Zgagę w ciąży można pokonać na wiele sposobów. Nie ma konieczności sięgania od razu po leki na zgagę. Czasami zgaga mija sama dzięki modyfikacji diety i zastosowaniu domowych metod walki ze zgagą.

 • Leki na zgagę

Leki neutralizujące nadmierną kwasowość soku żołądkowego – są wydawane bez recepty, należy jednak zwrócić uwagę czy dane leki na zgagę są przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Zgaga - co jeść, a czego unikać?

To dobre pytanie – a odpowiedź może nie być taka oczywista. Po pierwsze może wyjaśnimy, czym jest zgaga. Zgaga to uczucie dyskomfortu w okolicy od klatki...

 • Domowe sposoby na zgagę
 1. Imbir na zgagę – w leczeniu zgagi może pomóc imbir w postaci ciasteczek lub naparu z korzenia imbiru.
 2. Rumianek, mięta – napar z tych ziół to też dobry sposób na zgagę w ciąży.
 3. Siemię lniane – aby przygotować miksturę, która ma pomóc w zwalczeniu zgagi należy łyżkę siemienia należy wsypać do pół szklanki wrzątku, gdy ostygnie można dodać ciepłego mleka. Napar powinien mieć gęstość kisielu.
 4. Mleko – inny sposób na zgagę to maślanka, jogurt naturalny lub kefir.
 • Dieta na zgagę

Jeśli kobiecie w ciąży dokucza zgaga powinna pamiętać, że objawy zgagi nasilają się po zjedzeniu tłustego jedzenia, potraw smażonych, kwaśnych i pikantnych. Zgaga może być również nasilone przez żółty ser i sery pleśniowe, które jednak w czasie ciąży nie są polecane. Określone napoje również mogą powodować zgagę.

W ciąży dobrze jest więc unikać napoje gazowane, bardzo kwaśne soki głównie z cytrusów oraz pomidorów. Niestety zgaga często jest też powodowana przez słodycze i czekoladę, dlatego w ciąży lepiej ich unikać. Kobiety w ciąży, którym dokucza zgaga powinny również unikać kawy i czarnej herbaty. Choć większość ciężarnych generalnie unika alkoholu i papierosów, należy pamiętać, że one również nasilają zgagę.

W walce ze zgagą wskazane jest też picie świeżo wyciśniętych soków. Najlepsze na zgagę będą soki z marchewki, buraków i jabłek. Warto pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania, jeśli chcemy pozbyć się zgagi w naturalny sposób. Aby nie doświadczać zgagi lepiej jeść niewiele, ale częściej. Powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. Jeśli w czasie ciąży doskwiera nam zgaga ostatni posiłek dobrze jest zjeść co najmniej 2 godziny przed snem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych (...) problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie...

Dolegliwości w ciąży

Niestrawność w ciąży

Niestrawność w ciąży

Zgaga jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Szczególnie dokuczliwa jest u kobiet w ciąży.

Dolegliwości w ciąży

Biegunka w ciąży - przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym (...) ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli...