Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zgaga w ciąży - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Avatar placeholder
Katarzyna Wieczorek 29.03.2021 22:04
Zgaga w ciąży to częsta dolegliwość.
Zgaga w ciąży to częsta dolegliwość. (123rf.com)

Nieprzyjemne uczucie pieczenia i bólu w przełyku może oznaczać, że dopadła cię zgaga w ciąży. Należy ona do jednych z najnieprzyjemniejszych dolegliwości żołądkowych. Zgaga występuje u ludzi w każdym wieku, ale może się nasilić u kobiet w ciąży. Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży, która może powodować trudności w połykaniu czy nawet wymioty?

spis treści

1. Przyczyny zgagi w ciąży

Aby pozbyć się zgagi w ciąży, musimy najpierw odnaleźć jej źródło. Najczęściej pojawia się po przejedzeniu, występuje również u osób, które lubią tłuste i ostre posiłki. Także nadwaga nie pozostaje bez wpływu na zgagę.

Powoduje ją nadkwaśność soków żołądkowych, co oznacza, że z żołądka do przełyku cofa się sok żołądkowy, który wywołuje pieczenie i ból, który najczęściej jest odczuwany w okolicy zamostkowej.

Zobacz film: "Oto główni sprawcy zgagi"

W czasie ciąży produkcja progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, wzrasta. Niestety hormon ten działa zmiękczająco na zwieracz, czyli mięsień okrężny zamykający ujście przełyku do żołądka.

Przeżuty pokarm powinien przemieścić się do żołądka. Jednak powiększona macica naciska na żołądek, a przeżuta treść z powrotem cofa się do przełyku. Kwas solny i enzymy trawienne cofają się razem z pokarmem. Zgaga powoduje:

  • pieczenie w gardle,
  • pieczenie za mostkiem,
  • kwaśno-gorzki smak w ustach,
  • uporczywe odbijanie,
  • kwaśne wymioty.
Istnieje wiele naturalnych sposobów na zgagę w ciąży
Istnieje wiele naturalnych sposobów na zgagę w ciąży (Shutterstock)

2. Leczenie zgagi w ciąży

Zgagę w ciąży można pokonać na wiele sposobów. Nie ma konieczności sięgania od razu po leki na zgagę. Czasami zgaga mija sama dzięki modyfikacji diety i zastosowaniu domowych metod walki ze zgagą.

Leki na zgagę neutralizują nadmierną kwasowość soku żołądkowego – są wydawane bez recepty, należy jednak zwrócić uwagę czy dane leki na zgagę są przeznaczone dla kobiet w ciąży.

2.1. Dieta na zgagę w ciąży

Jeśli kobiecie w ciąży dokucza zgaga powinna pamiętać, że objawy zgagi nasilają się po zjedzeniu tłustego jedzenia, potraw smażonych, kwaśnych i pikantnych. Zgaga może być również nasilone przez żółty ser i sery pleśniowe, które jednak w czasie ciąży nie są polecane. Określone napoje również mogą powodować zgagę.

W ciąży dobrze jest więc unikać napoje gazowane, bardzo kwaśne soki głównie z cytrusów oraz pomidorów. Niestety zgaga często jest też powodowana przez słodycze i czekoladę, dlatego w ciąży lepiej ich unikać. Kobiety w ciąży, którym dokucza zgaga powinny również unikać kawy i czarnej herbaty. Choć większość ciężarnych generalnie unika alkoholu i papierosów, należy pamiętać, że one również nasilają zgagę.

W walce ze zgagą wskazane jest też picie świeżo wyciśniętych soków. Najlepsze na zgagę będą soki z marchewki, buraków i jabłek. Warto pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania, jeśli chcemy pozbyć się zgagi w naturalny sposób. Aby nie doświadczać zgagi lepiej jeść niewiele, ale częściej. Powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. Jeśli w czasie ciąży doskwiera nam zgaga ostatni posiłek dobrze jest zjeść co najmniej 2 godziny przed snem.

Tłuste jedzenie, ostre przyprawy i czekolada mogą powodować trudności z trawieniem, a w konsekwencji zgagę. Unikaj: cebuli, kwaśnych soków, owoców i warzyw: kapusty, ogórków kiszonych, kwaśnych jabłek, cytrusów, napojów gazowanych, mięty.

Spożywanie mleka i jego przetworów – pół szklanki ciepłego mleka może pomóc nam w walce ze zgagą w ciąży. Jednak nie zawsze kobieta w ciąży może pić mleko, ponieważ często uczula ono dziecko.

Migdały – są świetnym źródłem magnezu i wapnia. Wpływają pozytywnie na trawienie i pomagają w czasie zgagi. Niestety, są również silnymi alergenami.

Siemię lniane – paląca zgaga w ciąży nie ma z nim szans. Aby pozbyć się dolegliwości, wystarczy zalać gorącą wodą 2-4 łyżeczki mielonego siemienia lnianego. Można je również pić zapobiegawczo po każdym posiłku.

Aby pozbyć się zgagi w ciąży, należy przede wszystkim jeść małe porcje, ponieważ rozwijające się dziecko napiera na żołądek ze wszystkich stron, a w konsekwencji organ zmniejsza swoją objętość. Zaleca się, aby przyszła mama spożywała 3 standardowe posiłki rozłożone na kilka etapów.

Najlepiej podzielić je na 9-12 mniejszych posiłków spożywanych w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny po jedzeniu jest niewskazany, ponieważ może przyczynić się do pojawienia się zgagi w ciąży.

2.2. Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Nie zmieniaj gwałtownie pozycji ciała. Kobieta w ciąży nie powinna zbytnio się wysilać, tym bardziej, jeśli cierpi na zgagę. Dlatego: poproś bliską osobę o zawiązanie butów, nie zamiataj ani nie zmywaj podłogi, najpotrzebniejsze przedmioty używane na co dzień ustaw na wysokości wzroku, kup sobie mały stołeczek, na którym będziesz mogła siadać, nie opuszczaj głowy poniżej żołądka.

Spraw sobie odpowiednie łóżko. Jeżeli męczy Cię zgaga w ciąży, postaraj się, aby przez cały czas głowa była powyżej żołądka. Aby tak się stało, najlepiej jest unieść pod kątem cały materac, który będzie utrzymywał odpowiednią pozycję ciała. Dzięki temu treść żołądka nie powróci do przełyku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze