Trwa ładowanie...

Suplementy diety z witaminą D bezpieczne dla ciężarnych

Badania wskazują, że nawet wysokie dawki witaminy D w suplementach diety są bezpieczne dla zdrowych kobiet w ciąży i skutecznie podnoszą jej stężenie we krwi do optymalnego poziomu.

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

spis treści

1. Badania nad bezpieczną dawką witaminy D w ciąży

Suplementacja witaminy D była dotychczas sprawą kontrowersyjną. Powszechne było błędne przekonanie o jej szkodliwym wpływie na rozwój płodu. Od 1963 roku za bezpieczną dzienną dawkę tej witaminy uznaje się 200 IU, czyli jednostek międzynarodowych. Wiadomo jednak, że witamina D jest niezwykle ważna dla utrzymania homeostazy w organizmie, a jej niski poziom w czasie ciąży może niekorzystnie wpłynąć na układ immunologiczny i krążenia oraz trzustkę.

W celu ustalenia optymalnej dawki witaminy D naukowcy monitorowali przebieg ciąży 350 kobiet z różnych grup społecznych i o różnym pochodzeniu. Wszystkie uczestniczki badania były między 12. a 16. tygodniem ciąży. Panie podzielono na trzy grupy, z których jedna otrzymywała 400 IU witaminy D dziennie, druga 2000 IU, a trzecia 4000 IU.

2. Wyniki badania

Okazuje się, że kobiety, które otrzymywały najwyższą dawkę witaminy, miały największe szanse na uzyskanie optymalnego poziomu tej witaminy w krwiobiegu w czasie ciąży. Oznacza to, że 4000 IU witaminy D zapewnia prawidłowy metabolizm u ciężarnych. Wyniki badań wskazują, że witamina ta jest nie tylko bezpieczna dla kobiet w ciąży, ale i skuteczna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.