Suplementy diety z witaminą D bezpieczne dla ciężarnych

Badania wskazują, że nawet wysokie dawki witaminy D w suplementach diety są bezpieczne dla zdrowych kobiet w ciąży i skutecznie podnoszą jej stężenie we krwi do optymalnego poziomu.

Badania nad bezpieczną dawką witaminy D w ciąży

Suplementacja witaminy D była dotychczas sprawą kontrowersyjną. Powszechne było błędne przekonanie o jej szkodliwym wpływie na rozwój płodu. Od 1963 roku za bezpieczną dzienną dawkę tej witaminy uznaje się 200 IU, czyli jednostek międzynarodowych. Wiadomo jednak, że witamina D jest niezwykle ważna dla utrzymania homeostazy w organizmie, a jej niski poziom w czasie ciąży może niekorzystnie wpłynąć na układ immunologiczny i krążenia oraz trzustkę.

W celu ustalenia optymalnej dawki witaminy D naukowcy monitorowali przebieg ciąży 350 kobiet z różnych grup społecznych i o różnym pochodzeniu. Wszystkie uczestniczki badania były między 12. a 16. tygodniem ciąży. Panie podzielono na trzy grupy, z których jedna otrzymywała 400 IU witaminy D dziennie, druga 2000 IU, a trzecia 4000 IU.

Wyniki badania

Okazuje się, że kobiety, które otrzymywały najwyższą dawkę witaminy, miały największe szanse na uzyskanie optymalnego poziomu tej witaminy w krwiobiegu w czasie ciąży. Oznacza to, że 4000 IU witaminy D zapewnia prawidłowy metabolizm u ciężarnych. Wyniki badań wskazują, że witamina ta jest nie tylko bezpieczna dla kobiet w ciąży, ale i skuteczna.

Komentarze (1)
~uua
~uua 2 miesiące temu

nie bralam żadnych suplementów w 3 ciazach! nawet kwasu foliowego. dzieci piękne, zdrowe i inteligentne! wyjątkowo proporcjonalne i dorodne! jadłam zdrowo ale czasem pozwalałam sobie na fast food i cole. nie uprawialam sportu-jak mialam ochote to wyszlam na spacer...nie piję i nie palę... mąż jest lekarzem, mama farmaceutą... nie popadajcie w skrajność kobietki i uszy do gory

Odpowiedz

Pomocni lekarze