Trwa ładowanie...

Swędzenie skóry w nocy. Przyczyną świądu może być poważna choroba

Avatar placeholder
15.09.2021 10:59
Świąd nocny może być objawem poważnej choroby
Świąd nocny może być objawem poważnej choroby (123rf)

Swędzenie skóry to uporczywy problem, z którym najczęściej radzimy sobie poprzez używanie kosmetyków nawilżających i picie wody. Co jednak, gdy uporczywe swędzenie jest szczególne dokuczliwe przed snem? Świąd nocny może świadczyć o kilku chorobach.

spis treści

1. Świąd nocny

Swędzenie skóry to nieprzyjemne uczucie, które występuje na skutek drażnienia zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze właściwej. Wpływ na nią mają czynniki chemiczne lub mechaniczne np. łaskotanie czy muskanie.

Swędzenie to nieprzyjemne uczucie, które może dotknąć dowolnej części ciała niezależnie od pory dnia i nocy. Wszystko, z czym ma kontakt skóra, pobudza receptowy czuciowe, które przekazują odpowiednie informacje do mózgu.

Zobacz film: "Czy świąd da się zredukować?"

Osoby, które doświadczają niekontrolowanego świądu, twierdzą, że jest gorszy od bólu, ponieważ nie ma na niego lekarstwa. Najgorzej, gdy atakuje zaraz przed zaśnięciem, uniemożliwiając sen, a co za tym idzie – wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia.

Nie jest do końca jasne, dlaczego swędzenie występuje zwykle przed snem. Prawdopodobnie ma to związek z chwilowym wzrostem temperatury, który sprzyja zwiększonemu swędzeniu.

Należy pamiętać, że przed snem, kiedy wyciszamy swój organizm, skupiamy się na nim. To właśnie po ułożeniu się do snu dostrzegamy, że mamy zmęczone nogi lub boli nas kręgosłup. Skupiamy się na swoim ciele, dotykamy i wówczas pojawia się element psychologiczny. Kiedy wyczujemy na swoim ciele jakąś nierówność, zaczynamy drapać, co wspomaga uczucie świądu.

Osoby cierpiące na stany lękowe lub doświadczające nadmiernego stresu, potrafią nieświadomie wywołać uczucie swędzenia.

Uporczywy świąd może prowadzić do powstania liszaja zwykłego lub nieestetycznych ran. Jeśli swędzenie nie ustępuje w ciągu kilku dni, zgłoś się do lekarza, który pomoże ustalić jego przyczynę – a tych jest kilka.

2. Przyczyny świądu

Swędzenie skóry zwykle spowodowane jest chorobami lub czynnikami zewnętrznymi, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, np. kremy, kosmetyki czy proszek do prania.

Uporczywym i dokuczliwym swędzeniem cechuje się liszajec zakaźny, ale także wszawica, która najczęściej pojawia się u dzieci wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

W przypadku wszawicy świąd występuje w obrębie skóry głowy, karku, a niekiedy także ramion, natomiast liszajec zakaźny może atakować obszar całego ciała.

Świąd mogą wywoływać dolegliwości drobnoustrojowe, np. nowotwór, zaburzenia hormonalne lub niewydolność nerek – dlatego tak ważne jest, aby skonsultować to z lekarzem. Często wieczorne swędzenie może ostrzegać o chłoniaku Hodgkina.

Na początku lata i zimy swędzenie skóry może być spowodowane nadmiernym wysuszeniem skóry. Należy wówczas zadbać o odpowiednie jej nawilżenie, pijąc wodę i używając kosmetyków nawilżających.

Uporczywe swędzenie mogą wywołać takie dolegliwości jak: nadczynność tarczycy, mocznica, atopowe zapalenie skóry, żółtaczka czy trądzik różowaty.

Zobacz także: Swędzenie było objawem raka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze