Trwa ładowanie...

Pfizer opublikował nowe wyniki badań nad szczepionką na COVID-19. Jest skuteczna także przeciwko wariantowi z RPA

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 02.04.2021 12:24
Szczepionka Pfizera ma być skuteczna także przeciwko wariantowi z RPA
Szczepionka Pfizera ma być skuteczna także przeciwko wariantowi z RPA (Getty Images)

Według zaktualizowanych danych na temat skuteczności badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 preparat Pfizer&BioNTech działa przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa. Koncern przekazał także, że ogólna skuteczność jego szczepionki wynosi 91,3 proc.

spis treści

1. Nowe wyniki badań nad szczepionką

O zakończeniu kolejnych badań nad swoim preparatem firmy Pfizer&BioNTech poinformowały na Twitterze. Podano, że dane obejmują 46 tys. uczestników badań oraz okres od 7 dni do 6 miesięcy po podaniu drugiej dawki szczepionki. W raporcie czytamy, że wśród osób, które zostały poddane badaniu, stwierdzono 927 przypadków wystąpienia COVID-19. 850 z nich w grupie, która dostała placebo, a 77 wśród osób, które przyjęły szczepionkę. Te wyniki przekładają się na ogólną szacowaną skuteczność 91, 3 proc. Wcześniej Pfizer podawał, że wynosi ona 95 proc.

Co jednak ważne, żadna z zaszczepionych osób, u której wystąpiły objawy COVID-19 nie rozwinęła ciężkiego przebiegu choroby, co zdarzyło się w niezaszczepionej grupie uczestników badania.

2. Preparat skuteczny przeciwko wariantowi z RPA

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Firmy Pfizer&BioNTech podają także, że ich szczepionka wykazuje wysoką skuteczność przeciwko mutacji koronawirusa pochodzącej z RPA. Potwierdzają to badania, do których zaproszono 800 osób. Wśród nich stwierdzono 9 infekcji wywołanych mutacją B.1.351 (południowoafrykańską), a wszystkie wystąpiły u tych, które otrzymały placebo.

Zdaniem Pfizera taki wynik jest dowodem na to, że jego preparat działa także przeciwko temu wariantowi SARS-CoV-2. Sugerowały to już wcześniejsze badania, zgodnie z którymi szczepionka zachowała skuteczność przeciwko najbardziej niebezpiecznemu szczepowi, choć - jak podkreśla sam Pfizer - analizy wykazywały słabszą reakcję układu odpornościowego.

Co ważne, nowe wyniki badań nie wykazały żadnych nowych skutków ubocznych preparatu, również po 6 miesiącach od podania 2 dawki.

Wariant południowoafrykański wykazuje dużo większą zakaźność niż mutacja brytyjska. Eksperci podkreślają jednak, że nie jest bardziej śmiercionośny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze