Trwa ładowanie...

Szczepienia przed wyjazdem do Afryki

Avatar placeholder
01.10.2015 15:03
Szczepienia przed wyjazdem do Afryki
Szczepienia przed wyjazdem do Afryki

Z roku na rok coraz chętniej podróżujemy za granicę. Co więcej, coraz częściej za cel podróży wybieramy sobie egzotyczne kraje Azji i Afryki. Chociaż w dzisiejszych czasach podróż na inny kontynent nie sprawia większych problemów, nie powinniśmy do tego podchodzić niefrasobliwie. Warto pamiętać, że wyjeżdżając w egzotyczne miejsca, zmieniamy klimat. W danym kraju mogą występować choroby tropikalne, na które nie jesteśmy odporni. Poniższy artykuł dostarczy informacji na temat szczepień przed wyjazdem do Afryki.

spis treści

1. Choroby afrykańskie

Tężec, błonica, poliomyelitis, żółta febra, dur brzuszny, WZW A, WZW B, zakażenia meningokokowe, cholera i wścieklizna to choroby, które stanowią duże zagrożenie dla turystów przyjeżdżających do krajów afrykańskich. Ze względu na znaczną różnicę stref klimatycznych nie jesteśmy odporni na choroby tropikalne. Dodatkowo zachorowaniom sprzyja niski poziom higieny i złe warunki sanitarne w krajach rozwijających się. Zanim wyjedziemy do Afryki, powinniśmy koniecznie zgłosić się do lekarza i poddać się niezbędnym szczepieniom przed podróżą.

2. Wizyta u lekarza medycyny podróży

Przed planowanym wyjazdem do jednego z krajów afrykańskich należy udać się do lekarza medycyny podróży. Udzieli on nam ważnych informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych, a także poinstruuje, jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Wskazówki lekarza powinny dotyczyć zarówno higieny, jak i przygotowywania posiłków oraz ochrony przed zwierzętami i owadami. Na taką wizytę należy zgłosić się odpowiednio wcześnie, gdyż niektóre szczepionki wymagają zastosowania kilku dawek. Z tego względu do lekarza najlepiej udać się na 4-6 tygodni przed wyjazdem.

3. Jakie szczepienia przed wyjazdem do Afryki?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przygotowując się do podróży, należy wziąć pod uwagę wszystkie kraje, które ma się odwiedzić. Trzeba także rozpatrzyć aktualną sytuację epidemiologiczną na świecie. A oto na jakie choroby należy się zaszczepić, planując wyjazd do poszczególnych krajów Afryki:

  • tężec – szczepienie zalecane przy wyjeździe do każdego państwa afrykańskiego;
  • błonica – szczepienie zalecane przy wyjeździe do każdego państwa afrykańskiego;
  • poliomyelitis – szczepienie zalecane przy wyjeździe do Angoli, Algierii, Beninu, Burkina Faso, Burundi, Czadu, Dżibuti, Erytrei, Etiopii, Gabonu, Gambii, Ghany, Gwinei Bissau, Gwinei Równikowej, Kamerunu, Kenii, Kongo, Liberii, Mali, Mauretanii, Namibii, Nigru, Republiki Środkowo-Afrykańskiej, Ruandy, Senegalu, Sierra Leone, Somalii, Suazi, Sudanu, Tanzanii, Togo, Ugandy, Wybrzeża Kości Słoniowej i Zambii;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A – szczepienie zalecane przy wyjeździe do każdego państwa afrykańskiego;
  • dur brzuszny – szczepienie zalecane przy wyjeździe do każdego państwa afrykańskiego;
  • zakażenia meningokokowe – szczepienie zalecane przy wyjeździe do Beninu, Burkina Faso, Czadu, Erytrei, Etiopii, Gambii, Ghany, Gwinei Bissau, Kamerunu, Kenii, Mali, Mauretanii, Nigru, Republiki Środkowo-Afrykańskiej, Senegalu, Sudanu, Togo, Ugandy i Wybrzeża Kości Słoniowej;
  • cholera – wysokie ryzyko zakażenia w Angoli, Beninie, Czadzie, Dżibuti, Erytrei, Etiopii, Gambii, Ghanie, Gwinei Bissau, Kamerunie, Kenii, Kongo, Demokratycznej Republice Kongo, Liberii, Malawi, Mali, Mozambiku, Namibii, Nigrze, Republice Południowej Afryki, Ruandzie, Senegalu, Sierra Leone, Somalii, Sudanie, Tanzanii, Togo, Ugandzie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Zambii i Zimbabwe;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B – szczepienie zalecane przy wyjeździe do każdego państwa afrykańskiego;
  • wścieklizna – szczepienie zalecane przy wyjeździe do Angoli, Algierii, Beninu, Botswany, Burkina Faso, Burundi, Czadu, Dżibuti, Egiptu, Erytrei, Etiopii, Gabonu, Gambii, Ghany, Gwinei Bissau, Gwinei Równikowej, Kamerunu, Kenii, Komorów, Kongo, Demokratycznej Republiki Kongo, Lesotho, Liberii, Libii, Madagaskaru, Malawi, Mali, Maroka, Mauretanii, Mozambiku, Namibii, Nigru, Republiki Południowej Afryki, Republiki Środkowo-Afrykańskiej, Ruandy, Senegalu, Sierra Leone, Somalii, Suazi, Sudanu, Tanzanii, Togo, Tunezji, Ugandy, na Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambii, Zimbabwe i Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
  • żółta febra – szczepienia obowiązkowe przy wyjeździe do: Angoli, Beninu, Burkina Faso, Burundi, Gabonu, Ghany, Kamerunu, Kongo, Demokratycznej Republiki Kongo, Liberii, Mali, Nigru, Republiki Środkowo-Afrykańskiej, Ruandy, Sierra Leone, Wysp Św. Tomasza i Książęcej, Togo, na Wybrzeże Kości Słoniowej; szczepienie zalecane przy wyjeździe do Czadu, Etiopii, Gambii, Gwinei Bissau, Gwinei Równikowej, Kenii, Mauretanii, Senegalu, Somalii, Sudanu, Tanzanii, Ugandy.

Szczepienia obowiązkowe przed wyjazdem do Afryki mogą nie tylko zaoszczędzić nam bólu i niedogodności związanych z chorobą, ale przede wszystkim mogą uratować nam życie. Nie należy więc lekceważyć ich znaczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienia przed wyjazdem do Chin
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze