Trwa ładowanie...

Szczepienia przed wyjazdem do Chin

Avatar placeholder
09.04.2020 02:21
Szczepienia przed wyjazdem do Chin
Szczepienia przed wyjazdem do Chin

Wycieczka do Chin to wyjazd dość egzotyczny i trzeba liczyć się z zagrożeniami zdrowotnymi, których w Polsce nie ma lub dotykają nas w mniejszym stopniu. Bezpieczny wyjazd zagraniczny to przede wszystkim ważne szczepienia ochronne przed wyjazdem. Trzeba sprawdzić, czy szczepionka, którą zostaliśmy zaszczepieni jakiś czas temu nadal chroni nas przed infekcjami. Nie ma szczepień wymaganych, aby dostać się do Chin, jeśli nie przyjeżdżamy z miejsc, które znajdują się na liście WHO jako zagrożone epidemią. Wybierając się do Chin, nie musimy się szczepić, jednak warto o tym pomyśleć.

spis treści

1. Jakie szczepienia przed wyjazdem do Chin?

Szczepienia przed wyjazdem pozwalają na bezpieczny urlop. Pamiętajmy, że zaszczepić powinni się wszyscy członkowie wycieczki, szczególnie dzieci. Nie ma szczepionek wymaganych i obowiązkowych, bez których nie dostaniemy się do Chin, ale mimo to należy rozważyć zaszczepienie się przeciwko niektórym chorobom. Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Chin to:

 • szczepienie przeciw WZW typu A,
 • szczepienie przeciw WZW typu B,
 • szczepienie przeciw żółtej gorączce),
 • szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i polio (szczepienie BTP),
 • szczepienie przeciw durowi brzusznemu,
 • szczepienie przeciwko wściekliźnie,
 • szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Szczepionka meningokokowa jest szczepieniem niekoniecznym przed wyjazdem do Chin. Nie istnieje obecnie skuteczna szczepionka na malarię, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na komary i inne owady podczas wyjazdu. Malariawystępuje w południowej części Chin. Zachorowania na gorączkę tropikalną także zdarzają się na południu. Na terenach wiejskich, w tym rejonie, istnieje również ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem opon mózgowych.

2. O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem do Chin?

Szczepienia przed wyjazdem do Chin to nie wszystko. Przed przepuszczeniem przez granicę Chin, należy wypełnić deklarację zdrowotną, a to dlatego, że niektóre choroby nie pozwalają na przyjazd. Na teren Chin nie dostaną się osoby:

 • zakażone wirusem HIV,
 • chore na gruźlicę zakaźną,
 • chore na trąd,
 • chore na tyfus,
 • chore na cholerę,
 • chore na choroby weneryczne,
 • chore psychicznie.

Oprócz tego, jeśli podróżny ma objawy takie jak wysoka gorączka, kasze czy inne objawy wskazujące na przeziębienie, musi zgłosić je do chińskich służb sanitarno-epidemiologicznych. Wiąże się to z przypominającą MERS epidemią SARS z 2003 roku.

Aby uniknąć problemów żołądkowych, bardzo częstych u turystów, szczególnie w rejonach dla nich egzotycznych, należy uważać na żywność, szczególnie na tą kupowaną w drobnych lokalach gastronomicznych. Żywność może nie być tam odpowiednio przechowywana. Poza takim zagrożeniem, żołądek jest narażony także na gwałtowną zmianę diety. Nie przesadzajmy więc z egzotycznymi potrawami, próbujmy ich ostrożnie i zawsze miejmy przy sobie węgiel aktywowany. Także woda z kranu może wywołać zatrucie pokarmowe, dlatego nigdy nie pijmy wody nieprzefiltrowanej i nieprzegotowanej. Najbezpieczniej jest używać do picia tylko wody butelkowanej, szczelnie zamkniętej.

Wszystkie niezbędne leki lepiej zakupić jeszcze w kraju, przed wyjazdem. Dotyczy to także leków, które zwykle zabieramy do apteczki, czyli podstawowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza