Trwa ładowanie...

Szykuje się przełom w leczeniu otyłości? Pierwsze wyniki są zaskakujące

 Paula Jakubasik
19.03.2024 12:44
Lek budzący ogromne emocje w świecie medycznym
Lek budzący ogromne emocje w świecie medycznym (Getty Images)

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych, która prowadzi do bardzo wielu niebezpiecznych powikłań. Jej leczenie jej trudne, z tego względu wciąż trwają poszukiwania nowych preparatów, które mogłyby pomóc w przywróceniu prawidłowej masy ciała. Obecnie testowany lek wykazuje ponad dwukrotnie większą skuteczność niż jego poprzednicy.

spis treści

1. Nowy lek

Amykretyna to kolejny produkt koncernu Novo Nordisk, który zasłynął za sprawą innowacyjnych terapii dla chorych na cukrzycę typu 2. Obecnie testowany lek jest w formie pigułek, co wyróżnia go na tle innych preparatów w zastrzykach.

Forma ta ma sprawić, że przyjmowanie dawek nie będzie nieprzyjemne i nie wystąpi problem z brakiem regularności stosowania. Mechanizm działania amykretyny to naśladowanie właściwości amyliny oraz hormonu GLP-1, który zmniejsza apetyt.

2. Skuteczność amykretyny

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Amykretyna ma na celu ograniczanie uczucia głodu i prowadzenie do efektywnych spadków masy ciała. Pierwsze wyniki są zaskakujące, potencjalnie lek może powodować utratę 13 proc. wagi w ciągu trzech miesięcy.

Potrzebne są jednak dalsze badania w celu sprawdzenia bezpieczeństwa preparatu i długoterminowej skuteczności. Jednak korzystne rezultaty wstępnych analiz spowodowały wzrost wartości akcji koncernu Novo Nordisk, co świadczy o zaufaniu inwestorów.

Niestety jest zbyt wcześnie, by stwierdzić czy amykretyna zrewolucjonizuje walkę z otyłością. Sporym wyzwaniem będą z pewnością potencjalne skutki uboczne wynikające ze stosowania agonistów GLP-1, na przykład problemy żołądkowo-jelitowe.

Konieczne jest również sprawdzenie, czy po odstawieniu preparatu utracone wcześniej kilogramy nie wracają. Wprowadzenie amykretyny na rynek będzie zależało od rezultatów badań klinicznych, które udowodnią, że preparat jest skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny dla osób z otyłością, która jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia.

3. To nie jest magiczne rozwiązanie

Warto mieć świadomość, że żadnego leku na odchudzanie nie można traktować jako bezwysiłkowego rozwiązania. Trwała utrata masy ciała wymaga przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej.

Nie istnieje możliwość, by bez modyfikacji stylu życia cieszyć się smukłą sylwetką. Lek na otyłość powinien być traktowany jedynie jako wsparcie.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze