Przejdź na WP

Szyszynka - funkcje, choroby, profilaktyka

Wydaje się, że współcześni badacze wiedzą już wszystko o ludzkim organizmie, procesach życiowych i organach. Okazuje się jednak, że wciąż istnieją tajemnice, których na razie nie udało się odkryć naukowcom. Takim zagadkowym elementem naszego organizmu jest szyszynka – gruczoł znajdujący się w mózgu. Czym jest szyszynka i jakie pełni funkcje?

Zobacz film: "Jedzenie, które poprawia pracę mózgu"

spis treści

1. Szyszynka - charakterystyka

Szyszynka to gruczoł wydzielania wewnętrznego, znajdujący się w nadwzgórzu mózgu. Gruczoł jest bardzo mały – ma tylko 5–8 mm długości, 3–5 mm szerokości i waży około 0,1–0,2 g. Szyszynka ma kształt spłaszczonego stożka.

Tajemnicza szyszynka interesowała uczonych już od setek lat. Kartezjusz nazwał ją „siedzibą duszy” i uważał, że to właśnie ten gruczoł łączy ciało z intelektem.

Dlaczego właśnie szyszynka? Badacze byli zafascynowani tym, że to jedyny nieparzysty element w mózgu, w dodatku położony w samym środku, i dlatego przypisywali jej niezwykłą moc.

Dopiero w XX wieku udało się lepiej poznać budowę funkcje szyszynki, jednak w pewnych kręgach wciąż uchodzi za „magiczny organ”, który pozwala np. na jasnowidzenie i pozwala wkroczyć w świat mistycyzmu.

Wydzielana przez nią melatonina kieruje naszym biologicznym zegarem. Serotonina z kolei daje nam radość, wazopresyna jest regulatorem gospodarki wodnej.

Tyreotropina (TSH) jest ważna w prawidłowym działaniu tarczycy, kortyzol, inaczej nazwany hormonem stresu, ma wpływ na przemiany metaboliczne. Oksytocyna z kolei jest potrzebna podczas porodu, jednak tak ja i wcześniej wymienione hormony, pełni również inne, bardzo ważne funkcje.

Mimo długoletnich badań prowadzonych nad szyszynką, w dalszym ciągu więcej na jej temat dowiemy się ze stron ezoterycznych niż z medycznych informatorów. Możemy na przykład dowiedzieć się z nich jak powiekszyć ten organ, aby pogłębić swoje jasnowidzenie.

2. Szyszynka - funkcje

Komórki szyszynki (pinealocyty) produkują melatoninę – hormon odpowiedzialny za regulację naszego rytmu dobowego. Z tego powodu uważa się, że szyszynka reguluje zegar biologiczny człowieka.

Melatonina to związek chemiczny, który jest wydzielany nocą i poprzez naczynia trafia do krwiobiegu. Szyszynka czerpie informacje z siatkówki oka – dzięki temu „wie”, kiedy jest dzień, a kiedy noc.

Kłopoty ze snem to często wynik nieprawidłowości w produkcji melatoniny – światło emitowane przez ekrany laptopów czy smartfonów zakłóca informacje trafiające do szyszynki, przez co gruczoł nie wytwarza odpowiedniej ilości tego hormonu, a my skarżymy się na problemy ze snem.

Zaburzenia snu to częsta dolegliwość wśród osób w podeszłym wieku i bardzo często jest to związane z wapnieniem szyszynki postępującym wraz z wiekiem.

10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego...

zobacz galerię

Melatonina to bardzo ważny związek odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w organizmie. Badania wykazały, że zwiększa produkcję hormonu wzrostu, dlatego dzieci potrzebują dużo snu dla prawidłowego rozwoju. Poza tym niedobór melatoniny (który może wynikać z późnym kładzeniem się spać) może zaburzyć rozwój gonad, czyli narządów płciowych.

Zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2, raka piersi lub prostaty. Ponadto znacząco pogarsza komfort życia.

2.1. Szyszynka a depresja sezonowa

Melatonina jest również bardzo związana z serotoniną, czyli hormonem szczęścia. Ma to duże znacznie dla zrozumienia jesienno-zimowej depresji.

Melatonina jest uwalniana, gdy na zewnątrz jest ciemno. Dzięki niej możemy cieszyć się regenerującym i odprężającym snem w nocy. Problemy zaczynają się jesienią, gdy mamy niedobór światła słonecznego.

Ranki i wieczory są ciemne, przez co poziom melatoniny w organizmie jest wyższy. Skutkuje to sezonowym spadkiem nastroju, nadmierną sennością, apatią, drażliwością, większym apetytem.

W wielu przypadkach eksperci polecają „karmienie” szyszynki światłem, czyli fototerapię. Pozwala to wyregulować rytm organizmu i zwalczyć objawy jesienno-zimowego przesilenia.

Szyszynka - funkcje, choroby, profilaktyka
Szyszynka - funkcje, choroby, profilaktyka (Grafika / Shutterstock)

Komórki szyszynki wydzielają również dimetylotryptaminę. To substancja o właściwościach psychodelicznych. Badania nad nią prowadził psychiatra dr Rick Strassman. Okazało się, że duże stężenie tej substancji prowadzi do występowania stanów porównywalnych ze śmiercią kliniczną.

Strassman stwierdził, że szyszynka jest „gruczołem duchowości” i stąd kolejne przypuszczenia, że to właśnie ten mały gruczoł może być łącznikiem między ciałem a duszą.

3. Szyszynka - choroby

Do najczęstszych chorób szyszynki należą torbiele oraz nowotwory, jednak w porównaniu do innych części mózgu, guzy szyszynki zdarzają się bardzo rzadko (stanowią ok. 1% wszystkich nowotworów mózgu).

Zobacz także:

Jakie są objawy guzów okolicy szyszynki? Typowe symptomy to

Wykrycie guzów w okolicach szyszynki jest możliwe po przeprowadzeniu odpowiednich badań – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Poza tym u pacjenta z podejrzeniem nowotworu bada się markery nowotworowe, a na ostatnim etapie pobiera próbkę i przeprowadza testy histopatologiczne.

Guzy szyszynki leczy się często chirurgicznie. Operacja usunięcia guza jest bardzo skomplikowana, ponieważ szyszynka jest bardzo mała, a wokół niej znajdują się niezwykle ważne naczynia żylne mózgu oraz pień mózgu.

W leczeniu nowotworów szyszynki jest stosowana również chemioterapia oraz radioterapia.

4. Szyszynka - profilaktyka

Szyszynka z wiekiem ulega zwapnieniu. Warto w związku z tym ją od czasu do czasu "oczyścić". Można to zrobić dzięki spożywaniu dużych ilości warzyw i owoców, które jak wiemy mają też mnóstwo innych właściwości zdrowotnych.

Zwapnienie szyszynki powoduje wiele chorób, jak np. demencja starcza, stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Stąd też ważne jest, aby odpowiednio zająć się tym niewielkim gruczołem.

Aby oczyścić szyszynkę powinniśmy spożywać:

Niestety, nie możemy skutecznie zabezpieczyć się przed torbielami lub guzami szyszynki. Istnieje jednak kilka sposobów, aby wzmocnić jej działanie.

Przede wszystkim powinniśmy kłaść się do łóżka o rozsądnych porach i przesypiać noce. Dzięki temu zachowany zostanie rytm dobowy, a produkcja melatoniny i serotoniny nie będzie zaburzona.

Oprócz oczyszczania warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinniśmy zadbać o uzupełnienie niedoborów witaminy K, witamin z grupy B, a także zwrócić uwagę na poziom magnezu i jodu w organizmie.

W aptekach od jakiegoś czasu można nabyć suplementy melatoniny, jednak nie do końca została udowodniona jej skuteczność.

5. Szyszynka - trzecie oko

Według ezoteryków szyszynka jest symbolem trzeciego oka. Jest ono zdolne do duchowego przebudzenia, symbolizuje podwyższony stan świadomości oraz najbardziej wrażliwe zdolności.

Szyszynkę można pobudzać poprzez medytację oraz jogę.

Istnieją również zwierzęta, takie jak Hatteria (gad z Nowej Zelandii), który rzeczywiście ma małe oko na głowie. Pełni ono funkcję termoregulacyjną oraz hormonalną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy