Trwa ładowanie...

Tajemnicza choroba w Indiach. 300 mieszkańców hospitalizowanych

Tajemnicza choroba w Indiach. 300 mieszkańców hospitalizowanych
Tajemnicza choroba w Indiach. 300 mieszkańców hospitalizowanych (Getty Images)

Indie zajmują drugie miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W weekend okazało się, że mieszkańców tego obszaru zaatakowała nowa niezidentyfikowana choroba, która objawiła się m.in. napadami padaczkowymi, utratą przytomności oraz nudnościami. Pacjentom wykonano testy na COVID-19, wszystkie okazały się ujemne.

spis treści

1. Oblężenie szpitali

W ostatnim czasie szpitale w mieście Eluru przeżyły prawdziwe oblężenie i to bynajmniej nie z powodu koronawirusa. Pacjenci uskarżali się na szereg groźnych objawów takich jak m.in. napady padaczkowe, utratę przytomności oraz nudności. Jednak po wykonaniu testów na COVID-19 okazało się, że wszystkie były ujemne.

Większość z 300 pacjentów przyjmowanych do państwowych i prywatnych szpitali miała poniżej 30 lat, a około 22 proc. stanowiły dzieci.

Zobacz film: "Ratownik medyczy o ryzyku wpisanym w zawód"

"Około 180 pacjentów zostało już wypisanych, a reszta jest w stanie stabilnym. Jeden pacjent zmarł. Na początku zgłaszał podobne objawy, ale później nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Najprawdopodobniej śmierć ta nie była związana z tajemniczą chorobą" - powiedziała dr Dolla Joshi Roy z nadzoru ochrony zdrowia w Eluru.

Tajemnicza choroba w Indiach. 300 mieszkańców hospitalizowanych
Tajemnicza choroba w Indiach. 300 mieszkańców hospitalizowanych (Getty Images)

2. Przyczyną skażona woda?

Resort Zdrowia Andhra Pradesh wydał komunikat, w którym poinformował, że chorym wykonano badania krwi. Nie znaleziono żadnych dowodów na infekcję wirusową, np. denga lub chikungunya, które są chorobami przenoszonymi przez komary.

Ustalono, że wszyscy pili wodę z jednego źródła. W związku z tym laboratorium kryminalistyczne przeprowadza obecnie badania próbek. Pobrano je z 57 tys. 863 gospodarstw domowych.

"Szukamy przyczyn choroby, prowadzimy testy, badamy żywność i mleko" - mówi dr Roy.

Tymczasem pacjentów odwiedził w szpitalu gubernator stanu Andhra Pradesh. A do personelu medycznego dołączyli – neurolog oraz specjaliści z All India Institute of Medical Science, którzy prowadzą badania pod kątem neurotoksyn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze