Tak dewastujesz wątrobę. Objawy pojawiają się późno
Wątroba to kluczowy organ w naszym ciele. Pełni wiele ważnych funkcji i jest naprawdę wytrzymała, ale do czasu. Wiele naszych codziennych nawyków może szkodzić wątrobie i ostatecznie doprowadzić do jej uszkodzenia.
1. Choroby wątroby
Chora wątroba nie boli. Narząd nie jest unerwiony, więc nie pojawiają się żadne charakterystyczne objawy. To również sprawia, że wszelkie schorzenia są stosunkowo trudne do zdiagnozowania.
Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre dolegliwości. Pierwsze sygnały mogą objawiać się na przykład nadmiernym zmęczeniem lub ogólnym pogorszeniem zdrowia i samopoczucia. To bardzo często bagatelizowane problemy.
Bardziej charakterystyczne symptomy występują w zaawansowanych stadiach choroby wątroby, kiedy narząd staje się niewydolny. Obejmują one żółtaczkę i ból po prawej stronie żeber.
Choć wątroba potrafi sobie poradzić z wieloma naszymi ekscesami, długotrwałe stosowanie nieodpowiedniej diety i częste sięganie po alkohol może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Czego więc należy unikać?
2. Produkty szkodliwe dla wątroby
Oprócz alkoholu destrukcyjny wpływ na wątrobę ma wysokokaloryczna dieta. Produkty pełne rafinowanych węglowodanów i niezdrowych tłuszczów może prowadzić do odkładania się szkodliwych substancji.
Nadmiar tłuszczu w wątrobie prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i bliznowacenia. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej konsekwencje diety bogatej w te skłądniki mogą być opłakane.
Warto też z umiarem sięgać po leki. Za rozkład produktów medycznych odpowiedzialna jest właśnie wątroba, a niektóre z nich mają na nią toksyczny wpływ. Bez konsultacji ze specjalistą nie powinno się także zażywać supementów i mieszanek ziół.
Szczególnie ostrożni powinniśmy być przyjmując leki przeciwbólowe. Nie należy po nie sięgać regularnie, podobnie w przypadku antybiotyków.
3. Masa ciała też ma znaczenie
Odpowiednia dieta jest kluczowym elementem, który pomaga zadać o wątrobę. Ten narząd nie lubi także otyłości. Znaczny odsetek społeczeństwa zmaga się ze zbyt wysokim wskaźnikiem masy ciała.
Otyłość może też doprowadzić do rozwoju nielakoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby - NAFLD. Nieleczona choroba może doprowadzić do marskości wątroby, dlatego tak odpowiednia jest zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.