Taki objaw daje rak, cukrzyca, schizofrenia. "Bardzo charakterystyczny zapach"
Przykry zapach z ust, a także skóry czy potu. Tak mogą się objawiać groźne choroby, nawet nowotwory, choć nie zawsze łatwo to powiązać i w porę zareagować. Każdą dziwną woń, zwłaszcza, jeśli utrzymuje się dłuższy czas, lepiej skonsultować z lekarzem. - Nie dopuszczamy wówczas do powikłań, a nawet pozornie banalna próchnica, może mieć poważne konsekwencje, jak chociażby choroby serca - ostrzega lekarz rodzinny Michał Sutkowski.
1. Nieprzyjemny zapach z ust moze ostrzegać o raku
Najczęstszym objawem, który może wskazywać na różne choroby, jest przykry zapach z ust. Niestety łatwo go zlekceważyć i skojarzyć z niewystarczającą higieną jamy ustnej. Tymczasem przyczyna może być znacznie poważniejsza.
- Taki zapach pojawia się przy problemach związanych z jamą ustną i zębami np. próchnicą, ale też dotyczących dróg oddechowych, między innymi towarzyszy zapaleniu zatok czy patologii dotyczących migdałków. Może też towarzyszyć dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego, w tym bardzo już poważnym jak rak żołądka czy przełyku - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Choć niektórym może się to wydawać niegroźnym objawem, to jednak takiego zapachu, zwłaszcza jeśli się utrzymuje przez dłuższy czas, nie powinno się ignorować.
- Pamiętajmy, że wcześnie wykryty problem ma większe szanse na leczenie. Nie dopuszczamy wówczas do powikłań, a nawet pozornie banalna próchnica może mieć poważne konsekwencje jak chociażby choroby serca - zaznacza dr Sutkowski.
2. Uważaj na woń zgniłych jabłek i amoniaku
Lekarz zwraca uwagę, że charakterystyczny zapach można też wyczuć od osób, które zmagają się z cukrzycą. W Polsce choroba dotyka ponad trzech milionów osób.
- Dotyczy to pacjentów z zaawansowaną chorobą, kiedy mamy już do czynienia z fazą kwasicy ketonowej. Pojawia się wówczas bardzo charakterystyczny zapach zgniłych jabłek. To wina acetonu, którego poziom wzrasta w związku z zaburzeniem procesów metabolicznych. To może być zapach z ust, ale w taki sposób może też pachnieć skóra czy pot chorego - tłumaczy dr Sutkowski.
Dziwny zapach mogą też wydzielać pacjenci z mocznicą, czyli zaawansowaną postacią niewydolności nerek.
- Wówczas może się pojawiać charakterystyczny mocznicowy zapach amoniaku z ust lub potu chorego. Niesmak w ustach może też czuć sam pacjent - zaznacza dr Sutkowski.
Tłumaczy jednak, że na podstawie zapachów nigdy nie należy stawiać diagnozy na własną rękę i próbować się leczyć, bo nie zawsze przyczyną jest choroba. Dlatego takie objawy powinno się zawsze konsultować z lekarzem, żeby poznać prawdziwy powód i w razie potrzeby rozpocząć leczenie.
3. Mysi zapach, benzyna, ocet, surowe mięso
Warto też zrócić uwagę na inne nieprzyjemne aromaty. Mogą one dotyczyć chorych na fenyloketonurię. To wrodzona choroba metaboliczna, w przebiegu której jeden z aminokwasów – fenyloalanina – gromadzi się w organizmie i prowadzi do uszkodzenia mózgu. Zmagający się z nią pacjenci mogą wydzielać mysi zapach.
Jeszcze inaczej pachnie gruźlica, groźna choroba płuc. Woń, którą można wyczuć od chorych przypomina zepsute piwo. Z kolei silny zapach surowego mięsa, może świadczyć o niewydolności wątroby.
Z octem może się kojarzyć zapach potu osób cierpiących na schizofrenię. Wynika to z podwyższonego stężenia kwasu trans-3-metylo-2-heksenowego. Osobliwą woń benzyny może natomiast wydzielać skóra pacjentów z zawansowanym czerniakiem. Zazwyczaj jest ona intesywna.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Źródło: WP.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.