Trwa ładowanie...

Trądzik u mężczyzn to (nie)męski problem?

Avatar placeholder
11.10.2019 08:36
Coraz więcej mężczyzn zmaga się z trądzikiem
Coraz więcej mężczyzn zmaga się z trądzikiem (iStock)

Trądzik u dorosłych mężczyzn? Przecież z pryszczami na twarzy walczą tylko nastolatki. Takie stereotypy wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Tymczasem wielu mężczyzn zmaga się z nieestetycznymi zmianami. Dla większości z nich jest to wstydliwy problem i znacznie obniża ich samoocenę. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji.

1. Trądzik u mężczyzn występuje coraz częściej

Powszechnie uważa się, że trądzik dotyczy tylko nastolatków i z wiekiem się z niego "wyrasta". Nic bardziej mylnego. Trądzik pojawia się także u dorosłych. Mimo że w większości zmagają się z nim kobiety, u mężczyzn również stanowi istotny problem, zwłaszcza u tych w młodym wieku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez American Academy of Dermatology, trądzik dorosłych dotyka aż 42,5 proc. mężczyzn w wieku 20-29 lat. W wieku 30-39 lat nieco ponad 20 proc. panów. W przedziale wiekowym 49-50 zmiany trądzikowe występują u 12 proc. mężczyzn. Powyżej 50. roku życia trądzik nęka tylko 7 proc. panów. Dotyczy to także osób z pierwszych stron gazet. Z trądzikiem zmagają się między innymi Justin Bieber, a z naszych polskich gwiazd Dawid Podsiadło.

2. Trądzik u mężczyzn może doprowadzić nawet do depresji

Trądzik u mężczyzn może pojawić się wyniku zmian hormonalnych, stresu, niewłaściwej diety czy czynników środowiskowych. Niezależnie od przyczyny, zmiany trądzikowe zawsze są bardzo nieestetyczne.

Zobacz film: "Najczęstsze przyczyny trądziku na twarzy"

- Są to zmiany grudkowo-krostkowe z różnym nasileniem, czasami tworzą się też zapalne cysty. Zmiany mogą przebiegać z rumieniem i uczuciem pieczenia – mówi Dorota Bystrzanowska, dermatolog z Przychodni Specjalistycznej High-Med.

Zmiany trądzikowe mogą pojawić się na różnych partiach ciała, jednak najczęściej występują na twarzy, której nie da się ukryć pod ubraniem. Codziennie patrzą na nią inni ludzie. Patrzą i oceniają.

W związku z tym trądzik jest nie tylko problemem estetycznym, lecz także psychologicznym i może znacznie obniżać samooocenę.

- Mężczyzna, który ma trądzik zwykle czuje się mniej atrakcyjny i mniej pewny siebie – mówi psycholog Magdalena Chorzewska. Może oceniać siebie w bardzo negatywny sposób i czuć się gorszy od innych, co z kolei utrudnia mu nawiązanie kontaktu z dziewczyną, która mu się podoba, czy staranie się o wymarzoną pracę - dodaje.

- U niektórych panów z powodu trądziku mogą wystąpić lęki społeczne - unikają oni przebywania wśród ludzi, wycofują się z relacji. W takich sytuacjach może się nawet pojawić epizod depresyjny – ostrzega psycholog i dodaje, że młodsi mężczyźni radzą sobie z trądzikiem gorzej niż ci starsi, dojrzalsi, ponieważ dopiero kształtuje się u nich samoocena.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

3. Trądzik u mężczyzn - pomóc może makijaż

Okazuje się, że coraz więcej mężczyzn próbuje maskować zmiany trądzikowe za pomocą makijażu. I wcale się tego nie wstydzą. Jeśli jednak mężczyzna zdecyduje się na ten sposób tuszowania pryszczy na twarzy, powinien pamiętać o kilku istotnych zasadach.

- Przede wszystkim musi mieć odpowiednio dobrany podkład, ponieważ kolor skóry mężczyzn różni się od tego u kobiet. Jest ona bardziej zaróżowiona. Najlepiej testować podkład na szyi, a jeśli mężczyzna ma zarost, w miejscu na twarzy, w którym nie ma włosów – mówi makijażystka Marta Gąska i dodaje, że najlepiej, aby był to podkład, który nie tylko kryje, lecz także ma właściwości pielęgnujące. Specjalistka poleca produkty z cynkiem i podkłady wegańskie.

Ważny jest także sposób aplikacji podkładu. – Przy cerach trądzikowych najlepiej sprawdza się nakładanie podkładu gąbeczką. Całość utrwalamy sypkim pudrem transparentnym – mówi ekspertka.

Jakich błędów makijażowych powinien unikać mężczyzna z trądzikiem? Marta Gąska ostrzega, by w okolicach zarostu - brody, wąsów, a także brwi i na granicy z włosami nie nakładać zbyt dużo podkładu. W przeciwnym razie stanie się on bardzo widoczny. Aplikując podkład, należy także omijać okolice oczu.

- Niektórzy panowie dodatkowo nakładają korektor, ale trzeba z tymi produktami uważać, aby nie powstał efekt maski. U panów makijaż powinien być niewidoczny – podsumowuje makijażystka.

O tym, że makijażem można skrzywdzić mężczyznę z trądzikiem, przekonał się Dawid Podsiadło. Muzyk wystąpił w jednym z programów telewizyjnych, jednak większą uwagę niż to co mówi, przyciągała jego twarz. Niedoskonałości były źle zamaskowane, a cała twarz była bladozielona (zapewne od nadmiaru zielonego korektora, który tuszuje zaczerwienienia).

4. Trądzik u mężczyzn - ważna odpowiednia pięlęgnacja i leczenie

Leczenie trądziku u mężczyzn zależy do jego przyczyny, nasilenia zmian i zawsze powinno być dobrane indywidualnie do pacjenta.

- Czasami wystarcza stosowanie indywidulnie dopasowanej kuracji lekami zewnętrznymi ( preparaty złożone posiadające w składzie np. adapalen, antybiotyk, nadtlenek benzoilu, inwermektyna), a czasami jest konieczne włączenie terapii doustnej (antybiotyki, retinoidy) – mówi Dorota Bystrzanowska, dermatolog.

- Wskazane mogą się okazać zabiegi kosmetyczne lub medyczne. Często jest konieczność wprowadzenia odpowiedniej diety. Bardzo pomocna może być też prawidłowo dobrana suplementacja witamin i minerałów – dodaje ekspertka.

Najważniejsza jest pielęgnacja. Na rynku dostępne są kosmetyki do cery trądzikowej. Mężczyzna ze zmianami trądzikowymi powinien także zachować ostrożność w trakcie golenia, gdyz wtedy łatwiej roznieść na skórze drobnoustroje. Należy golić się delikatnie, zawsze w kierunku wzrostu włosa. Najlepiej, aby używać maszynek jednorazowego użytku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze