Trzeci największy zabójca Polaków. Objaw pojawia się we śnie
W Polsce każdego roku udaru mózgu doznaje 70 tys. osób. To trzeci największy zabójca Polaków, a także pierwsza, najczęstsza przyczyna trwałej niepełnosprawności. Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju zaburzenia mózgu jest pozornie błaha przypadłość, bezdech senny. Pozostaje niewykryty w ponad 80 proc. przypadków.
1. Bezdech senny jako czynnik ryzyka udaru mózgu
Istnieje wiele doniesień naukowych, które potwierdzają istnienie silnej korelacji między bezdechem sennym a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Na podstawie badań oszacowano, że około 70 procent osób, które doświadczyły udaru mózgu, miało bezdech senny. Dane zebrane przez organizację Sleep Apnea Organization w styczniu 2022 roku potwierdzają, że bezdech senny występuje również u około 70 procent pacjentów po udarze mózgu.
Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje, że osoby dotknięte tym schorzeniem przestają oddychać na krótki czas podczas snu. Te epizody trwają zazwyczaj od dziesięciu do 30 sekund i mogą występować nawet 100 razy w ciągu jednej nocy. National Sleep Foundation informuje, że około 85 procent osób z bezdechem sennym nie jest świadomych, że cierpią na to schorzenie.
Występowanie bezdechu sennego u pacjentów jest ściśle związane z liczbą obserwowanych mikrouszkodzeń mózgu, które są wynikiem tzw. cichego udaru, czyli udaru o tak łagodnym przebiegu, że pacjent może nie zdawać sobie sprawy z jego wystąpienia.
Bezdech senny stanowi poważne zagrożenie dla mózgu, ponieważ prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi i podwyższenia ciśnienia krwi. Negatywnie wpływa na zdolność mózgu do modulowania zmian i zapobiegania uszkodzeniom. Naukowcy są zdania, że może to być powód, dla którego osoby z bezdechem sennym są bardziej narażone na udar i śmierć we śnie.
"Bezdech senny jest czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego, nawrotu udaru i słabej regeneracji funkcjonalnej po udarze. Ponad połowa osób, które przeżyły udar, ma bezdech senny w ostrej fazie po udarze, przy czym obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym podtypem" – czytamy na łamach The Lancet.
2. Jakie są objawy bezdechu sennego?
Dr Vahid Mohsenin z Yale School of Medicine w New Haven zwraca uwagę na niektóre objawy, które mogą świadczyć o bezdechu sennym:
- poranny ból głowy i uczucie zmęczenia,
- nasilona senność w ciągu dnia,
- suchość w ustach i spierzchnięte wargi po przebudzeniu,
- nerwowość, drażliwość,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- spadek libido,
- nawykowe chrapanie.
W poprzednich badaniach dr Mohsenin i jego zespół ustalili, że osoby cierpiące na bezdech senny były trzy razy bardziej narażone na udar mózgu lub śmierć.
Danny R. Rose, neurolog z Norton Neuroscience Institute ostrzega, że bezdech senny jest powszechnym, ale często lekceważonym czynnikiem ryzyka tej choroby.
- Jeśli ty lub ktoś bliski ma problemy z nadmierną sennością w ciągu dnia, głośno chrapie lub łapie powietrze w nocy, powinien zostać zbadany przez pracownika służby zdrowia pod kątem bezdechu sennego – radzi ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.