Trwa ładowanie...

Trzeci największy zabójca Polaków. Objaw pojawia się we śnie

Avatar placeholder
16.12.2023 21:16
Może zapowiadać udar lub zabić we śnie. Warto znać ten objaw
Może zapowiadać udar lub zabić we śnie. Warto znać ten objaw (Getty Images)

W Polsce każdego roku udaru mózgu doznaje 70 tys. osób. To trzeci największy zabójca Polaków, a także pierwsza, najczęstsza przyczyna trwałej niepełnosprawności. Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju zaburzenia mózgu jest pozornie błaha przypadłość, bezdech senny. Pozostaje niewykryty w ponad 80 proc. przypadków.

spis treści

1. Bezdech senny jako czynnik ryzyka udaru mózgu

Istnieje wiele doniesień naukowych, które potwierdzają istnienie silnej korelacji między bezdechem sennym a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Na podstawie badań oszacowano, że około 70 procent osób, które doświadczyły udaru mózgu, miało bezdech senny. Dane zebrane przez organizację Sleep Apnea Organization w styczniu 2022 roku potwierdzają, że bezdech senny występuje również u około 70 procent pacjentów po udarze mózgu.

Bezdech senny zwiększa ryzyko udaru mózgu
Bezdech senny zwiększa ryzyko udaru mózgu (Getty Images)
Zobacz film: "Bezdech senny ma związek z czerniakiem"

Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje, że osoby dotknięte tym schorzeniem przestają oddychać na krótki czas podczas snu. Te epizody trwają zazwyczaj od dziesięciu do 30 sekund i mogą występować nawet 100 razy w ciągu jednej nocy. National Sleep Foundation informuje, że około 85 procent osób z bezdechem sennym nie jest świadomych, że cierpią na to schorzenie.

Występowanie bezdechu sennego u pacjentów jest ściśle związane z liczbą obserwowanych mikrouszkodzeń mózgu, które są wynikiem tzw. cichego udaru, czyli udaru o tak łagodnym przebiegu, że pacjent może nie zdawać sobie sprawy z jego wystąpienia.

Bezdech senny stanowi poważne zagrożenie dla mózgu, ponieważ prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi i podwyższenia ciśnienia krwi. Negatywnie wpływa na zdolność mózgu do modulowania zmian i zapobiegania uszkodzeniom. Naukowcy są zdania, że może to być powód, dla którego osoby z bezdechem sennym są bardziej narażone na udar i śmierć we śnie.

"Bezdech senny jest czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego, nawrotu udaru i słabej regeneracji funkcjonalnej po udarze. Ponad połowa osób, które przeżyły udar, ma bezdech senny w ostrej fazie po udarze, przy czym obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym podtypem" – czytamy na łamach The Lancet.

2. Jakie są objawy bezdechu sennego?

Dr Vahid Mohsenin z Yale School of Medicine w New Haven zwraca uwagę na niektóre objawy, które mogą świadczyć o bezdechu sennym:

  • poranny ból głowy i uczucie zmęczenia,
  • nasilona senność w ciągu dnia,
  • suchość w ustach i spierzchnięte wargi po przebudzeniu,
  • nerwowość, drażliwość,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • spadek libido,
  • nawykowe chrapanie.

W poprzednich badaniach dr Mohsenin i jego zespół ustalili, że osoby cierpiące na bezdech senny były trzy razy bardziej narażone na udar mózgu lub śmierć.

Danny R. Rose, neurolog z Norton Neuroscience Institute ostrzega, że bezdech senny jest powszechnym, ale często lekceważonym czynnikiem ryzyka tej choroby.

- Jeśli ty lub ktoś bliski ma problemy z nadmierną sennością w ciągu dnia, głośno chrapie lub łapie powietrze w nocy, powinien zostać zbadany przez pracownika służby zdrowia pod kątem bezdechu sennego – radzi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze