Stare meble - stare meble a rak tarczycy, substancje PBDE, kurz a nowotwór

Stare meble mogą być groźne dla zdrowia i zycia. Dlaczego?Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Duke stosowanie substancji chemicznych w celu zmniejszenia palności mebli, dywanów, urządzeń elektronicznych i innych przedmiotów gospodarstwa domowego wiąże się ze większym ryzykiem zachorowań na raka brodawkowatego tarczycy.

1. Stare meble - stare meble a rak tarczycy

Rak tarczycy jest rzadkim typem nowotworu, który dotyczy małego gruczołu u podstawy szyi, odpowiedzialnego za wytwarzanie hormonów. Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób powyżej 30. i 60. roku życia. Nawet 2-3 razy częściej dotyka kobiet. Objawy mogą obejmować trudności w połykaniu, ucisk w szyi, problemy z oddychaniem i chrypkę.

Zespół badawczy pod kierownictwem Julie Ann Sosy, szefowej chirurgii endokrynologicznej w Instytucie Raka Duke i Heather M. Stapleton, profesor Chemii Środowiskowej i Nauk Ekspozycyjnych w Nicholas School of Environment, poddał analizie 140 pacjentów zdrowych i z rakiem brodawkowatym tarczycy.

Pacjenci mieszkali w swoich domach przez średnio 11 lat. Naukowcy zebrali pył gospodarski, który zawierały stare meble w celu pomiaru stężenia środków zmniejszających palność w ich najbliższym otoczeniu.

2. Stare meble - substancje PBDE

Badani Analizowali również krew uczestników, koncentrując się na biomarkerach jednej klasy związków zmniejszających palność, a mianowicie polibromowanych eterów difenylowych (PBDE), które były najczęściej stosowanymi w meblarstwie środkami chemicznymi aż do wycofania ich w 2000 roku z powodu toksyczności.

Jak zaznacza profesor Stapleton, pomimo spadającego wykorzystania chemikaliów PBDE, wciąż są one obecne w próbkach kurzu domowego, które mają stare meble, ponieważ wiele osób przez miało w domu niewymieniane stare meble domowe czy sprzęty takie jak telewizor.

5 najbardziej toksycznych przyborów kuchennych
5 najbardziej toksycznych przyborów kuchennych [6 zdjęć]

Coraz więcej osób przykłada wagę do zdrowego odżywiania się, dlatego warto upewnić się, czy przyrządy,...

zobacz galerię

"Substancje zmniejszające palność z łatwością trafiają do środowiska domowego. Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że 80 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest wystawionych na działanie PBDE pochodzące z kurzu domowego" - dodaje.

Poddając analizie inne czynniki ryzyka raka brodawkowatego tarczycy, badacze zidentyfikowali kilka ważnych związków między długotrwałą ekspozycją na środki PBDE, które wydzielają stare meble a prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworu, szczególnie w odniesieniu do guza o wysokiej złośliwości.

3. Stare meble - kurz a nowotwór

Szczególnie silny związek między kurzem, który mają stare meble a rakiem tarczycy odnotowano w przypadku dwóch substancji chemicznych znajdujących się w kurzu - eteru dekabromodifenylu (BDE-209) i tri (2-chloroetylo) fosforanu (TCEP).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Poprzednie badania wskazują również na związek między polibromowanymi eterami difenylowymi (PBDE), który zawierają stare meble a zwiększonym ryzykiem problemów z tarczycą u kobiet po menopauzie.

"Ta wszechobecna ekspozycja oznacza, że wszyscy jesteśmy częścią globalnego eksperymentu dotyczącego oddziaływania endogennych, destrukcyjnych chemikaliów na nasze ciała" - powiedział dr Joseph Allen ze Szkoły Zdrowia Publicznego Harvard T.H Chan w Stanach Zjednoczonych.

Autorzy badania twierdzą, że z biegiem czasu PDBE zaczynają migrować z mebli do powietrza, osiadając wraz z kurzem na stare meble szkolne, biurowe, a następnie przedostają się do organizmu ludzkiego.

Zobacz też:

Poprzednie badania opublikowane w czasopiśmie "Environmental Health" wykazały, że owe substancje chemiczne, gromadząc się w tkance tłuszczowej, ingerują w funkcje hormonalne, w tym w działanie hormonów tarczycy. Warto więc odpowiednio wcześnie usunąć ze swoich domów stare meble.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.