Stare meble - stare meble a rak tarczycy, substancje PBDE, kurz a nowotwór

Stare meble mogą być groźne dla zdrowia i zycia. Dlaczego?Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Duke stosowanie substancji chemicznych w celu zmniejszenia palności mebli, dywanów, urządzeń elektronicznych i innych przedmiotów gospodarstwa domowego wiąże się ze większym ryzykiem zachorowań na raka brodawkowatego tarczycy.

Zobacz film: "Toksyny, które niszczą twoją tarczycę"

spis treści

1. Stare meble - stare meble a rak tarczycy

Rak tarczycy jest rzadkim typem nowotworu, który dotyczy małego gruczołu u podstawy szyi, odpowiedzialnego za wytwarzanie hormonów. Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób powyżej 30. i 60. roku życia. Nawet 2-3 razy częściej dotyka kobiet. Objawy mogą obejmować trudności w połykaniu, ucisk w szyi, problemy z oddychaniem i chrypkę.

Zespół badawczy pod kierownictwem Julie Ann Sosy, szefowej chirurgii endokrynologicznej w Instytucie Raka Duke i Heather M. Stapleton, profesor Chemii Środowiskowej i Nauk Ekspozycyjnych w Nicholas School of Environment, poddał analizie 140 pacjentów zdrowych i z rakiem brodawkowatym tarczycy.

Pacjenci mieszkali w swoich domach przez średnio 11 lat. Naukowcy zebrali pył gospodarski, który zawierały stare meble w celu pomiaru stężenia środków zmniejszających palność w ich najbliższym otoczeniu.

2. Stare meble - substancje PBDE

Badani Analizowali również krew uczestników, koncentrując się na biomarkerach jednej klasy związków zmniejszających palność, a mianowicie polibromowanych eterów difenylowych (PBDE), które były najczęściej stosowanymi w meblarstwie środkami chemicznymi aż do wycofania ich w 2000 roku z powodu toksyczności.

Jak zaznacza profesor Stapleton, pomimo spadającego wykorzystania chemikaliów PBDE, wciąż są one obecne w próbkach kurzu domowego, które mają stare meble, ponieważ wiele osób przez miało w domu niewymieniane stare meble domowe czy sprzęty takie jak telewizor.

5 najbardziej toksycznych przyborów kuchennych
5 najbardziej toksycznych przyborów kuchennych [6 zdjęć]

Coraz więcej osób przykłada wagę do zdrowego odżywiania się, dlatego warto upewnić się, czy przyrządy,...

zobacz galerię

"Substancje zmniejszające palność z łatwością trafiają do środowiska domowego. Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że 80 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest wystawionych na działanie PBDE pochodzące z kurzu domowego" - dodaje.

Poddając analizie inne czynniki ryzyka raka brodawkowatego tarczycy, badacze zidentyfikowali kilka ważnych związków między długotrwałą ekspozycją na środki PBDE, które wydzielają stare meble a prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworu, szczególnie w odniesieniu do guza o wysokiej złośliwości.

3. Stare meble - kurz a nowotwór

Szczególnie silny związek między kurzem, który mają stare meble a rakiem tarczycy odnotowano w przypadku dwóch substancji chemicznych znajdujących się w kurzu - eteru dekabromodifenylu (BDE-209) i tri (2-chloroetylo) fosforanu (TCEP).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Poprzednie badania wskazują również na związek między polibromowanymi eterami difenylowymi (PBDE), który zawierają stare meble a zwiększonym ryzykiem problemów z tarczycą u kobiet po menopauzie.

"Ta wszechobecna ekspozycja oznacza, że wszyscy jesteśmy częścią globalnego eksperymentu dotyczącego oddziaływania endogennych, destrukcyjnych chemikaliów na nasze ciała" - powiedział dr Joseph Allen ze Szkoły Zdrowia Publicznego Harvard T.H Chan w Stanach Zjednoczonych.

Autorzy badania twierdzą, że z biegiem czasu PDBE zaczynają migrować z mebli do powietrza, osiadając wraz z kurzem na stare meble szkolne, biurowe, a następnie przedostają się do organizmu ludzkiego.

Zobacz też:

Rak tarczycy może być powodowany przez rakotwórcze toksyczne związki znajdujące się w naszych domach
Rak tarczycy może być powodowany przez rakotwórcze toksyczne związki znajdujące się w naszych domach (Shutterstock)

Poprzednie badania opublikowane w czasopiśmie "Environmental Health" wykazały, że owe substancje chemiczne, gromadząc się w tkance tłuszczowej, ingerują w funkcje hormonalne, w tym w działanie hormonów tarczycy. Warto więc odpowiednio wcześnie usunąć ze swoich domów stare meble.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy