U 26-latki zdiagnozowano raka. Najgorsze usłyszała jednak później
Lauren Wagner to silna, młoda kobieta, której los nie oszczędzał. Najpierw lekarze zdiagnozowali u niej raka, a potem w wyniku leczenia wykryto u niej sepsę. 26-latce udało się pokonać zdrowotne przeciwności i dziś mówi innym, jakich objawów nie można ignorować.
1. 26-latka zignorowała pierwszy objaw sepsy
Śmiertelna reakcja organizmu Lauren była powikłaniem kilku operacji usunięcia guza nowotworowego. Wagner udało się pokonać nowotwór i sepsę, a swoimi doświadczeniami dzieli się na Tik Toku, ponieważ pragnie podnieść świadomość społeczeństwa na temat posocznicy i objawów, które często są ignorowane.
- Naprawdę wierzę, że o sepsie nie mówi się wystarczająco dużo. Nie uczy się o tym w szkołach – powiedziała w filmie na Tik Toku.
Początkowo Wagner myślała, że ma ciężką grypę. Wierzyła, że dolegliwości ustąpią samoistnie i z czasem dojdzie do siebie. Dni miajały, a jej stan ciągle się pogarszał.
To właśnie fatalne samopoczucie było pierwszym objawem zwiastującym sepsę. W końcu Lauren zdecydowała poszukać pomocy. 26-latka przyznała, że nigdy nie czuła się tak chora, dlatego udała się do szpitala i poddała się leczeniu.
2. Symptomy sepsy łatwo pomylić z grypą
Posocznica jest nagłym przypadkiem medycznym, który eksperci często określają mianem "cichego zabójcy". Dlaczego cichy? Ponieważ sepsa może powodować szereg różnych objawów, które mogą przypominać np. infekcję dróg oddechowych albo grypę.
Zazwyczaj infekcje, które prowadzą do sepsy, rozpoczynają się w płucach, drogach moczowych, przewodzie pokarmowym lub na skórze,.
Objawy sepsy mogą przypominać grypę i obejmują:
- wysoką gorączkę
- pocenie
- silny ból
- zawroty głowy
- nudności
- przyspieszone bicie serca
- dezorientację.
Sepsa może również prowadzić do wstrząsu septycznego, którego cechą charakterystyczną jest gwałtowny spadek ciśnienia krwi.
3. Kto jest najbardziej narażony na rozwój sepsy?
Sepsa może wystąpić u każdego, jednak niektórzy szczególnie muszą uważać. Bardziej narażone na rozwój posocznicy są osoby powyżej 75. roku życia, cukrzycy, pacjenci z osłabionym układem odporności, np. osoby poddawane chemioterapii czy pacjenci, którzy przeszli przeszczep narządów.
Posocznia częściej atakuje również dzieci poniżej pierwzego roku życia (w szczególności wcześniaki), chorych po operacji, kobiety, które właśnie urodziły dziecko, poroniły lub dokonały aborcji.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.