USG ślinianek - wskazania i przebieg badania
USG ślinianek jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku powiększenia lub bolesności ślinianek przyusznych lub podżuchwowych. Pozwala ono ocenić ich wielkość w trzech wymiarach, echogeniczność miąższu, obecność torbieli i guzków oraz obecność i rozmiar węzłów chłonnych położonych w pobliżu szyi. Dzięki temu nie tylko można rozpoznać przyczynę dolegliwości, ale także zaplanować leczenie bądź określić zakres zabiegu, jeśli ten jest konieczny.
1. Wskazania do USG ślinianek
Jeżeli pacjent odczuwa długotrwały ból zlokalizowany w okolicach uszu albo nieco poniżej, powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz w celu zdiagnozowania możliwej do wystąpienia choroby może skierować pacjenta na badanie USG ślinianek.
Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG ślinianek są:
- schorzenia gruczołów ślinowych,
- zapalenie ślinianek,
- powiększone węzły chłonne,
- twardość gruczołów ślinowych,
- powiększenie obwodu szyi,
- trudności w przełykaniu śliny.
Podczas badania USG ślinianek ocenie podlegają: budowa, wielkość i zmiany ogniskowe ślinianek. Cena USG ślinianek wynosi około 100 złotych.
2. Przebieg USG ślinianek
Pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać do wykonania badania USG ślinianek. Przed wykonaniem badania USG ślinianek lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, który ma na celu poznanie dolegliwości, na którą uskarża się i cierpi pacjent. Następnie pacjent musi położyć się na plecach i odsłonić szyję.
Lekarz specjalną głowicą porusza po szyi pacjenta, sprawdzając wielkość gruczołów oraz obecność zmian zapalnych. Na koniec badania USG ślinianek pacjent otrzymuje zdjęcie z printera, aby lekarz prowadzący również miał na nie wgląd. Diagnosta tłumaczy pacjentowi występujące zmiany i prosi o kontakt z lekarzem pacjenta.
Podczas wykonywania badania USG ślinianek lekarz może poprosić pacjenta o przełknięcie śliny albo o powiedzenie czegoś nagłos. Dzięki temu wykluczy albo potwierdzi swoje przypuszczenia.
Lekarz prowadzący pacjenta będzie mógł ustalić odpowiednie leczenie. USG ślinianek w razie konieczności może być powtórzone, ponieważ jest to badanie całkowicie bezpieczne. Badanie może być przeprowadzone u osób w każdym wieku. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do wykonania badania USG ślinianek. Badanie jest bardzo krótkie i trwa około 15 minut.
Musisz to wiedzieć
3. Postępowanie po USG ślinianek
W celu ustalenia dalszego leczenia pacjent tuż po badaniu USG ślinianek powinien udać się do laryngologa. Jeżeli zmiany na USG ślinianek będą wskazywały na stan zapalny, to laryngolog może zlecić wykonanie innych badań (badanie krwi, rezonans magnetyczny).
Jeżeli zmiany są łagodne to najprawdopodobniej lekarz zleci leczenie farmakologiczne. Objawy powinny zniknąć po stosowaniu się do zaleceń lekarza. Po tym czasie należy ponownie zgłosić się do laryngologa w celu skontrolowania stanu zdrowia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.