Trwa ładowanie...

USG ślinianek

Badanie USG ślinianek jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku powiększenia lub bolesności ślinianek przyusznych lub podżuchwowych. Pozwala ono ocenić ich wielkość w trzech wymiarach, echogeniczność miąższu, obecność torbieli i guzków oraz obecność i rozmiar węzłów chłonnych położonych w pobliżu szyi. Dzięki temu nie tylko można rozpoznać przyczynę dolegliwości, ale także zaplanować leczenie bądź określić zakres zabiegu, jeśli ten jest konieczny.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Kamica przewodu wyprowadzającego ślinianki, stany zapalne oraz zmiany nowotworowe są najczęstszą przyczyną dolegliwości ze strony ślinianek i również najczęstszą przyczyną ich diagnostyki ultrasonograficznej. Pod kontrolą badania USG można także w razie konieczności wykonać biopsję podejrzanej zmiany w śliniance. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, w celu jego ułatwienia mężczyźni są jedynie proszeni wcześniej o ogolenie zarostu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.