Uważaj na "wędkarskiego kaca". Ukąszenie tego pająka ma nieprzyjemne konsekwencje
Jednym z największych pająków występujących w Polsce jest bagnik nadwodny. Jego rozmiary rzeczywiście mogą być onieśmielające, wyróżnia go znaczny odwłok i odnóża sięgające nawet 7 cm. Dodatkowo ukąszenie może powodować objawy podobne do kaca.
1. Dość niepokojące rozmiary
Bagnik nadwodny to gatunek pająka, który jest uznawany za największego przedstawiciela swojego rodzaju w Polsce. Jego rozmiary mogą wahać się w zależności od podanych danych, jednakże ogólnie przyjęte miary wskazują, że długość jego ciała mieści się w przedziale od 1,5 do 2,2 cm. Co więcej, jego nogi mogą rozciągać się na szerokość do 7 cm.
Ten gatunek pająka łatwo rozpoznać po jego brązowej barwie. Końce nóg często przybierają ciemniejszy, aż do czarnego kolor, a u niektórych osobników można dostrzec delikatne, jasne pasy wzdłuż boków ciała.
Samice tego gatunku cechują się znacznie większą masą ciała w porównaniu do samców, przy czym szczególnie wyróżnia je ogromny, obfity odwłok. Chociaż bagników nie spotyka się zbyt często, mogą wykazywać dużą agresywność w obronie swoich młodych.
Bagnik nadwodny, jak sugeruje nazwa, występuje w miejscach znajdujących się blisko wody. Wykazuje znakomite zdolności pływackie. Jego dieta opiera się głównie na bezkręgowcach, takich jak larwy, ważki, chrząszcze, pluskwiaki. Dodatkowo odżywia się latającymi owadami, małymi kręgowcami oraz płazami, w tym małymi rybami, żabami, traszkami.
2. "Wędkarski kac"
Bagnik nadwodny odróżnia się od innych pająków tym, że nie konstruuje sieci. Zamiast tego, zaszywa się przy brzegu, trzymając przednie nogi ponad powierzchnią wody. Gdy tylko coś wypływa z wody, natychmiast to łapie.
Wędkarze często są dobrze zorientowani w temacie bagnika nadwodnego. Nawet jeśli nie spotkali na swojej drodze tego imponującego pająka, z pewnością słyszeli opowieści o nieprzyjemnych objawach podobnych do kaca, które pojawiają się po jego ukąszeniu.
Ugryzienia tego gatunku trudno się goją, a jego jad wywołuje intensywne zatrucie, które utrzymuje się przez kilka dni. Objawy to między innymi ból głowy, biegunka oraz wymioty. Wędkarze określają ten stan mianem "kaca wędkarskiego".
Bagnik nadwodny to pająk o skrajnie ostrożnym charakterze, który na widok człowieka zwykle zanurza się pod wodę. Stwór ten zaatakowałby człowieka tylko w skrajnie stresujących okolicznościach.
Chociaż ukąszenie bagnika jest bardzo bolesne i skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami, zazwyczaj nie wymaga konsultacji lekarskiej. Objawy podobne do kaca zanikają samoistnie w ciągu kilku dni. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po ukąszeniu, zaleca się jednak wizytę u lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.