Wariant Delta. Ile jest przypadków w Polsce? "To pokazuje jego szaloną progresję"
Prognozy wskazują jednoznacznie, że w perspektywie najbliższych tygodni, tak jak w Wielkiej Brytanii, również w Polsce wariant Delta zacznie dyktować warunki, tak jak to się już stało w innych państwach Europy. Jak wygląda sytuacja w Polsce i ile przypadków zakażeń potwierdzono?
1. Wariant Delta w Polsce - dane Ministerstwa Zdrowia
Najnowsze dane pokazują, że w ciągu ostatniej doby 76 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Z informacji, które uzyskaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, wynika, że w Polsce potwierdzono do tej pory 119 przypadków zakażenia wariantem Delta.
Eksperci przyznają, że oficjalne dane mogą nie uwzględniać wszystkich zakażeń nową mutacją, bo tylko część pobranych próbek podlega sekwencjonowaniu. Patrząc, co dzieje się w Wielkiej Brytanii czy Portugalii zakaźnicy nie mają wątpliwości, że Polska nie uniknie podobnego scenariusza.
Jak wygląda dynamika rozprzestrzeniania Delty, dobrze oddają dane z USA, gdzie 19 czerwca wariant indyjski stanowił nieco ponad 30 proc. nowych przypadków, a dwa tygodnie później blisko 52 proc.
2. Liczba zakażeń Deltą będzie rosła. Ale naukowców martwi kolejny mutant
Modele matematyczne wskazują, że przyrosty zakażeń w Polsce zaczną się pod koniec sierpnia, osiągając szczyt na przełomie września i października.
- Ta liczba zakażeń wariantem Delta w Polsce będzie powoli rosła. Co więcej, za chwilę możemy mieć do czynienia też z Lambdą. Takich badań się jeszcze nie prowadzi, ale biorąc pod uwagę rozprzestrzenienie się tego wirusa już w 30 krajach, w tym u naszych sąsiadów, jest bardzo prawdopodobne, iż ten wariant jest już obecny w Polsce. Naukowcy donoszą, że wariant Lambda może być jeszcze bardziej zakaźny od Delty. Można powiedzieć, że w kontekście nowo pojawiających się odmian Delta i Lambda, wariant Alfa był umiarkowany pod względem transmisyjności - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, immunolog i wirusolog.
- Naukowcy podejrzewają, że również Lambda może być już w Polsce. Na początku to oczywiście jest mała liczba przypadków. Dla przykładu: na przestrzeni dwóch miesięcy w Ameryce Południowej wzrósł udział tego wariantu w zakaźności z 20 do 80 proc. To pokazuje jego szaloną progresję - dodaje ekspertka.
3. Wariantem Delta można się zakazić bez bezpośredniego kontaktu z nosicielem
Doniesienia z Australii pokazują, jak bardzo wirus udoskonalił sposób inwazji. Naukowcy podejrzewają, że do zakażenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z nosicielem.
- Wariantem Delta można się zakazić, nie będąc nawet w bezpośrednim kontakcie z osobą zainfekowaną. Wystarczy, że ktoś po krótkim czasie wejdzie do pomieszczenia, w którym była osoba zakażona i będzie oddychał tym samym powietrzem. To jest bardzo niebezpieczne, bo znacznie rozszerza możliwości nabycia tego wirusa - wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska.
Prof. Krzysztof Simon tłumaczy, że Delta wypiera pozostałe, mniej agresywne warianty. Trzeba się spodziewać, że nowo powstające mutanty będą się "udoskonalać", tak żeby jeszcze skuteczniej zaatakować. To powinien być kolejny argument wskazujący na konieczność szczepień.
- Wirus próbuje znaleźć swoje miejsce, skoro część osób przechorowała COVID-19, część jest zaszczepiona, to te słabsze formy nie mają szans się szerzyć. W związku z tym wirus zmienia się w formę bardziej agresywną. Na szczęście nie pod względem obrazu klinicznego, tylko pod względem szerzenia się - wyjaśnia prof. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze.
- Dobrą informacją w tym wszystkim jest to, że obecnie dostępne szczepionki, chociaż mniej niż w stosunku wariantu podstawowego, ale w dalszym ciągu są skuteczne i mogą nas uchronić przed hospitalizacją na poziomie ok. 70-80 proc. To ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę nie tylko jak ciężki może być przebieg choroby, ale również jak duże jest ryzyko wystąpienia odległych powikłań - dodaje prof. Szuster-Ciesielska.
Zobacz także: Wariant Delta. Czy ochronią nas szczepienia? Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.