Większość bagatelizuje tę dolegliwość. Może wskazywać na nadciśnienie
Nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą – długo nie daje żadnych objawów, ale z czasem może prowadzić do rozwoju groźnych chorób, a nawet do zgonu. Tymczasem niektóre sygnały wysyłane przez nasz organizm mogą sugerować, że mamy zbyt wysokie ciśnienie krwi.
1. Nadciśnienie – nietypowy objaw
Zaburzenia snu, szum w uszach, wiek czy predyspozycje genetyczne niekiedy naprowadzają nas na właściwy trop. Potwierdza to badanie ciśnieniomierzem – wartości przekraczające 140/90 mm Hg, które powtarzają się cyklicznie, wskazują na nadciśnienie.
Ale co jeżeli te dolegliwości nie pojawiają się, a my nie mierzymy regularnie ciśnienia krwi? Możemy znaleźć się w gronie ponad 10 mln Polaków, którzy cierpią na nadciśnienie. W tym gronie są nie tylko pacjenci w wieku podeszłym – nadciśnienie może dotykać osoby młode, nawet w wieku nastoletnim.
Dlatego tak istotne jest, by zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm. Jeden z nich może być zaskakujący – to mrowienie i drętwienie kończyn. Dotyka pacjentów, u których dochodzi do tzw. przełomu nadciśnieniowego.
Poza gwałtownym wzrostem ciśnienia krwi u pacjenta pojawia się ból i uczucie ucisku w głowie, duszności czy poczucie dezorientacji. Taka sytuacja wymaga pilnej interwencji lekarskiej, bo stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
2. Inne symptomy nadciśnienia
Choć przełom nadciśnieniowy nie zdarza się często i zazwyczaj dotyczy pacjentów, którzy np. odstawili nagle leki, długo stosowali glikokortykosteroidy bądź cierpią na zaburzenia pracy nerek, to nie wolno go bagatelizować.
Podobnie, jak innych symptomów, które mogą wskazywać na zbyt wysokie ciśnienie krwi. Zwłaszcza że mogą wydawać się nietypowe.
- kaszel – suchy, uporczywy, duszący, któremu często towarzyszy ból w klatce piersiowej oraz szum w uszach,
- ból oczu – może wymagać wizyty u okulisty i sprawdzenia ciśnienia w oku,
- ból głowy – umiejscowiony w okolicach skroni, zazwyczaj pulsujący i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie,
- zmęczenie – splątanie, wyczerpanie, dezorientacja – objawy, które pojawiają się nawet po długim, regenerującym wypoczynku czy po nocy.
3. Prawidłowe ciśnienie krwi
Jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania serca i układu krążenia, co przekłada się na pracę całego organizmu. Niekorzystne jest zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Optymalna wartość zależna jest przede wszystkim od wieku – inne wartości obowiązują dla osób w wieku podeszłym, podobnie jak inne normy stosuje się w odniesieniu do dzieci. W przypadku zdrowych dorosłych przyjmuje się, że optymalną wartością jest 120/80 mm Hg.
U osób, u których sięga 140/90 mm Hg i nie jest to jednorazowy incydent, wskazane jest wykonanie diagnostyki i regularne dokonywanie pomiaru ciśnienia krwi. Gdy wartości sięgają 180/110 mm Hg, mówimy o wysokim nadciśnieniu – takie wymaga pilnego leczenia farmakologicznego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.