Trwa ładowanie...

Wirtualna Poradnia: Dieta a rak jelita (WIDEO)

Avatar placeholder
07.03.2019 13:47

Powstawanie raka jelita grubego jest ściśle związane z naszą dietą. Jeżeli przez wiele lat odżywialiśmy się niezdrowo, to znaczy jedliśmy małą ilość warzyw, owoców a dużą ilość mięs, tłustych mięs i tłuszczów zwierzęcych, mamy bardzo duże ryzyko, że w naszym jelicie grubym zaczyna się coś złego dziać.

Tak więc najlepszą ochroną żeby nie zachorować na raka jelita grubego jest po prostu spożywanie dużych ilości błonnika, który najczęściej, najłatwiej po prostu go wziąć z pełnoziarnistych produktów zbożowych, takich jak chleb razowy, płatki owsiane, muesli pełnoziarniste, ale również z warzyw i owoców.

Po 40 roku życia warto robić sobie regularnie badania jelita grubego, właśnie pod kątem nowotworów. Takie badanie nie jest przyjemne, natomiast daje właściwie stuprocentową gwarancję, że nic się nie dzieje w jelicie. Tak więc warto to regularnie robić, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z osobą, która przez wiele lat odżywiała się niezdrowo, stroniła od warzyw, owoców, a bardziej jadła mięso i produkty tłuste.

Produkty, które wpływają na to, że mamy większe ryzyko powstania raka jelita grubego to są produkty, które mają dużą zawartość białka i tłuszczu, czyli na przykład mięso wołowe, mięso wieprzowe, jakieś mielonki, kiełbasy, tego typu rzeczy, przy jednoczesnym braku błonnika. Czyli jeżeli powiedzmy jemy dużą ilość mięs i małą ilość produktów zbożowych i warzyw. Wówczas w takim przypadku, w takim połączeniu jest największe ryzyko powstania nowotworu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest spożywanie dużej ilości jabłek. Jabłka mają pektyny i te pektyny chronią przewód pokarmowy przed powstawaniem komórek nowotworowych. Może nie w takim stopniu, że w stu procentach, natomiast wspomagają regenerację śluzówki, tak więc zdecydowanie warto przynajmniej dwa jabłka dziennie zjeść żeby w jakimś stopniu chronić się przed ryzykiem powstawania chorób nowotworowych w obrębie układu pokarmowego.

W przypadku, kiedy cierpimy na zaparcia i wizyta w toalecie nie jest ulgą, wówczas jest to dla nas pierwszy znak ostrzegawczy, że jednak mamy zbyt mało błonnika w naszej diecie, zbyt mało płynów w naszej diecie. I może to w jakiejś perspektywie czasu prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Tak więc pierwszym symptomem, że coś tam się może zacząć kiedyś dziać są właśnie kłopoty z załatwieniem się.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze