Wrzesień Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tysięcy osób. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia pozwala w większości przypadków z powodzeniem zakończyć terapię.

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zapraszają do skorzystania z badań profilaktycznych USG tarczycy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

  • Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20. a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na temat raka tarczycy oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny po raz drugi aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest organizatorem kampanii „Motyle pod ochroną”.

Czynniki ryzyka raka tarczycy

Z rakiem tarczycy trzykrotnie częściej zmagają się kobiety. Jest to nowotwór mało agresywny biologicznie, jednak sama choroba znacząca obniża jakość życia pacjentów.

O raku tarczycy wiadomo już bardzo dużo, jednak jak dotąd nie udało się ustalić przyczyn rozwoju choroby. Jedynym udowodnionym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące (w praktyce dotyczy to głównie pacjentów poddanych radioterapii). Potwierdza to fakt, iż skutkiem katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu był gwałtowny wzrost zachorowań na raka tarczycy wśród mieszkańców Białorusi, Ukrainy i najbliżej położonych miejsca tragedii części Rosji.

Chorobie sprzyja ponadto zarówno nadmiar, jak i niedobór jodu. Nie bez znaczenia jest też nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH (tyreotropiny).

Wiele przypadków raka tarczycy jest uwarunkowanych genetycznie (wiąże się je z aktywującą mutacją zarodkową genu RET).

Szybka diagnoza szansą na zdrowie

W przypadku tej choroby niezwykle ważne jest szybkie postawienie diagnozy. Zmiany w obrębie tarczycy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej, wykryć może badanie USG tego narządu. Powinno się je wykonywać raz na dwa lata, jeśli wcześniej nie ujawniło ono niepokojących zmian.

 - Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

Wstępne rozpoznanie potwierdza się na podstawie pooperacyjnego badania histologicznego. Leczenie uzależnione jest od typu raka.

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprasza na badanie USG tarczycy mieszkańców Warszawy. Wykonać je można w „Poradni z Apetytem na życie”, działającej w ramach Lecznicy Onkolmed przy ul. Nowousrynowskiej 139 L. Badania odbywać się będą w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00.

Zauważenie patologicznych zmian w obrębie tarczycy można również poprzez samobadanie tego narządu. W badaniu palpacyjnym wyczuć można guzki, które często ujawniają się w chwili przełykania.

„Motyle pod ochroną”

Polskie Amazonki Ruch Społeczny we współpracy z Fundacją Projan prowadzą kampanię „Motyle pod ochroną”. Ze strony internetowej akcji bezpłatnie pobrać można poradnik dla pacjentów, w którym dostępnych jest wiele informacji na temat raka tarczycy.

Żyj zdrowo

Nie jest tajemnicą, że w przypadku nowotworów niezwykle istotny jest tryb życia i dieta. Zalecaną formą profilaktyki jest zrównoważenie aktywności i wypoczynku w ciągu doby, dzięki czemu organizm ma szansę się zregenerować.

Ważne jest również regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Sport poprawia motorykę ciała, pozytywnie wpływa na krążenie i samopoczucie (niweluje stres). Nie bez znaczenia jest także zbilansowana dieta. By zminimalizować ryzyko zachorowania na raka tarczycy w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć:

  • ryb morskich i owoców morza – są doskonałym źródłem jodu,
  • orzechów i pestek dyni – zawierają selen, który ułatwia przyswajanie jodu,
  • owoców cytrusowych, papryki, kiwi – kryją w sobie spore pokłady witaminy C, która wspomaga przemianę hormonów tarczycowych.

Ryzyko choroby nowotworowej jest wyższe uosób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...