Pamiętaj o USG tarczycy!
Badasz piersi? Sprawdź tarczycę! Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Tarczycy (25 maja 2017 r.) Polskie Amazonki Ruch Społeczny zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań USG tarczycy oraz samobadania gruczołu tarczowego.
1. Samobadanie tarczycy jest bardzo proste!
Choroby tarczycy dotykają około 300 milionów ludzi na całym świecie - w przeważającej większości ‐ kobiet. Jedną z chorób tarczycy, której zachorowalność wciąż wzrasta jest rak tarczycy. Jak podkreślają Amazonki, w Polsce wciąż zbyt mało osób korzysta z badań profilaktycznych tarczycy.
Zmęczenie, brak chęci do kreatywności, ciągłe poczucie zimna... Znasz to? Tarczyca może w różnym sposób sygnalizować o chorobach. W jaki sposób możesz rozpoznać choroby tarczycy? Koniecznie zobacz powyższy film.
‐ Niezwykle cieszymy się, że udało się w Polsce wypracować zasady profilaktyki wobec raka piersi. Coraz więcej Polek pamięta o badaniach piesi. Dlatego warto, by przy okazji dbania o zdrowie piersi, pomyśleć też o tarczycy. Zachęcamy kobiety, by podczas wykonywania USG piersi poprosiły lekarza o sprawdzenie ultrasonografem także gruczołu tarczowego – zachęca Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch społeczny. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u trzech tysięcy pacjentów rocznie.
‐ Wczesna diagnoza nowotworu i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje ponad 90% szans na wyleczenie w najczęstszych typach nowotworów złośliwych tarczycy. Dlatego warto korzystać z badań USG tarczycy – przynajmniej raz na dwa lata gdy są zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne – wyjaśnia prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie.
Zobacz także:
Chociaż badanie USG nie jest badaniem przesiewowym, pozwala w połączeniu z biopsją na wykrycie nowotworu złośliwego w fazie gdy jego pełne wyleczenie jest możliwe.
‐ Dwie grupy pacjentów, u których należy zachować szczególną ostrożność i wcześniej myśleć o badaniu USG, to pacjenci obciążeni dziedzicznie rakiem tarczycy oraz pacjenci, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi – dodaje prof. Dedecjus.
Objawami, które towarzyszą chorobie są powiększone węzłów chłonne szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem. Najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi - tzw. guzki.
2. Dzień Tarczycy
Z okazji Dnia Tarczycy na badania USG tarczycy zapraszają Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) w ramach prowadzonej „Poradni z Apetytem na życie”. Z badań USG tarczycy skorzystać można po wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Amazonki”.
Badania wykonywane są w Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul. Nowoursynowskiej 139 L w Warszawie. Z USG tarczycy skorzystać można w każdą środę w godz. 14:00 – 16:00. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym – jedna cegiełka to koszt 25 PLN.
‐ W Polsce dostęp do badań profilaktycznych wciąż jest ograniczony, dlatego jako organizacja staramy się przy każdej możliwej okazji udostępniać możliwość skorzystania z profilaktyki, która jest pierwszym krokiem do zdrowia.
Koniecznie przeczytaj:
Oprócz korzystania z badań USG tarczycy zachęcamy wszystkich do wprowadzenia nawyku samobadania tarczycy. Takie badanie każdy może wykonać w warunkach domowych. Dzięki takiej profilaktyce, jak w przypadku piersi, możemy lepiej poznać swoją tarczycę, kontrolować jej wygląd i łatwiej zauważyć ewentualne zmiany – np. w postaci guzków – dodaje Elżbieta Kozik.
3. Polskie Amazonki
Organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny od trzech lat prowadzi kampanię edukacyjną na temat raka tarczycy „Motyle pod ochroną”. Projekt wspiera budowanie świadomości na temat nowotworu, a także dostarcza potrzebnych informacji zdiagnozowanym już pacjentom.
Więcej na temat raka tarczycy dowiedzieć się mnożna na stronie internetowej kampanii www.motylepodochroną.pl, gdzie pobrać można także bezpłatny poradnik dla pacjentów. Kampania „Motyle pod ochroną” realizowana jest przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi Genzyme.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.