Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Macierzyństwo z rakiem piersi

Avatar placeholder
Anna Szozda 18.07.2013 14:48
Macierzyństwo z rakiem piersi
Macierzyństwo z rakiem piersi

Macierzyństwo wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi. Według badań odpowiednio wczesna ciąża znacznie obniża ryzyko choroby. Z drugiej strony rak piersi, a szczególnie metody leczenia raka, znacząco wpływają na późniejszą płodność. U niektórych kobiet terapia skutkuje niepłodnością, inne mogą zajść w ciążę.

spis treści

1. Macierzyństwo a ryzyko raka

Kobiety, które zaszły w ciążę przed 30 rokiem życia są teoretycznie mniej narażone na zachorowanie na raka piersi.

Najnowsze badania jednak pokazują, że liczy się prawdopodobnie także okres jaki upłynął od momentu pierwszej miesiączki do porodu. Okazuje się, że w przypadku kobiet, u których okres ten wynosił co najmniej 15 lat, zmniejsza się ryzyko rozwoju pewnego podtypu raka piersi, który rokuje zdecydowanie gorzej niż pozostałe.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

Ciąża mnoga i karmienie piersią dodatkowo obniżają prawdopodobieństwo raka. U kobiet, które karmią piersią 1,5-2 lata, lub karmią bliźnięta ryzyko jest jeszcze niższe.

2. Diagnoza raka podczas ciąży

Diagnoza raka podczas ciąży jest utrudniona. Dzieje się tak dlatego, że piersi w czasie ciąży zmieniają się i trudniej wyczuć w nich zmiany. Dlatego w czasie ciąży bardzo ważne jest samobadanie piersi. Jeśli wyczuwalne są jakiekolwiek nieregularności w piersiach - zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na badania. Podstawą jest badanie ultrasonograficzne, a w przypadku wykrycia podejrzanej zmiany – biopsja cienkoigłowa z oceną cytologiczną. Są to badania bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Według badań rak piersi wykryty w czasie ciąży jest tak samo uleczalny, jak rak wykryty w każdym innym momencie życia. Opcje leczenia raka są ograniczone, ale wyleczenie nadal jest możliwe. Wszystko zależy od następujących czynników:

  • stopnia zaawansowania nowotworu (rozmiaru guza),
  • umiejscowienia guza, ewentualnego zajęcia węzłów chłonnych, przerzutów odległych,
  • momentu ciąży.

Najczęściej stosowaną formą leczenia raka piersi w ciąży jest mastektomia, czyli zabieg usunięcia piersi wraz guzem oraz tkanką chłonną pachy. Niesie to za sobą pewne ryzyko, ale po ustaleniu odpowiedniego terminu (kiedy narkoza nie wpłynie negatywnie na płód), zalety tego rozwiązania przewyższają ryzyko.

Chemioterapia w pierwszym trymestrze ciąży także jest niezalecana. W pozostałych dwóch trymestrach można ją przeprowadzić, ale może się wiązać z ryzykiem przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Przeprowadzono badania na ten temat, które mówią, że w większości przypadków chemioterapia w 2 i 3 trymestrze ciąży jest bezpieczna dla płodu i matki.

Terapia hormonalna, stosowana w leczeniu raka piersi, nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Są przypadki urodzeń zdrowych dzieci, mimo terapii hormonalnej. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić bezpieczeństwo tej formy terapii.

Po urodzeniu dziecka, kobieta u której wykryto raka piersi powinna dalej leczyć raka. Może już przejść radioterapię i terapię hormonalną, jeśli są wskazane. Wtedy jednak nie może karmić piersią.

3. Ciąża po remisji raka

Macierzyństwo z rakiem piersi, a nawet po jego wyleczeniu może być trudne. Istnieją skutki uboczne leczenia raka, które wpływają na płodność kobiety.

Większość lekarzy zaleca przesunięcie decyzji o macierzyństwie o co najmniej dwa lata po wyleczeniu raka piersi. Nie ma jednak twardych dowodów na to, że te dwa lata czekania są naprawdę niezbędne. Wcześniejsza ciąża może nie pogorszyć stanu kobiety. Według kilku przeprowadzonych badań, macierzyństwo nie zwiększa ryzyka nawrotu raka.

Pewne jest, że każdy przypadek jest inny i decyzję o macierzyństwie po leczeniu raka należy przedyskutować z lekarzem, dokładnie znającym sytuację kobiety.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze