Macierzyństwo z rakiem piersi

Macierzyństwo wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi. Według badań odpowiednio wczesna ciąża znacznie obniża ryzyko choroby. Z drugiej strony rak piersi, a szczególnie metody leczenia raka, znacząco wpływają na późniejszą płodność. U niektórych kobiet terapia skutkuje niepłodnością, inne mogą zajść w ciążę.

Macierzyństwo a ryzyko raka

Kobiety, które zaszły w ciążę przed 30 rokiem życia są teoretycznie mniej narażone na zachorowanie na raka piersi.

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

Najnowsze badania jednak pokazują, że liczy się prawdopodobnie także okres jaki upłynął od momentu pierwszej miesiączki do porodu. Okazuje się, że w przypadku kobiet, u których okres ten wynosił co najmniej 15 lat, zmniejsza się ryzyko rozwoju pewnego podtypu raka piersi, który rokuje zdecydowanie gorzej niż pozostałe.

Ciąża mnoga i karmienie piersią dodatkowo obniżają prawdopodobieństwo raka. U kobiet, które karmią piersią 1,5-2 lata, lub karmią bliźnięta ryzyko jest jeszcze niższe.

Diagnoza raka podczas ciąży

Diagnoza raka podczas ciąży jest utrudniona. Dzieje się tak dlatego, że piersi w czasie ciąży zmieniają się i trudniej wyczuć w nich zmiany. Dlatego w czasie ciąży bardzo ważne jest samobadanie piersi. Jeśli wyczuwalne są jakiekolwiek nieregularności w piersiach - zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na badania. Podstawą jest badanie ultrasonograficzne, a w przypadku wykrycia podejrzanej zmiany – biopsja cienkoigłowa z oceną cytologiczną. Są to badania bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Według badań rak piersi wykryty w czasie ciąży jest tak samo uleczalny, jak rak wykryty w każdym innym momencie życia. Opcje leczenia raka są ograniczone, ale wyleczenie nadal jest możliwe. Wszystko zależy od następujących czynników:

  • stopnia zaawansowania nowotworu (rozmiaru guza),
  • umiejscowienia guza, ewentualnego zajęcia węzłów chłonnych, przerzutów odległych,
  • momentu ciąży.

Najczęściej stosowaną formą leczenia raka piersi w ciąży jest mastektomia, czyli zabieg usunięcia piersi wraz guzem oraz tkanką chłonną pachy. Niesie to za sobą pewne ryzyko, ale po ustaleniu odpowiedniego terminu (kiedy narkoza nie wpłynie negatywnie na płód), zalety tego rozwiązania przewyższają ryzyko.

Chemioterapia w pierwszym trymestrze ciąży także jest niezalecana. W pozostałych dwóch trymestrach można ją przeprowadzić, ale może się wiązać z ryzykiem przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Przeprowadzono badania na ten temat, które mówią, że w większości przypadków chemioterapia w 2 i 3 trymestrze ciąży jest bezpieczna dla płodu i matki.

Terapia hormonalna, stosowana w leczeniu raka piersi, nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Są przypadki urodzeń zdrowych dzieci, mimo terapii hormonalnej. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić bezpieczeństwo tej formy terapii.

Po urodzeniu dziecka, kobieta u której wykryto raka piersi powinna dalej leczyć raka. Może już przejść radioterapię i terapię hormonalną, jeśli są wskazane. Wtedy jednak nie może karmić piersią.

Ciąża po remisji raka

Macierzyństwo z rakiem piersi, a nawet po jego wyleczeniu może być trudne. Istnieją skutki uboczne leczenia raka, które wpływają na płodność kobiety.

Większość lekarzy zaleca przesunięcie decyzji o macierzyństwie o co najmniej dwa lata po wyleczeniu raka piersi. Nie ma jednak twardych dowodów na to, że te dwa lata czekania są naprawdę niezbędne. Wcześniejsza ciąża może nie pogorszyć stanu kobiety. Według kilku przeprowadzonych badań, macierzyństwo nie zwiększa ryzyka nawrotu raka.

Pewne jest, że każdy przypadek jest inny i decyzję o macierzyństwie po leczeniu raka należy przedyskutować z lekarzem, dokładnie znającym sytuację kobiety.

Anna Szozda, ponad rok temu

Bibliografia

  • Meder J. Problemy zdrowia psychicznego kobiet, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2003, ISBN 83-86826-85-1
  • Markowska J. Ginekologia onkologiczna, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-12-1
  • Dal Pozzo E., Dilts J., Kiedy TO przydarzy się Tobie. Poradnik dla kobiet chorych na raka piersi, Świat Książki, Warszawa 2009, ISBN 978-83-247-1290-8
  • Pawlicki M. Rak piersi - nowe nadzieje i możliwości leczenia, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011, ISBN 978-83-7522-067-4

Psychologia w raku piersi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychologia w raku piersi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Psychologia w raku piersi
Psychologia w raku piersi

Wsparcie duchowe dla chorych z rakiem piersi

Rak piersi, najczęstszy nowotwór występujący u kobiet, jak każda choroba zagrażająca życiu, wywołuje u chorych poczucie silnego zagrożenia i lęku (...) , w rozwiązaniu których potrzebne będzie praktyczne wsparcie. Wsparcie...

Psychologia w raku piersi

Życie z rakiem piersi

Życie z rakiem piersi nie musi przypominać czekania na wyrok. Medycyna jest obecnie na takim poziomie, że wczesne wykrycie umożliwia całkowite (...) na temat skuteczności leczenia, a także wsparcie ze strony otoczenia...

Psychologia w raku piersi

Rola rehabilitacji w leczeniu raka piersi

. Rekonstrukcja piersi ma ogromne znaczenie dla psychiki kobiety. Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy., Via Medica (...) , Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-161-7, Markowska...

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

rakiem piersi, obserwuje się rodzinne występowanie tego nowotworu. Dowiedz się, czy i ty znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka na podstawie wywiadu (...) Zadbaj o odpowiednią postawę ciała W przypadku kobiet garbiących...

Rak piersi

Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi

Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi

na rzecz walki z rakiem piersi. Kylie Minogue U Kylie Minogue wykryto zmiany podczas drugiej konsultacji lekarskiej i dopiero wówczas postawiono (...) wynosiło w jej wypadku aż 87 proc. Matka aktorki zmarła w wyniku...