Trwa ładowanie...

Wzrost zachorowań na infekcje rotawirusowe

Wzrost zachorowań na infekcje rotawirusowe
Wzrost zachorowań na infekcje rotawirusowe

Rotawirusy wywołują grypę jelitową (żołądkową). To rodzina wirusów, odpowiedzialnych za powodowanie wymiotów i biegunki. Dotychczas odnotowano pięć typów rotawirusów, którymi może zarazić się człowiek. Oznacza się je od litery A do E. Rotawirusy szczególnie niebezpieczne są dla małych dzieci, ponieważ mogą prowadzić do odwodnienia. W takim przypadku konieczne jest leczenie szpitalne.

Infekcje rotawirusowe to jeden z coraz większych problemów. Liczba zakażeń rotawirusami systematycznie rośnie, dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się przed infekcjami tego typu.

spis treści

1. Czym są rotawirusy?

Rotawirusy to drobnoustroje, które wywołują biegunki dotykające głównie małe dzieci. Aż 90% dzieci przechodzi zakażenie w pierwszych trzech latach życia. Choroba rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną przez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami lub z chorą osobą. Wirusy przenoszone na rękach nie giną po ich umyciu, o ile nie zastosuje się alkoholu.

2. Częstość zakażeń rotawirusowych

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W 2010 roku w naszym kraju odnotowano 13 554 przypadki zakażeń rotawirusowych. Natomiast już w pierwszej połowie 2011 roku było ich aż 24 876. Zazwyczaj najwięcej zachorowań rejestruje się w okresie od grudnia do kwietnia. Oznacza to, że już teraz na infekcje rotawirusowe zachorowało dwa razy więcej osób niż w całym roku ubiegłym. Są również regiony, w których zakażeń było jeszcze więcej. Na przykład w Toruniu przypadków nieżytu żołądkowo-jelitowego, których przyczyną są rotawirusy było aż czterokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Trudno określić jakie są przyczyny tak gwałtownego wzrostu liczby zachorowań. Nie można wykluczyć, że przyczyniła się do tego diagnostyka zakażeń rotawirusami. Wirusy te wykrywa się podczas badania stolca, jednak często nie zleca się tego badania, gdyż bez względu na wynik leczenie biegunki przebiega tak samo – skupia się na niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu. Nie istnieje leczenie przyczynowe biegunek rotawirusowych.

3. Objawy zakażeń rotawirusowych

Niekiedy ma ono przebieg bezobjawowy, chociaż mogą się także pojawić takie symptomy, jak wymioty, złe samopoczucie, wodnista biegunka i gorączka. Zdarzają się także objawy przypominające infekcje górnych dróg oddechowych. Najczęściej gorączka, dochodzi nawet do 40 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura ciała może utrzymywać się kilka dni przed wystąpieniem objawów ze strony przewodu pokarmowego. Po kilku dniach temperatura obniża się, mogą występować wymioty. W trakcie biegunki rotawirusowej dzieci tracą na wadzę. Ponadto może pojawić się suchość śluzówki jamy ustnej i języka, jak również wiotkość skóry, która staje się mało napięta. Rotawirus u dzieci objawia się zmęczeniem, sennością i "zapadniętymi" gałkami ocznymi.

4. Leczenie zakażenia rotawirusami

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku, który wyeliminowałby z organizmu rotawirusa. Leki, które są podawane w takiej sytuacji, mają na celu złagodzenie przebiegu infekcji. W przypadku biegunki zawsze należy podawać probiotyk, który uzupełnia jelita w prawidłową florę bakteryjną, traconą w czasie choroby. Czas trwania biegunki rotawirusowej jest różny, zazwyczaj trwa ona kilka dni do tygodnia.

Jak postępować z chorym dzieckiem?

  • Właściwa dieta, tzw. dieta ścisła.

Nie należy spożywać warzyw, owoców, serków, soków. U malutkich dzieci należy odstawić na czas trwania zakażenia rotawirusem mleko, a zastąpić je kleikiem ryżowym na wodzie. Starsze dzieci powinny jeść ryż, ewentualnie sucharki lub suche kromki bułki lub chleba. Spożywanie ryżu lub kleiku ryżowego ma na celu przywrócenie prawidłowej perystaltyki pobudzonych jelit, gdyż ryż ma właściwości zapierające.

  • Nawodnienie organizmu.

W przypadku nawadniania, koniecznie należy uzupełnić tracone wraz z luźnymi stolcami i wymiotami elektrolity, czyli pierwiastki niezbędne do prawidłowej pracy organizmu (głównie sód i potas). Można zakupić w aptece specjalne soczki, będące połączeniem marchwi, ryżu i elektrolitów, które podaje się schłodzone.

Zatem, aby ochronić dzieci przed rotawirusem, należy przestrzegać zasad higieny choć i tak czasami zakażenie jest nieuniknione. Warto w miarę możliwości zastosować szczepienia zalecane, wśród których swoje miejsce znajdują te, na rotawirusy.

5. Szczepionki na rotawirusy

Najskuteczniejszą ochronę przed rotawirusami zapewniają szczepionki. Ze względu na to, iż stanowią one jedno ze szczepień zalecanych, koszty szczepionki nie są refundowane przez NFZ. W naszym kraju dostępne są dwa preparaty, z których jeden podaje się w dwóch dawkach, a drugi w trzech. Pierwsza dawka szczepionki przypada na 6 tydzień życia, drugą podaje się przed 24 tygodniem, a trzecią przed 26. Szczepionki kosztują 600-700 zł, co jest dużym wydatkiem dla przeciętnego rodzica. Warto jednak w nie zainwestować, gdyż zakażenia rotawirusowe u małych dzieci są częstą przyczyną hospitalizacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze