Wzrost zachorowań na ospę wietrzną
Eksperci alarmują, że w ostatnich latach w naszym kraju wzrosła zachorowalność na ospę wietrzną. W 2010 roku odnotowano aż 183 tys. przypadków tej choroby, chociaż w rzeczywistości skala problemu może być znacznie większa.
1. Przyczyny wzrostu zachorowań na ospę wietrzną
Okresowy wzrost zachorowań na ospę to naturalna konsekwencja sytuacji, kiedy większość populacji nie jest uodporniona na to zakażenie. Dzieje się tak co 5-7 lat i tak się składa, że właśnie teraz Polska jest w okresie tzw. epidemii wyrównawczej. Szczyt zachorowań przypadł na 2007 rok, kiedy to odnotowano 160 tys. zakażeń wirusem ospy wietrznej. W 2010 roku zachorowań było ponad 180 tys. a szacuje się, że zarówno w przyszłym roku, jak i w następnym liczba ta wzrośnie. Lekarze twierdzą, że w rzeczywistości rok temu mogło być nawet około 250 tys. zakażeń, gdyż chorzy nie zawsze zgłaszają się z ospą do lekarza. Na ospę wietrzną najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym. Tak duża liczba zachorowań na tą chorobę zakaźną to efekt zbyt małej popularności szczepień. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej należy do grupy szczepień zalecanych, a nie obowiązkowych, co oznacza, że za szczepionkę należy zapłacić z własnej kieszeni.
2. Powikłania ospy wietrznej
Duża część społeczeństwa postrzega ospę wietrzną jako chorobę niegroźną, którą po prostu trzeba przejść w dzieciństwie. Prawda jest jednak taka, że ospa wietrzna może wywołać pewne powikłania. Mogą to być zarówno niewielkie blizny, jak i powikłania wymagające hospitalizacji, na przykład wtórne bakteryjne zakażenie skóry, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu oraz móżdżku. Ospa wietrzna najgroźniejsza jest u małych dzieci, osób chorych i z obniżoną odpornością, a także u kobiet w ciąży. W 2010 roku z powodu ospy wietrznej do szpitala trafiło ponad tysiąc osób. Można tego uniknąć dzięki szczepionce, której pierwsza dawka podawana jest między 13 a 23 miesiącem życia, a druga w wieku 4-6 lat.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.