Trwa ładowanie...

Zaakceptuj swój wygląd i chudnij!

Otyłość to poważny problem nie tylko w Ameryce, ale także w wielu krajach Unii Europejskiej. Według raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ponad połowa dorosłych mieszkańców Zjednoczonej Europy ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości. Problem ten nie omija także Polski. Szacuje się, że około 19% Polaków jest otyłych. Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca, przez co może znacznie skrócić przewidywaną długość życia. Na szczęście, ostatnie badania dają nowe nadzieje na efektywność walki ze zbędnymi kilogramami. Okazuje się bowiem, że wzrost samooceny może wspomóc skuteczność programów odchudzających opartych na odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.

1. Sesje interwencyjne w walce ze zbędnymi kilogramami

Zadowolenie z wyglądu
Zadowolenie z wyglądu

Problemy z zaakceptowaniem wyglądu są bardzo częste u osób z nadwagą oraz ludzi otyłych. Nie widząc

zobacz galerię

Badacze z Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie poddali obserwacjom otyłe kobiety, które zapisały się do programu mającego na celu zrzucenie wagi. Część kobiet została poinformowana o odpowiednich sposobach odżywiania, radzeniu sobie ze stresem oraz wadze dbania o wygląd. Druga połowa uczęszczała przez 30 tygodni na sesje grupowe (plan interwencyjny), gdzie poruszano takie tematy, jak rola ćwiczeń w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, jedzenie pod wpływem stresu, poprawa wyglądu oraz pokonywanie indywidualnych barier związanych z walką ze zbędnymi kilogramami. Okazało się, że kobiety uczęszczające na sesje interwencyjne zmieniły sposób myślenia o sobie na pozytywny, co zmniejszyło troskę o kształt i rozmiar ciała. W porównaniu do grupy kontrolnej, kobiety te były w stanie lepiej kontrolować chęć jedzenia, przez co straciły znacznie na wadze – średnio 7% początkowej masy ciała, podczas gdy kobiety nieuczęszczające na sesje straciły tylko 2%.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

2. Ocena wizerunku a motywacja do walki z otyłością

Problemy z zaakceptowaniem wyglądu są bardzo częste u osób z nadwagą oraz ludzi otyłych. Nie widząc żadnej możliwości poprawy wizerunku, osoby te często sięgają po tzw. „pocieszające jedzenie”. Objadają się słodkimi lub tłustymi produktami, chcąc poprawić swoje samopoczucie. W rezultacie bardzo trudno jest im przerwać błędne koło i rozpocząć walkę z nadwagą. Nowe badania wykazały zależność między poprawą sposobu myślenia o własnym wyglądzie – a co za tym idzie, zwiększonym poczuciem akceptacji ze strony innych – a pozytywnymi zmianami w nawykach żywieniowych. Takie wnioski mogą doprowadzić do zwiększenia skuteczności programów walki z otyłością, gdzie wraz z regularnymi ćwiczeniami na spalanie tkanki tłuszczowej oraz niskokaloryczną dietą będzie się prowadzić terapie mające na celu akceptację własnego wyglądu.

Walkę z nadwagą należy rozpocząć od zmiany nastawienia do samego siebie. Motywacja do działania płynie bowiem z psychiki – jeśli zaakceptujesz swoje niedoskonałości i będziesz ich świadoma, może uda ci się zwalczyć zbędne kilogramy. Stawką jest twoje zdrowie, a nawet życie. Warto się postarać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza