Trwa ładowanie...

9 złotych zasad, jak uniknąć złych myśli na swój temat i przywrócić wiarę w siebie

 Monika Matuszko
04.10.2016 07:58
Negatywne myśli i brak wiary w siebie są wynikiem niskiej samooceny
Negatywne myśli i brak wiary w siebie są wynikiem niskiej samooceny (123rf)

Stoją na drodze do sukcesów i realizacji marzeń. Wywołują poczucie, że jest się do niczego, że na nic się nie zasługuje, że jest się gorszym. Negatywne przekonania dotyczące własnej osoby są przeważnie efektem niskiej samooceny i obniżonego poczucia własnej wartości. Jeśli temat brzmi dla ciebie znajomo, przeczytaj, o czym musisz pamiętać każdego dnia.

1. Zasługujesz na więcej

Pamiętaj, że zasługujesz na więcej, niż podpowiadają ci negatywne myśli tkwiące w twojej głowie. Prawo do szczęścia, miłości i sukcesów przysługuje ci w taki samym stopniu, jak każdej innej osobie na świecie. Może w tym momencie wierzysz w to w mniejszym stopniu, jednak bez względu na wszystko, to się nie zmienia.

2. Masz jedno życie

Ono jest tylko jedno i tylko twoje. Gdy dożyjesz 90 lat, zostanie już niewiele czasu na korzystanie z niego. W tym momencie przed tobą jest nieograniczona liczba dni, które mogą wyglądać tak pięknie, jak tylko zechcesz. Nie trać ich na zamartwianie się i samokrytykę, a wykorzystaj w najlepszy sposób, jaki tylko możesz.

Zastanów się, czy na pewno chcesz, aby inni decydowali o twoim życiu? Albo czy chcesz spędzić swój cenny czas, którego z każdą minutą pozostaje co raz mniej, na obawach, nieuzasadnionym lęku?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"
8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji
8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji [9 zdjęć]

Motywacja to stan, który pobudza bądź powstrzymuje człowieka przed wykonaniem poszczególnej czynności.

zobacz galerię

3. Błędy i porażki są normalne

Czasami niska wiara w siebie pojawia się jako skutek niepowodzeń w pracy, błędów wychowawczych, nieudanego związku. Myślimy wtedy, że jesteśmy mniej warci, bo nie jesteśmy idealni. Jednak każdy, kto odniósł jakikolwiek sukces, przyzna, że droga do niego była pełna potknięć. Błędy oraz porażki świadczą o podejmowaniu ryzyka i ciągłych próbach. Są dobre i potrzebne do uzyskania wyższej jakości.

4. Ideał piękna jest przereklamowany

Wielu ludzi nie znosi swojego wyglądu i czuje się źle z tego powodu. W obecnych czasach naczelną wartością stała się młodość i piękny wygląd, jednak w rzeczywistości większość ludzi nie wpisuje się we współcześnie kreowane standardy piękna.

Wyobraź sobie życie, gdzie to, jak wyglądasz i jak wyglądają inni, nie ma nawet najmniejszego znaczenia. Wyobraziłeś sobie? Spróbuj więc zacząć żyć w taki sposób.

5. Postaw się na pierwszym miejscu

Wiele lęków, jakie przejawiają ludzie, wiąże się z unieszczęśliwianiem otoczenia. Ocenianie, wprawianie w złość, krytykowanie innych, nie jest dobre, jednak da się z nim żyć!  Musisz stanąć w obronie siebie, swojego zdania, swoich potrzeb i swojego dobra, a nie uszczęśliwiać innych swoim kosztem.

6. Musisz działać

Czas spędzony nad rozmyślaniem na temat tego, jaki jesteś beznadziejny, poświęć na zrobienie czegoś produktywnego. Niech będzie to związane z obszarem, którego dotyczą twoje negatywne myśli.

Jeśli czujesz się źle z powodu swojej wagi, wybierz się na spacer lub spróbuj poćwiczyć. Jeśli dlatego, bo nie możesz porozumieć się z obcokrajowcami, naucz się paru słów w tym języku. Nie rozmyślanie, nie mówienie, a działanie, sprawia, że czujesz kontrolę nad tym, co dzieje się w życiu.

7. Pozory mylą

Kiedy patrzymy na innych, dosyć często widzimy, że wiedzie się im lepiej od nas. Mają dobrą pracę, masę znajomych i piękny dom. Dosyć często jest jednak to mylna otoczka wywołująca wrażenie idealnego życia, a w tobie uczucie zazdrości i beznadziejności.

Póki nie żyjesz w domu z taką osobą i nie masz dostępu do jej myśli oraz uczuć - nic nie wiesz o jej życiu. To, co widzisz na zewnątrz, to tylko ułamek.  Nie wiesz, jakich wyrzeczeń musiała dokonać ta osoba, aby to osiągnąć, jaką cenę musi płacić za to, co ma...

Negatywne myśli dopadają najczęściej wieczorem
Negatywne myśli dopadają najczęściej wieczorem (123RF)

8. Zobacz, ile osiągnąłeś

Na pewno zdarza ci się dokonywać porównania swoich osiągnięć do swoich porażek. W efekcie utwierdzasz się w przekonaniu, że jesteś nieefektywnym pracownikiem, niezdolnym uczniem, słabym kucharzem, niewystarczająco dobrym partnetem.

Odwróć swoje myślenie. Zamiast podkreślać swoje błędy, skup się na swoich sukcesach i osiągnięciach - nawet najmniejszych. Pomyśl o wszystkich pozytywnych rzeczach z twojego życia. Zobacz, jak wyjątkowym jesteś człowiekiem, jak już dużo dobrego dokonałeś.

9. Strzeż swoich granic

 

Osoby z niską samooceną boją się postawić wyraźnych granic w kontaktach interpersonalnych. Dosyć często ich nawet nie definiują, ponieważ mają przekonanie, że… nie powinni ich mieć. Nie pozwól nadużywać nikomu swojego zaufania, pomagać zawsze swoim kosztem, mieć wygórowane wymagania co do siebie.

Ustalenie i przestrzeganie granic jest potrzebne do dobrego samopoczucia i funkcjonowania w zdrowych relacjach. Inni ludzie mogą się opierać, jednak z czasem zauważysz, że zaczęli darzyć cię większym szacunkiem.

 

Zobacz także:

 

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby na pozbycie się kompleksów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze