Trwa ładowanie...

Co roku zabija 20 tys. Polaków. Tak rozpoznasz objaw raka płuc

 Katarzyna Prus
05.08.2022 14:15
Długotrwały kaszel może świadczyć o rozwijającym się nowotworze płuc
Długotrwały kaszel może świadczyć o rozwijającym się nowotworze płuc (Getty Images)

Kaszel jest uporczywy i nie mija przez kilka tygodni? Lekarze alarmują, żeby tego nie lekceważyć. To może być wczesny objaw raka płuc. W takim przypadku trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

spis treści

1. Kiedy kaszel może świadczyć o raku płuc?

Brytyjska służba zdrowia (NHS) zaczęła właśnie kampanię na temat raka płuc, która ma pomóc w rozpoznaniu wczesnych objawów i zagrożeń związanych z chorobą. W ramach akcji "Pomóż nam pomóc", medycy apelują, żeby w razie niepokojących objawów od razu zgłosić się do specjalisty. W przypadku nowotworów wczesna diagnoza jest kluczowa i zwiększa szanse chorego na wyleczenie.

Uporczywy kaszel może być objawem raka płuc
Uporczywy kaszel może być objawem raka płuc (Getty Images)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Co konkretnie powinno nas zaniepokoić? Lekarze wskazują na kaszel, który niestety może być mylony ze zwykłym przeziębieniem czy alergią. Jeśli jest jednak uporczywy i nie ustąpi po trzech tygodniach, a dodatkowo towarzyszy mu duszność, najlepiej od razu zgłosić się do specjalisty. To może być wczesny objaw raka płuc.

Medycy apelują też, żeby nie bagatelizować innych objawów, które mogą świadczyć o tym nowotworze. Chodzi m.in. o powtarzające się infekcje dolnych dóg oddechowych, odkrztuszanie krwi, uporczywe zmęczenie i niewyjaśnioną utratę wagi.

2. Śmiertelnie groźny nowotwór

Jeśli rak płuc zostanie wykryty we wczesnym stadium, chory ma szanse na wyleczenie. Niestety, jak pokazują statystyki, wiele osób zgłasza się do lekarza za późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.Nie wpływa to dobrze na rokowania i pacjent ma wówczas znacznie mniejsze szanse na wyleczenie niż w przypadku wczesnej diagnozy

W Polsce rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór. W grupie nowotworów złośliwych jest najczęstszą przyczyną zgonów (ponad 20 tysięcy śmiertelnych przypadków rocznie).

Szacuje się, że około 80-90 proc. przypadków zachorowania na raka płuc jest spowodowanych paleniem tytoniu. Rakotwórcze jest zarówno palenie czynne, jak i bierne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze