Trwa ładowanie...

Zabija niemal 90 proc. zakażonych. WHO: Śmiertelny wirus ponownie uderzył

 Karolina Rozmus
19.02.2023 11:32
Wirus Marburg może spowodować kolejną epidemię
Wirus Marburg może spowodować kolejną epidemię (Getty Images)

Przedstawiciele WHO ostrzegają - w Gwinei Równikowej zmarło już dziewięć osób zakażonych wirusem Marburg, kilka tysięcy objęto kwarantanną. To druga taka epidemia od 18 lat, kiedy to w Angoli gorączka krwotoczna pochłonęła kilkaset ofiar. Jakie objawy daje wirus

spis treści

1. Wirus uderzył w Gwineę Równikową

O pierwszych zachorowaniach władze Gwinei Równikowej poinformowały w zeszłym tygodniu. George Ameh, przedstawiciel WHO w Gwinei Równikowej ujawnił, że choroba uderzyła prawdopodobnie 7 stycznia, choć tamtejsze ministerstwo zdrowia dowiedziało się o tym dopiero miesiąc później.

Groźnym wirusem zakaziły się osoby, które brały udział w pogrzebie w prowincji Kié-Ntem, na granicy Kamerunu i Gabonu. Wprowadzono lokalny lockdown, a kilka tysięcy osób skierowano na kwarantannę.

Zobacz film: "Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w oficjalnym oświadczeniu poinformowała o sytuacji w kraju.

"Z ośmiu próbek przebadanych w Institut Pasteur jedna okazała się pozytywna na obecność wirusa. Do tej pory zgłoszono dziewięć zgonów i 16 podejrzanych przypadków z objawami obejmującymi gorączkę, zmęczenie, krwiste wymioty i biegunkę” – czytamy.

Kilkanaście kolejnych jest badana pod kątem patogenu, niepokój budzą także podejrzane dolegliwości u dwójki nastolatków z Kamerunu. Jeśli obawy się potwierdzą, może to oznaczać problem na znacznie większą skalę.

2. Jakie objawy daje wirus Marburg?

Wirus Marburg, należący do tej samej rodziny co Ebola, to jeden z najgroźniejszych znanych ludzkości wirusów. Jest też stosunkowo nowym patogenem – pierwszy raz odkryto go w 1967 r. w Marburgu i Frankfurcie nad Menem, a także w Belgradzie w Serbii. Rezerwuarem choroby są zwierzęta – zwłaszcza nietoperze.

Wywoływana przez wirusa infekcja przenosi się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego, ale też z powierzchniami, z którymi miały styczność zakażone osoby. Choć wirus nie jest szczególnie zaraźliwy, to infekcja, jaką wywołuje, jest "wysoce zjadliwą chorobą, która powoduje gorączkę krwotoczną, ze wskaźnikiem śmiertelności do 88 proc." – informuje WHO.

Choroba zaczyna się gwałtownie, dając symptomy takie jak:

  • wysoka gorączka,
  • bóle głowy,
  • złe samopoczucie,
  • bóle mięśniowe,
  • wodnista biegunka,
  • nudności i wymioty,
  • bóle i skurcze brzucha.

Ciężkie objawy krwotoczne z krwawieniem do narządów wewnętrznych rozwijają się w ciągu kolejnych siedmiu dni. Do zgonu dochodzi najczęściej między ósmą a dziewiątą dobą.

3. Będzie szczepionka na wirusa Marburg?

Medycyna nie zna leku przyczynowego na chorobę, nie ma też zatwierdzonej szczepionki. Jednak kwestia tej ostatniej pozostaje otwarta.

We wtorek WHO zwołała specjalne zebranie w celu oceny potencjalnych szczepionek, które mogłyby pomóc w zapobieżeniu ewentualnej epidemii. Aktualnie pięć preparatów w testach na zwierzętach dało obiecujące wyniki.

Twórcy trzech – Janssen Pharmaceuticals, Public Health Vaccines i Sabin Vaccine Institute – zapowiedzieli, że prawdopodobnie mogliby udostępnić swoje szczepionki w przypadku epidemii w Gwinei Równikowej.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze