Zaczyna się od nocnych potów. Cichy znak groźnego raka
Rak nerki jest jednym z rodzajów nowotworów, które przez długi czas mogą nie dawać żadnych specyficznych objawów. Eksperci w dziedzinie onkologii mówią, na jakie symptomy warto zwrócić szczególną uwagę. Najbardziej narażeni na zachorowanie na raka nerki są palacze tytoniu, osoby nadużywające alkoholu, a także cierpiące na otyłość i nadciśnienie tętnicze.
1. Tak daje o sobie znać rak nerki
Zgodnie z danymi Cancer Research UK najbardziej typowym i najczęściej występującym objawem raka nerki jest krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu. Czerwone lub różowe zabarwienie moczu to symptom, który absolutnie nie powinien być ignorowany. Krwiomocz najczęściej jest związany z różnymi schorzeniami nerek, takimi jak kamica nerkowa, zapalenie nerek z nawracającym krwiomoczem, ale także z rakiem nerki.
Krwiomocz to jeden z objawów, który trudno przeoczyć. Pacjenci jednak rzadziej zwracają uwagę na inny symptom. Lekarze podkreślają, że wczesnym sygnałem ostrzegającym przed rakiem nerki mogą być nocne poty. Oczywiście, przyczyny nocnych potów mogą być różne i często błahe - jak na przykład upały, ale zauważono, że część pacjentów, u których wykryto ten typ nowotworu, zwracała uwagę właśnie na ten objaw.
2. Jakie mogą być inne symptomy?
U wielu pacjentów choroba jest wykrywana przypadkowo podczas wykonywania badania USG, kiedy lekarze próbują wyjaśnić, jakie są przyczyny długotrwałego osłabienia, utraty masy ciała, stanów podgorączkowych, czy częstych infekcji dróg moczowych.
Ponadto wśród objawów wymienia się:
- guz lub obrzęk na plecach, pod żebrami lub na szyi,
- długotrwały ból między żebrami a talią,
- utratę apetytu,
- nieuzasadnioną utrata wagi,
- przewlekłe uczucie zmęczenia, brak energii.
3. Kto jest najbardziej narażony?
Rak nerki jest stosunkowo rzadkim nowotworem, stanowi około 4 proc. nowych rozpoznań wśród guzów litych w Polsce. Eksperci szacują, że rocznie chorobę diagnozuje się u około 5 tys. pacjentów. Prognozy nie są optymistyczne, specjaliści wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba chorych może wzrosnąć nawet o 20 proc.
Choroba najczęściej dotyka pacjentów po 60. roku życia, znacznie częściej jest diagnozowana u mężczyzn. Wśród głównych czynników ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju choroby, wymienia się palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadwagę, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.