Trwa ładowanie...

Zalecane przez WHO dawki witaminy C to wynik pomyłki? Zaskakujące odkrycie badaczy

 Karolina Rozmus
02.11.2021 12:39
Zalecane przez WHO dawki witaminy C to wynik pomyłki? Zaskakujące odkrycie badaczy
Zalecane przez WHO dawki witaminy C to wynik pomyłki? Zaskakujące odkrycie badaczy (Getty Images)

45 mg witaminy C dziennie – to dawka rekomendowana przez WHO. Ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że te wytyczne opierają się na błędnej interpretacji wyników badań, które miały miejsce niemal 80 lat temu!

spis treści

1. Z czego wynika pomyłka?

Jak informuje "The Times", współczesne wytyczne, zalecające 45 mg witaminy C jako dzienne spożycie, opierają się na eksperymencie sprzed 80 lat.

Witamina C w dawce 45 mg dziennie to - jak przekonują badacze - za mało, by organizm prawidłowo funkcjonował
Witamina C w dawce 45 mg dziennie to - jak przekonują badacze - za mało, by organizm prawidłowo funkcjonował (Getty Images)
Zobacz film: "9 znaków, że brakuje nam witaminy C"

"Operation Shipwreck" miała miejsce w 1944 roku i wzięło w nim udział 20 ochotników – 19 mężczyzn i 1 kobieta – wybranych przez naukowców z Instytutu Badawczego Sorby w Sheffield. Uczestnicy projektu przebywali na morzu i spożywali tylko racje żywnościowe z łodzi podwodnych.

W ramach badania część badanych otrzymywała 10 mg, inni 70 mg witaminy C na dobę, zaś grupa kontrolna nie przyjmowała jej wcale.

Ten eksperyment pozwolił na ustalenie, jaka dawka kwasu askorbinowego jest wystarczająca. Wystarczająca do czego? Wyłącznie, by uniknąć szkorbutu**.

Nie jest to więc, jak mylnie uważano przez lata, jednoznaczne z dawką witaminy C, jaka ma wpływać pozytywnie na cały organizm człowieka.

W rzeczywistości dawka, jaką dotychczas uznawaliśmy za odpowiednią, może być zaniżona nawet dwukrotnie.

Do takich wniosków doszli badacze na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition".

2. Witamina C na zdrowie

Jeden z autorów badania, prof. Philippe Hujoel z University of Washington, podkreślił, że w historycznym badaniu z 1944 roku określano minimalną dawkę witaminy C, jaka może zapobiegać szkorbutowi. Nie jest to zatem równoznaczne z dawką optymalną, jaka ma dawać korzyści dla całego organizmu człowieka.

W szczególności chodzi o utrzymywanie zdrowia na poziomie komórkowym, zachowanie odpowiedniej kondycji skóry, naczyń krwionośnych, kości i stawów oraz pomoc w gojeniu ran.

Autorzy badania swoje wnioski oparli właśnie na obserwacji procesu gojenia się ran i syntezy kolagenu, do których prawidłowego przebiegu witamina C jest niezbędna. Proces gojenia się tkanek posłużył naukowcom jako miara odpowiedniego dla zdrowia poziomu witaminy C.

Co się okazało? Aby zapobiec patologiom związanym z niewłaściwą syntezą kolagenu, czy nieprawidłowemu bliznowaceniu tkanek konieczne jest spożywanie kwasu askorbinowego nie w dawce rekomendowanej przez WHO, lecz nawet dwukrotnie wyższej - 75 do 110 mg.

"Średnie dzienne spożycie witaminy C w wysokości 95 mg jest wymagane dla 97,5 proc. populacji. Taka ilość jest ponad dwukrotnie większa niż 45 mg zalecane przez WHO" – napisali w artykule autorzy badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze