Trwa ładowanie...

Zalecane przez WHO dawki witaminy C to wynik pomyłki? Zaskakujące odkrycie badaczy

45 mg witaminy C dziennie – to dawka rekomendowana przez WHO. Ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że te wytyczne opierają się na błędnej interpretacji wyników badań, które miały miejsce niemal 80 lat temu!

Zobacz film: "9 znaków, że brakuje nam witaminy C"

spis treści

1. Z czego wynika pomyłka?

Jak informuje "The Times", współczesne wytyczne, zalecające 45 mg witaminy C jako dzienne spożycie, opierają się na eksperymencie sprzed 80 lat.

Witamina C w dawce 45 mg dziennie to - jak przekonują badacze - za mało, by organizm prawidłowo funkcjonował
Witamina C w dawce 45 mg dziennie to - jak przekonują badacze - za mało, by organizm prawidłowo funkcjonował (Getty Images)

"Operation Shipwreck" miała miejsce w 1944 roku i wzięło w nim udział 20 ochotników – 19 mężczyzn i 1 kobieta – wybranych przez naukowców z Instytutu Badawczego Sorby w Sheffield. Uczestnicy projektu przebywali na morzu i spożywali tylko racje żywnościowe z łodzi podwodnych.

W ramach badania część badanych otrzymywała 10 mg, inni 70 mg witaminy C na dobę, zaś grupa kontrolna nie przyjmowała jej wcale.

Ten eksperyment pozwolił na ustalenie, jaka dawka kwasu askorbinowego jest wystarczająca. Wystarczająca do czego? Wyłącznie, by uniknąć szkorbutu**.

Nie jest to więc, jak mylnie uważano przez lata, jednoznaczne z dawką witaminy C, jaka ma wpływać pozytywnie na cały organizm człowieka.

W rzeczywistości dawka, jaką dotychczas uznawaliśmy za odpowiednią, może być zaniżona nawet dwukrotnie.

Do takich wniosków doszli badacze na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition".

2. Witamina C na zdrowie

Jeden z autorów badania, prof. Philippe Hujoel z University of Washington, podkreślił, że w historycznym badaniu z 1944 roku określano minimalną dawkę witaminy C, jaka może zapobiegać szkorbutowi. Nie jest to zatem równoznaczne z dawką optymalną, jaka ma dawać korzyści dla całego organizmu człowieka.

W szczególności chodzi o utrzymywanie zdrowia na poziomie komórkowym, zachowanie odpowiedniej kondycji skóry, naczyń krwionośnych, kości i stawów oraz pomoc w gojeniu ran.

Autorzy badania swoje wnioski oparli właśnie na obserwacji procesu gojenia się ran i syntezy kolagenu, do których prawidłowego przebiegu witamina C jest niezbędna. Proces gojenia się tkanek posłużył naukowcom jako miara odpowiedniego dla zdrowia poziomu witaminy C.

Co się okazało? Że aby zapobiec patologiom związanym z niewłaściwą syntezą kolagenu czy nieprawidłowemu bliznowaceniu tkanek konieczne jest spożywanie kwasu askorbinowego nie w dawce rekomendowanej przez WHO, lecz nawet dwukrotnie wyższej - 75 do 110 mg.

"Średnie dzienne spożycie witaminy C w wysokości 95 mg jest wymagane dla 97,5% populacji. Taka ilość jest ponad dwukrotnie większa niż 45 mg zalecane przez WHO" – napisali w artykule autorzy badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza