Pojawia się po przebudzeniu. To znak, że cukrzyca dewastuje trzustkę
Do 2040 roku aż 640 mln osób na całym świecie będzie żyć z cukrzycą. W Polsce choruje aż dwa miliony osób, ale co gorsza - nawet 25 proc. chorych nie ma o tym pojęcia. Cukrzyca może długo nie dawać żadnych objawów, po cichu siejąc spustoszenie w organizmie. Badania wskazują, że aż 61 proc. diabetyków skarży się na pewno dolegliwość, pojawiającą się o poranku.
1. Cukrzyca. Epidemia XXI wieku
Raport Narodowego Funduszu Zdrowia pt. "Cukier, otyłość - konsekwencje" wskazuje, że do 2025 roku może przybyć nawet milion chorych na cukrzycę Polaków. Jeśli dynamika zachorowalności nie zmieni się, to do 2030 r. będziemy mieli 4,2 mln zdiagnozowanych pacjentów. Nazywana epidemią XXI wieku cukrzyca jest chorobą, która dotyka właściwie całego organizmu, a nawet co drugi diabetyk może żyć z powikłaniami cukrzycy.
Do ich rozwoju może dojść, gdy chory - np. nie mając świadomości, że cierpi z powodu cukrzycy typu 2 - nie podejmie leczenia. Skutkiem mogą być:
- zawał serca,
- udar mózgu,
- niewydolność nerek,
- utrata wzroku,
- amputacja kończyn.
Choć bez przeprowadzenia odpowiednich badań nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdiagnozować zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi, istnieją pewne objawy, które mogą sugerować, że jesteśmy narażeni na rozwój cukrzycy lub, że choroba ta już zaatakowała nasz organizm.
2. Nietypowe objaw. Jeden z nich zauważysz o poranku
Co ciekawe, niektóre z tych objawów mogą pojawić się tuż po przebudzeniu. Z badań przeprowadzonych przez American Diabetes Association wynika, że aż 61 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę, na początku doświadczało porannego zmęczenia.
Kolejnym niepokojącym sygnałem jest wzmożone pragnienie, które jest wynikiem zaburzonej pracy nerek i odwodnienia organizmu. Osoby cierpiące na cukrzycę mogą również zauważyć zbyt częstą potrzebę oddawania moczu. Dodatkowo, w moczu pacjenta może pojawić się albumina, która podczas filtracji powoduje, że mocz zaczyna się pienić.
Innym symptomem, który może świadczyć o obecności cukrzycy, jest polifagia, czyli wzmożona chęć jedzenia, która pojawia się nawet po spożyciu posiłku. Jest to spowodowane tym, że glukoza zawarta w pokarmie nie jest odpowiednio dostarczana do tkanek, co skutkuje pojawieniem się w mózgu informacji sygnalizującej potrzebę spożycia kolejnego posiłku. Innym objawem jest rogowacenie ciemne, które może występować w okolicach pach, łokci, kolan, a także na karku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.