Zawał serca i udar mózgu zabijają na potęgę
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów osób powyżej 60. roku życia w Polsce (dane GUS). Współczynnik umieralności z powodu zawału serca i udaru mózgu jest w naszym kraju wyższy niż w innych krajach europejskich. Eksperci są zdania, że za taki stan rzeczy odpowiada brak odpowiednich działań profilaktycznych.
1. Dane statystyczne
W Polsce każdego roku zawał serca diagnozuje się u 80 tys. osób. Nadal wysoka jest śmiertelność w pierwszym roku wystąpienia choroby.
Podobne dane dotyczą przypadków udaru mózgu. Każdego roku rozpoznaje się go u 70 tys. pacjentów, z czego 60 proc. chorych umiera w ciągu 12 miesięcy od postawienia diagnozy. Liczby te są dwukrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednak największym problemem jest brak odpowiednich działań profilaktycznych.
2. Wiedza jest, działań brak
O czynnikach ryzyka sprzyjających wystąpieniu zawału serca oraz udaru mózgu mówi się bardzo dużo. By zachować dobre zdrowie, konieczna jest modyfikacja stylu życia: większa aktywność fizyczna, zaprzestanie palenia tytoniu, urozmaicona i bogata w warzywa i owoce dieta. O tym jednak bardzo często się zapomina.
Żyjemy w biegu, jesteśmy przemęczeni. Trudno też mówić o profilaktyce, gdy wielu pacjentów ma problem z otrzymaniem skierowania na podstawowe badania lub przez wiele miesięcy oczekuje na wizytę u specjalisty. Często zostaje sam ze swoim problem, dolegliwości się nasilają, co tylko pogarsza sytuację.
Rośnie też odsetek osób otyłych. To rodzi ryzyko zaburzeń metabolicznych, które sprzyjają chorobom krążenia. Więcej jest też przypadków nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, które często nie są odpowiednio leczone.
3. Czas na wagę życia
Postęp medycyny jest niewyobrażalny. W ostatnich latach zrealizowano wiele programów kardiologicznych i neurologicznych, których efektem są choćby dyżury kardiologiczne oraz oddziały udarowe.
O ile jednak te pierwsze funkcjonują sprawnie i jest ich bardzo dużo, o tyle z szybką diagnostyką udaru mózgu jest nieco gorzej.
Wielu chorych leczonych jest na oddziałach neurologicznych lub wewnętrznych, mimo iż w Polsce istnieją 174 szpitale mające odpowiedni sprzęt i wykwalifikowany personel zajmujący się pacjentami z udarem mózgu.
Ogromnym problemem jest również brak szybkiego dostępu do rehabilitacji.
Eksperci nad problemem wysokiej śmiertelności z powodu zawału serca i udaru mózgu pochylają się od wielu lat. Debaty związane z tym tematem odbywają się niemal każdego roku, głos w tej sprawie zabierają najlepsi specjaliści. Wielu z nich nie boi się głośno mówić o konieczności wzmocnienia roli państwa w zakresie profilaktyki.
Informacje na temat zdrowego stylu życia powinny być przekazywane nieustannie, również dzieciom i młodzieży w szkołach.
Zwraca się też uwagę na złe położenie pacjentów, którzy wymagają planowanej diagnostyki oraz leczenia chorób kardiologicznych i neurologicznych. Muszą oni zbyt długo oczekiwać na wizytę u specjalisty i badania. Konieczne jest zatem zwiększenie finansowania świadczeń w systemie publicznym.
Specjaliści mówią ponadto o kłopotach pacjentów opuszczających szpital. Nie mają oni często dostępu do rehabilitacji, która ma kluczowe znaczenie w leczeniu zarówno zawału serca, jak i udaru mózgu. To wiąże się z rosnącą liczbą ponownych hospitalizacji i pogłębianiem się problemów zdrowotnych.
Brak jest skoordynowanego systemu leczenia. By jakość opieki i bezpieczeństwa polskich pacjentów była lepsza, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich działań na szczeblu krajowym i regionalnym. Konieczna jest też współpraca pomiędzy określonymi podmiotami leczniczymi.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.