Zawał serca u młodych kobiet. Czynnikiem ryzyka jest bardzo rzadkie schorzenie
Zawał serca kojarzy się z podeszłym wiekiem, otyłością, stresem i paleniem tytoniu. Ale okazuje się, że w przypadku młodych kobiet istnieje schorzenie, które może być katalizatorem ataku serca.
1. SCAD
Choroba, która może doprowadzić do zawału serca to samoistne rozwarstwienie tętnicy wieńcowej (ang. spontaneous coronary artery dissection, SCAD) – schorzenie stosunkowo niedawno odkryte, która dotyka kobiety w wieku 30-60 lat. Lekarze przestrzegają, że może też wystąpić u 20-kilkulatek, nawet gdy są wysportowane i pozornie zupełnie zdrowe.
Czym jest SCAD?
Eksperci z Mayo Clinic mówią, że to schorzenie, w którym wskutek różnych czynników dochodzi do wnikania krwi w ścianę naczynia i tworzenia się "fałszywego" kanału. Jego rosnący rozmiar z czasem zmniejsza światło w prawdziwej tętnicy, zaburzając przepływ krwi.
Skutkiem tego może być zawał serca, zaburzenia rytmu serca lub nagła śmierć. Badacze podkreślają, że schorzenie jest bardzo rzadkie, ale to nie znaczy, że nie należy głośno o nim mówić.
2. Narażone są młode kobiety
Michele DeMarco to 33-latka, która przez dłuższy czas źle się czuła. Duszność, jaką odczuwała, porównywała do "słonia na piersi". Poza tym była młoda i zdrowa, więc bagatelizowała dolegliwości.
Do czasu, gdy oddychanie zaczęło sprawiać jej coraz większe problemy. Gdy pojawiła się na SOR-ze, medycy uznali, że ma atak paniki. Nie przypuszczali, że przyczyna jest dużo bardziej poważna.
Badania potwierdziły, że kobieta miała zawał. To z kolei zrodziło podejrzenia wśród lekarzy, że pacjentka zażywa kokainę. Trudno im było uwierzyć, że 33-latka cierpiała na SCAD, które doprowadziło łącznie do 3 zawałów w ciągu 10 lat życia młodej kobiety.
Dyrektor programu badawczego SCAD firmy Mayo, dr Sharonne N. Hayes, powiedziała, że historie młodych kobiet, których objawy lekarze bagatelizowali, nie są rzadkością.
SCAD tymczasem w 80-90 proc. dotyczy właśnie młodych kobiet. Dlaczego? Tego wciąż nie wiadomo, choć istnieją hipotezy sugerujące związek kobiecych hormonów płciowych z wystąpieniem SCAD.
3. Jakie objawy daje SCAD?
Są czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia SCAD. Należy do nich: niedawny poród, choroby naczyń krwionośnych, w tym dysplazja włóknisto-mięśniową, która powoduje nieregularny wzrost komórek w ścianach tętnic.
Innym czynnikiem ryzyka jest wysokie ciśnienie krwi i choroby tkanki łącznej, takie jak zespół Ehlersa-Danlosa i zespół Marfana.
Jakie objawy mogą świadczyć o schorzeniu?
- ból w klatce piersiowej,
- duszności,
- mdłości,
- zawroty głowy,
- zmęczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.