Zgłoszono 440 wniosków o odszkodowanie po szczepieniu na COVID-19. Wiemy, jakie NOP-y zgłaszano najczęściej
Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 440 wniosków o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Z wniosków wynika, że najczęściej zgłaszano NOP-y po preparatach firm Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca. Jakie skutki uboczne szczepionek zgłaszano najczęściej?
1. Najwięcej NOP-ów w województwie mazowieckim
Przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19 jest w Polsce możliwe od 12 lutego br. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, świadczenie z Fundusz Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych cieszy się wśród Polaków sporym zainteresowaniem.
- Tak duże zainteresowanie ze strony pacjentów, mimo krótkiego czasu od wejścia w życie nowej regulacji, najlepiej dowodzi, że było to rozwiązanie oczekiwane i potrzebne. Tryb administracyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie wsparcia finansowego pacjentom, którzy doznali szkody w związku ze szczepieniem czy – patrząc w przyszłość – udziałem w badaniach klinicznych lub procesem leczenia – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.
O świadczenie najczęściej starają się osoby w wieku 61-70 lat. Najwięcej zgłoszeń spłynęło z województwa mazowieckiego (16,3 proc.), następnie z województwa pomorskiego (11 proc.) i małopolskiego (10,6 proc.). Jedynie 1,6 proc. wniosków pochodzi z województwa podlaskiego.
2. Najczęstsze NOP-y zgłaszane przez Polaków
Jak informuje Państwowa Inspecja Sanitarna, od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) zgłoszono 18 518 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 438 miały charakter łagodny, czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Po której szczepionce NOP-ów było najwięcej?
61,9 proc. dotyczyło szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech)
25,4 proc. obejmowało szczepienie preparatem Vaxzevria (Astra Zeneca)
7 proc. dotyczyło szczepień firmy Spikevax (Moderna)
5,7 proc. obejmowało szczepionki Janssen (Johnson & Johnson).
Z danych przekazanych przez Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że najczęstszym skutkiem ubocznym szczepionek był wstrząs anafilaktyczny, który stanowił 15 proc. wszystkich zgłoszeń. Pozostałe schorzenia to m.in. zaburzenia naczyniowe, serca i krwi oraz zaburzenia układu nerwowego.
3. Jak wygląda rozpatrywanie wniosków?
Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta gromadzą niezbędną dokumentację do rozpatrzenia wniosku. Jeśli wniosek jest niekompletny, pracownicy zwracają się do osoby wnioskującej o uzupełnienie braków. Następnie trafia on do Zespołu ds. Świadczeń działającym przy rzeczniku, który składa się z wykwalifikowanej kadry lekarskiej.
Dokumentacja pacjenta jest podstawą do stwierdzenia czy doszło do działania niepożądanego, które zostało uwzględnione w charakterystyce danej szczepionki. Jest to jeden z warunków przyznania świadczenia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.