Zmiany na płytce paznokcia. To może być jeden z pierwszych objawów świadczących o cukrzycy
Zmęczenie i nagła utrata masyi ciała – to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 2. Jest jeszcze jeden sygnał ostrzegawczy, o którym niewielu z nas wie - zmiany na powierzchni paznokci.
1. Paznokcie mogą pokazać, że mamy cukrzycę
Dr Elizabeth Salada zachęca do uważnego obserwowania zmian w obrębie paznokci. Jej zdaniem to właśnie na nich może pojawić się wiele objawów, świadczących o rozwoju nie tylko cukrzycy, ale również innych poważnych chorób. Rogowa płytka paznokcia ulega zmianom pod wpływem różnych czynników, m.in. w związku z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Rośnie mniej więcej w tempie 0,1 mm na dobę.
"Zawsze powinniśmy uważnie obserwować wszelkie zmiany kształtu paznokcia i jego grubości. Niepokojąca może być też zmiana koloru płytki" – wyjaśnia dr Elizabeth Salada.
Te rewelacje potwierdza również organizacja Diabetes UK, która ostrzega pacjentów informując, że "lekki rumień na dole paznokcia bywa objawem cukrzycy".
Zobacz także: Objaw cukrzycy widoczny na paznokciach. Przyjrzyj się uważnie
2. Znaki ostrzegawcze na paznokciach – o czym mogą świadczyć?
Część specjalistów zwraca uwagę na to, że istotna jest nie tylko zmiana zabarwienia, ale przede wszystkim różnica w samej strukturze płytki. Nierówna, pofalowana powierzchnia albo poziome wgłębienia mogą być spowodowane przez niekontrolowany wzrost poziomu cukru we krwi.
Zdrowe paznokcie są gładkie i mają jednolity kolor.
Na powierzchni paznokcia wraz z upływem lat mogą pojawić się poprzeczne bruzdy. Są to tzw. linie Beau – bywają one objawem cukrzycy, ale nie tylko. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu krążenia albo poważnej infekcji organizmu, takiej jak zapalenie płuc, odra, świnka czy szkarlatyna. Czasami są związane z niedożywieniem organizmu albo niedoborem cynku.
Zobacz także: Jeśli masz taki znak na paznokciu, idź do dermatologa. To może być rak
3. Sygnały świadczące o rozwoju cukrzycy
W grupie ryzyka związanej z rozwojem cukrzycy znajdują się przede wszystkim pacjenci cierpiący na nadwagę, nadciśnienie oraz osoby obciążone genetycznie, u których w rodzinie zdarzały się już przypadki zachorowań na tę chorobę. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Brak ruchu, picie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów - to kolejne czynniki, które są sprzymierzeńcami cukrzycy typu 2.
Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy:
Uczucie zmęczenia w ciągu dnia, zwłaszcza po posiłkach;
Częste odczuwanie głodu, niepokojące, zwłaszcza kiedy pojawia się w krótkim czasie po zjedzeniu;
Częste oddawanie moczu;
Nieustanne pragnienie;
Problem z gojeniem się skaleczeń lub ran;
Regularne infekcje drożdżakowe (pleśniawki);
Problemy skórne, m.in. łuszczyca.
Zobacz także: Czym jest cukrzyca typu 2?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.