Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Rak jelita

Zmień swoje życie dzięki kaizen!

Chcesz zmienić swoje życie, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Stawiasz sobie cele, których nie jesteś w stanie zrealizować? Możesz to zmienić dzięki filozofii małych kroków! Czym jest metoda kaizen i jak ją stosować, aby osiągnąć upragnione efekty?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

1. KAIZEN – filozofia małych kroków

Do tej pory technika Kaizen była stosowana przede wszystkim w biznesie i polegała na rozwoju firmy, zwiększeniu jej wydajności dzięki systematycznym działaniom. W tej metodzie nie jest ważne wprowadzanie gwałtownych, wielkich zmian, ale właśnie dochodzenie do upragnionego celu małymi krokami. Od kiedy filozofia ta zaczęła przynosić wymierne efekty w rozwoju przedsiębiorstw, jej założenia coraz częściej przenoszone są na inne sfery życia, nie tylko zawodowego, ale i osobistego.

Jeżeli np. z góry założymy sobie, że w ciągu miesiąca schudniemy 10 kilogramów, wydaje nam się to nie do wykonania. Po pierwsze, dlatego, że taka duża zmiana oznacza przeorganizowanie naszego dotychczasowego życia. Myśl o tym, z ilu rzeczy musimy zrezygnować lub też jakie dodatkowe aktywności podjąć sprawia, że już po krótkim czasie tracimy motywację do dalszych działań. Spróbujmy zatem zastosować filozofię kaizen. W tym wypadku zakładamy, że uda nam się schudnąć np. kilogram w ciągu tygodnia. Mniejszy, ale konkretny cel sprawia, że wydaje się od początku możliwy do zrealizowania. Łatwiej nam wtedy zrezygnować z jednego batona, czy wybrać się na godzinny trening na siłowni.

Wprowadzanie stopniowych, mniejszych zmian do swojego życia nie jest takim obciążeniem dla naszego organizmu. Jeżeli dodatkowo zauważamy efekty i rzeczywiście po tygodniu udaje nam się zmieścić w ulubioną sukienkę bez większych wyrzeczeń, to jeszcze bardziej napędza nas do stopniowego, systematycznego działania.

2. O tych zasadach musisz pamiętać!

Zadawaj pytania – przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czego w danym momencie potrzebujesz w swoim życiu, czy jest coś, co chciałbyś zmienić. Samo uświadomienie sobie tego sprawi, że łatwiej ci będzie zrobić ten pierwszy krok w celu zaspokojenia tej potrzeby.

Stawiaj sobie cele, które nie budzą w tobie lęku. Jeżeli cel będzie odległy w czasie i nie na twoje siły, możesz bardzo szybko stracić motywację, aby go zrealizować. Skup się zatem na pierwszym, małym kroku, który musisz wykonać.

Osiąganie celów metodą małych kroków może nie przynosić od razu spektakularnych efektów. Dlatego nie zniechęcaj się, jeżeli postępy nie są od razu tak bardzo widoczne. Najważniejsze jest to, żeby dokonywały się powoli, ale systematycznie. Dotyczy to wszystkiego – nauki nowego języka, diety, czy podjęcia treningów w celu uzyskania wymarzonej sylwetki.

Jeżeli wprowadzisz te zasady do swojego życia, możesz mieć pewność, że dzięki małym krokom uda ci się osiągnąć wszystko, co sobie zamierzyłeś i spełnić swoje marzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza