Trwa ładowanie...

Zmiany w zaleceniach dotyczących badań mammograficznych

 Katarzyna Krupka
07.12.2018 14:21
Zmiany w zaleceniach dotyczących badań mammograficznych
Zmiany w zaleceniach dotyczących badań mammograficznych (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

American Cancer Society zmienia diametralnie swoje zalecenia dotyczące mammografii. Do tej pory coroczne badania przesiewowe należało przeprowadzać już od 40. roku życia. Dziś specjaliści twierdzą, że powinno się to robić dopiero po 45.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

1. Fałszywy alarm

Najnowsze zalecenia American Cancer Society zostały opublikowane w "Journal of American Medical Association". Ich nowa treść jest związana z badaniami, które kwestionują korzyści wynikające z corocznych badań mammograficznych wśród kobiet po 40. roku życia.

Przede wszystkim ze względu na fakt, że wcześniej rozpoczęte badania kontrolne mogą częściej dawać fałszywe pozytywne wyniki. Te z kolei mogą spowodować znaczny wzrost liczby wykonywanych biopsji oraz – zdaniem ekspertów – innych zbędnych procedur, zwłaszcza w przypadku braku ewentualnego ryzyka.

Zobacz film: "Mammografia już nie od 40. roku życia"

Za fałszywe wyniki badań jest odpowiedzialna tkanka gruczołowa piersi, która u młodszych kobiet jest znacznie gęstsza. Naukowcy z American Cancer Society stwierdzili również, że wcześniej opublikowane badania nie zawierają tak mocnych dowodów, które wskazywałyby na to, że umieralność wśród młodszych kobiet wykonujących coroczne badania przesiewowe byłaby znacząco niższa lub wyższa.

Przygotowując nowe wytyczne, eksperci musieli wziąć pod uwagę wszystkie korzyści i skutki uboczne płynące z wcześniejszego rozpoczęcia badań mammograficznych, takie jak np. ból czy lęk spowodowany otrzymaniem fałszywego wyniku.

– Około 85 proc. kobiet w wieku 40 i 50 lat, które zmarły na raka piersi, zmarłyby bez względu na fakt wcześniejszego rozpoczęcia wykonywania badań – twierdzi w artykule dołączonym do nowych zaleceń dr Nancy Keating, profesor polityki zdrowotnej i medycyny na Harvardzie.

2. Nowe zalecenia

Do zmiany wcześniejszych zaleceń naukowców z American Cancer Society przyczyniły się również liczne publikacje i odkrycia dotyczące badań przesiewowych.

Wytyczne naukowców wskazują, że coroczna mammografia kobiety z przeciętnym ryzykiem zachorowania powinna rozpocząć się dopiero w wieku 45 lat. Następnie, po 55. roku życia należy wykonywać ją co dwa lata.

Jeśli jednak kobiety w wieku 40 lat chcą rozpocząć kontrolę, powinny mieć taką możliwość. Badacze wskazują również, że regularne badania mammograficzne należy wykonywać tak długo, jak pozwala na to stan zdrowia.

Wszystkie uwagi zawarte w publikacji dotyczą kobiet o przeciętnym ryzyku zachorowania na raka piersi. Kobiety o podwyższonym ryzyku uwarunkowanym np. rodzinną historią choroby lub stanem piersi powinny wykonywać badania wcześniej i częściej. Naukowcy sugerują, że o ich rozpoczęciu i częstotliwości powinien zadecydować lekarz.

3. Jak jest w Polsce?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wykonywanie mammografii przesiewowej zaleca się kobietom: od 40. do 50. roku życia raz na dwa lata, a po 50. roku życia raz w roku. Bezpłatna mammografia refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania.

Kobiety, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachowania na raka piersi powinny wykonywać badania przesiewowe częściej - corocznie już od 40. roku życia.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze