Zwiastują nowotwór i zakrzepicę. Najważniejszy objaw
Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych. Ich nieprawidłowe wartości mogą towarzyszyć również kobietom w ciąży, osobom z chorobami wątroby, w stanach zapalnych oraz w niektórych chorobach nowotworowych. Jak je obniżyć?
1. Czym są d-dimery?
D-dimery są to cząsteczki peptydowe (białkowe), powstające jako uboczny produkt procesu fibrynolizy, podczas którego dochodzi do rozpuszczenia istniejącego zakrzepu i przywrócenia płynności krwi. Dzięki temu naczynie, w którym został on utworzony, znów staje się drożne.
Badanie krwi na stężenie d-dimerów przeprowadzane jest w przypadku, gdy u pacjenta zachodzi podejrzenie zakrzepów i zatorów.
Powinny je wykonać osoby, u których podejrzewa się:
- żylną chorobę zakrzepowo-zatorową,
- zatorowość płucną,
- zakrzepicę żył głębokich,
- zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.
W przypadku nadpłytkowości, która została wykryta w morfologii, również zaleca się, by takie badanie wykonać.
Objawami, które powinny nas skłonić do przeprowadzenia badania na d-dimery, są przede wszystkim bóle kończyn - głównie przy uciskaniu, obrzęk nóg, zaczerwienienie skóry kończyn, a także wzmożona ciepłota kończyny dolnej - zwłaszcza, gdy obserwujemy ją tylko w przypadku jednej kończyny.
2. Na co może wskazywać podwyższony poziom d-dimerów?
Norma dla d-dimerów wynosi poniżej 500 mikrogramów/litr.
Stwierdzenie podwyższonego poziomu d-dimerów oznacza, że w organizmie doszło do zaburzeń w układzie krążenia i najprawdopodobniej gdzieś powstał skrzep.
Podwyższony wynik badania może wskazywać na zawał serca, ale również niedokrwienie, np. kończyn czy jelit.
Podwyższony poziom d-dimerów może towarzyszyć również kobietom w ciąży, osobom z chorobami wątroby, w stanach zapalnych i przebiegu infekcji oraz w niektórych chorobach nowotworowych.
Ponadto jedną z częstych przyczyn problemów zakrzepowych i zbyt wysokich d-dimerów wyników może być zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Do zakrzepicy może przyczynić się również siedzący tryb życia, odwodnienie czy genetyczne uwarunkowania.
3. Jak obniżyć poziom d-dimerów?
W przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego poziomu d-dimerów należy udać się do lekarza i podjąć dalszą diagnostykę, stwierdzającą np. lokalizację zakrzepu.
Najprawdopodobniej medyk zleci nam wykonanie dodatkowych badań takich jak: USG kończyn dolnych, echo serca, w którym można stwierdzić ewentualne zatorowo-zakrzepowe nadciśnienie płucne, tomografia komputerowa.
W celu obniżenia poziomu d-dimerów stosowane jest leczenie przeciwzakrzepowe, rozrzedzające krew. U pacjentów mających skłonność do nadkrzepliwości krwi, podawane są profilaktycznie leki, które mogą temu zapobiegać w przyszłości.
W przypadku problemów zatorowo-zakrzepowych pomocne jest również noszenie specjalnych uciskowych pończoch lub podkolanówek.
Korzystny wpływ może mieć również:
- picie dużych ilości wody,
- umiarkowana aktywność fizyczna,
- unikanie wymuszonego stania lub siedzenia w jednej utrwalonej pozycji.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.