Trwa ładowanie...

Latami wykańcza wątrobę, prowadzi do zakrzepicy. Zwróć uwagę na objaw

 Karolina Rozmus
18.10.2023 11:01
Obie przez długi czas nie dają objawów. Choroba wątroby powiązana z zakrzepicą
Obie przez długi czas nie dają objawów. Choroba wątroby powiązana z zakrzepicą (Getty Images)

NAFLD czyli stłuszczeniowa choroba wątroby, która przez lata prowadzi do destrukcji narządu, sprzyjając marskości, a co za tym idzie chorobie nowotworowej, może dotykać szereg narządów i układów w organizmie. Najnowsze badanie wskazuje, że prawdopodobnie zwiększa też ryzyko tworzenia zakrzepów.

spis treści

1. Przez lata wykańcza wątrobę

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD) to najczęstsza choroba dotykająca tego narządu w populacjach krajów uprzemysłowionych. Gromadzące się przez lata w obrębie wątroby kropelki tłuszczu powodują stopniowe, a na pewnym etapie – nieodwracalne uszkodzenie narządu. Eksperci szacują, że NAFLD może dotykać nawet jednej czwartej populacji polskiej.

NAFLD powiązana jest z cukrzycą typu 2, otyłością trzewną i dyslipidemią
NAFLD powiązana jest z cukrzycą typu 2, otyłością trzewną i dyslipidemią (Pexels)
Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

Do czynników ryzyka niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby należą m.in.:

  • cukrzyca typu 2,
  • dyslipidemia,
  • otyłość, zwłaszcza trzewna,
  • zespół policystycznych jajników,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niedoczynność przysadki.

Schorzenie przez lata niedające żadnych objawów, po cichu może siać spustoszenie w wątrobie, ale i innych narządach. Nowe odkrycia badaczy wskazują, że może być także skorelowana z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. To trzecia najczęstsza choroba układu krążenia, która nazywana jest cichym zabójcą.

Gdy powstała w świetle naczynia skrzeplina powiększa się, zmniejsza albo całkowicie zamyka światło naczynia krwionośnego, powoduje niedokrwienie i niedotlenienie lokalnych tkanek. Może też oderwać się i wędrować do różnych narządów, głównie do płuc, prowadząc do śmiertelnie groźnej zatorowości płucnej.

2. Przewlekła choroba wątroby powiązana z zakrzepicą

Badanie bazujące na danych pochodzących z koreańskiego National Health Insurance Service – National Sample Cohort 2.0 (NHIS-NSC 2.0) skupiało osoby, które miały stłuszczeniową chorobę wątroby. Grupę ponad 470 tys. osób łączył wzrost wskaźnika masy ciała (BMI), uzależnienie od tytoniu oraz spożywanie alkoholu.

Uczestnicy z wyższymi wskaźnikami stłuszczenia wątroby (ang. fatty liver index, FLI) powiązano także z podniesionymi wartościami glukozy na czczo, wyższym ciśnieniem krwi i podniesionym poziomem enzymu wątrobowego – transferazy gamma-glutamylowej. U tych osób obserwowano także istnienie chorób współistniejących, w tym zakrzepicy.

Zdaniem badaczy z uwagi na fakt, iż funkcje wątroby mają związek ze szlakami krzepnięcia i fibrynolizy, NAFLD może prowadzić do nadkrzepliwości i sprzyjać zakrzepicy.

Objawy NAFLD nie są jasne i nie zawsze sugerują diagnoście chorobę wątroby. Wielu pacjentów skarży się na osłabienie, zmęczenie i złe samopoczucie. Pacjent może ponadto odczuwać ból w prawym górnym kwadracie brzucha. Symptomy wskazujące na NAFLD to ponadto: utrata masy ciała, żółtaczka, obrzęk ciała, zwiększona podatność na powstawanie siniaków.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze