Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko udaru. Coraz częstsze u młodych pacjentów

Avatar placeholder
15.05.2024 12:03
Pojawia się u coraz młodszych pacjentów. Zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
Pojawia się u coraz młodszych pacjentów. Zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego (Getty Images)

Chociaż ryzyko wystąpienia migotania przedsionków (AFib) rośnie wraz z wiekiem i najczęściej obserwowane jest u osób z wieku 70-80 lat, to z najnowszych badań wynika, że coraz częściej schorzenie to pojawia się u młodszych pacjentów i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

spis treści

1. Migotanie przedsionków u młodszych pacjentów

Badanie, które opublikowano w Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology, objęło ponad 67 tys. uczestników z migotaniem przedsionków, a jego analiza wykazała, że prawie 25 proc. z nich było w wieku poniżej 65 lat. Okazuje się więc, że AFib w grupie osób poniżej 65. roku życia jest bardziej rozpowszechnione, niż początkowo sądzono.

Średni czas obserwacji uczestników wynosił ponad pięć lat, a w trakcie obserwacji zmarło 2084 uczestników.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Naukowcy zauważyli, że młodsza podgrupa pacjentów borykała się z wieloma czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (16 proc. z nich to obecni palacze, 55 proc. ma wysokie ciśnienie krwi, połowa stosuje antykoagulanty, 20 proc. cierpi na niewydolność serca, 21 proc. ma cukrzycę, a ponad 20 proc. znaczną otyłość) oraz — w porównaniu z grupą kontrolną — była narażona na zwiększone ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu niewydolności serca, udaru mózgu z dowolnego powodu oraz zawału serca.

2. Ograniczenia badania

Badanie miało kilka ograniczeń, które mogą wpływać na jego interpretację. Przede wszystkim naukowcy nie ustalili bezpośrednich przyczyn obserwowanych zjawisk, nie analizowali wskaźników stylu życia (m.in. danych dotyczących spożycia alkoholu), ani powodów zgonu konkretnych uczestników.

Co więcej, skład demograficzny uczestników nie odzwierciedlał pełnej różnorodności społeczeństwa, gdyż 95 proc. badanych stanowiły osoby białe, a w grupie osób poniżej pięćdziesiątego roku życia, aż 73 proc. uczestników stanowili mężczyźni.

3. Czym jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków jest obecnie najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, które leczymy.

- Migotanie przedsionków występuje, gdy przedsionki drgają, a serce bije nieregularnie albo nadmiernie, czasami osiągając 300-400 uderzeń na minutę. Niezorganizowane bicie serca zwiększa ryzyko udaru i niewydolności serca — tłumaczy dr Nikhil Warrier, certyfikowany elektrofizjolog kardiologiczny i dyrektor medyczny elektrofizjologii w MemorialCare Heart & Vascular Institute w Orange Coast Medical Center w Fountain Valley (Kalifornia).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze