USG piersi

W związku z rosnącą samoświadomością kobiet badanie ultrasonograficzne piersi (USG piersi, sonomammografia) w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Jego liczne zalety sprawiają, że w diagnostyce chorób gruczołu sutkowego jest coraz istotniejsze. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne, właściwie nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Ze względu na największą dostępność i niski koszt to obecnie najczęściej stosowana metoda diagnostyczna chorób sutka.

Spis treści:
 1. 1. Jak działa USG i co może wykryć badanie piersi?
 2. 2. Wskazania do badania ultrasonograficznego piersi
 3. 3. Przygotowania do USG piersi i przebieg badania

1. Jak działa USG i co może wykryć badanie piersi?

Ultrasonografia wykorzystuje do obrazowania narządów wewnętrznych fale ultradźwiękowe. Do badania używa się natężeń nieszkodliwych dla człowieka.

Fale są wytwarzane przez przetwornik pizoelektryczny i przesyłane w głąb badanej części ciała. Jeżeli na swojej drodze fale napotkają jakąś przeszkodę (granicę między narządami, przerwę w tkankach, zwapnienia, jamy wypełnione płynem, pęcherzyki powietrza, ciało obce) zostają odbite. Pozostałe ultradźwięki przechodzą dalej. Fale odbitego echa są odbierane przez ten sam przetwornik. Następnie otrzymane informacje są przetwarzane przez aparaturę i wyświetlane na monitorze. Tak powstały obraz (w postaci ciemnych i jasnych punktów), odzwierciedlający układ narządów i tkanek wewnętrznych, jest oceniany przez lekarza przeprowadzającego badanie.

Niestety taka diagnostyka nie jest odpowiednia dla wszystkich pań. Ograniczenie stanowią przemiany w budowie gruczołu sutkowego następujące wraz z wiekiem. Warto jednak zapoznać się z licznymi zaletami. Badanie piersi jest łatwe w wykonaniu, nieinwazyjne, bezbolesne, a co najważniejsze bezpieczne. To wszystko sprawia, że może być powtarzane wielokrotnie.

Za pomocą USG lekarz może dokładnie ocenić budowę piersi, przewody mleczne (np. czy nie są poszerzone) i tkankę łączną. Sprawdza się, czy nie ma nieprawidłowych struktur w obrębie piersi. Jeżeli zaobserwuje się guzek (lub pacjentka sama wcześniej go wyczuła) można dokładnie ocenić jego charakter. USG jest najlepszą metodą w rozróżnianiu, czy zmiana jest lita (podejrzenie nowotworu złośliwego), czy torbielowata (zmiana łagodna wypełniona płynem). Guzy lite dokładnie ogląda się pod kątem cech charakterystycznych dla zmian złośliwych (stopień odbicia fal przez zmianę oraz jej otoczenie, stosunek wysokości do szerokości). Przy zmianach wątpliwych można od razu ocenić ich unaczynienie za pomocą kolorowego Dopplera. Jeżeli badanie sugeruje raka, należy przeprowadzić dalszą diagnostykę. Guzy o cechach zmiany łagodnej (dobrze odgraniczony guzek ze zwapnieniami w środku) to najczęściej włókniakogruczolaki. USG ma znaczenie rozstrzygające w różnicowaniu ich od torbieli. Taka zmiana stanowi wskazanie do wykonania biopsji cienkoigłowej, aby ostatecznie wykluczyć złośliwy charakter guzka. Biopsję wykonuje się pod kontrolą USG.

Bardzo częstymi zmianami wykrywanymi poprzez USG są torbiele. To twory łagodne powstające najczęściej na podłożu zaburzeń hormonalnych. W tym przypadku badanie USG stanowi również zabieg terapeutyczny, gdyż pod jego kontrolą torbiele są nakłuwane, co umożliwia ewakuację płynu. USG piersi stanowi również podstawę wykrywania innych zmian w obrębie gruczołów sutkowych – krwiaków, ropni i torbieli mlecznych (u kobiet karmiących). Ponadto jest badaniem pomocniczym względem mammografii, gdy budowa piersi uniemożliwia dokładną ocenę zdjęcia radiologicznego.

2. Wskazania do badania ultrasonograficznego piersi

USG piersi jest zarezerwowane przede wszystkim dla osób między 20., a 40. rokiem życia. Powodem jest gęsta gruczołowa budowa sutków w tym przedziale wiekowym, najlepszym z punktu widzenia diagnostyki z użyciem fal ultradźwiękowych. U kobiet starszych pełni ono drugorzędne znaczenie w badaniach przesiewowych raka piersi, ma wówczas charakter uzupełniający w stosunku do mammografii. Wyjątek stanowią panie stosujące hormonalną terapię zastępczą. Hormony sprawiają, że piersi mają gęstszą, gruczołową budowę, utrudniającą ocenę mammografii. Wówczas wskazana jest ultrasonografia, która pozwala na lepsze obrazowanie gruczołów sutkowych.

Ponieważ ultrasonografia jest bezpieczna, może być stosowana bez przeszkód również u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz małych dzieci i nastolatek. Ograniczenie stanowi wiek kobiety. Wraz z upływem lat zmienia się budowa piersi. U osób młodych sutki mają gęste utkanie gruczołowe. Wraz z wiekiem następuje w nich przemiana tłuszczowa, która nie sprzyja ocenie ultrasonograficznej. Na tym etapie bardziej wartościowa jest mammografia. Ponadto USG jest metodą subiektywną. Wiele zależy od doświadczenia osoby wykonującej badanie oraz jakości aparatury. Wykazuje się też małą wykrywalnością niewyczuwalnych zmian, które nie dają żadnych objawów.

Istnieje wiele wskazań do wykonania USG piersi, m.in.:

 • profilaktyczne badania piersi u kobiet < 40. roku życia;
 • trudny do oceny obraz mammografii u osób z gęstym utkaniem piersi, jako badanie uzupełniające;
 • badanie kontrolne u kobiet stosujących długotrwale hormony (antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza);
 • diagnostyka wyczuwalnych guzków i zgrubień w piersiach;
 • przy objawach zapalenia gruczołu piersiowego (wykrywanie ropnia);
 • w przypadku wycieku z brodawki sutkowej;
 • po urazach piersi (wykrywanie krwiaka);
 • u kobiet karmiących, przy podejrzeniu torbieli mlecznej;
 • przy konieczności obrazowania piersi u kobiet w ciąży.

Badanie USG piersi powinno się wykonywać raz na pół roku począwszy od 25. roku życia. USG to badanie bezpieczne. Dlatego może być wielokrotnie powtarzane w krótkich odstępach czasu oraz stosowane u dzieci i kobiet w ciąży.

3. Przygotowania do USG piersi i przebieg badania

Do badania piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, aby wykonać je w odpowiedniej fazie cyklu miesiączkowego. Najlepszym terminem na przeprowadzenie USG piersi jest pierwsza połowa cyklu (najlepiej między 4., a 10. dniem). W drugiej fazie cyklu piersi są bardziej tkliwe i w tym okresie ulegają przebudowie (pod wpływem hormonów) mogącej utrudnić badanie. Czasem pojawiają się wtedy niewielkie torbielki nieobecne w pierwszej połowie cyklu. Niewskazane jest też używanie dezodorantów i innych środków przeciw poceniu się w okolicy dołów pachowych i klatki piersiowej. Może to utrudnić badanie.

Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą opisy i zdjęcia z poprzednich badań piersi (USG, mammografia, biopsja) oraz wypisy ze szpitala, jeżeli były wykonywane jakieś zabiegi w obrębie gruczołów sutkowych. Badanie przeprowadza się w pozycji siedzącej lub leżącej. Na początku na piersi nakłada się żel. Następnie przesuwając po piersiach głowicą ultradźwiękową lekarz ogląda na monitorze poszczególne elementy gruczołu sutkowego i sprawdza, czy nie znajdują się w nim niepokojące zmiany. Po obejrzeniu piersi lekarz bada doły pachowe, w których ocenia węzły chłonne. Po tak przeprowadzonym badaniu otrzymuje się dokumentację w postaci opisu oraz zdjęć (na papierze lub płycie).

Bibliografia

 • Sąsiadek M. (red.), Diagnostyka obrazowa narządów klatki piersiowej, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-78-1
 • Pruszyński B. Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2463-3
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

USG piersi i zmiana hypoechogeniczna

USG piersi. Witam mam pytanie dotyczące USG piersi. Robiłam ostatnio USG piersi i stwierdzono że w sutku lewym na godzinie 12 hypoechogeniczną zmianę ogniskową 18x 13mm z kilkoma zwapnieniami wewnątrz zmiany. Proszę o szybką odpowiedz. Pozdrawiam

Usg piersi i torbiel w prawej piersi

Chciałabym zapytać co to oznacza? Byłam na USG i wyszło mi takie coś: w prawej piersi na godzinie 6 przy ścianie klatki piersiowej gładko-okonturowane hypoechogenne ognisko 4x 5 mm które nie poddaje się uciskowi obejrzeniu zmiany łagodnej. Na godzinie...

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Kiedy zrobić pierwsze badanie USG piersi? ~:

Witam , w jakim wieku powinno sie zrobic pierwsze badanie USG piersi ? W rodzinie nikt nie chorował na raka piersi , lecz chciałabym sie badać profilaktycznie . Prosze o odpowiedź :)

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź USG piersi i zmiana hypoechogeniczna ~:

USG piersi. Witam mam pytanie dotyczące USG piersi. Robiłam ostatnio USG piersi i stwierdzono że w sutku lewym na godzinie 12 hypoechogeniczną zmianę ogniskową 18x 13mm z kilkoma zwapnieniami wewnątrz zmiany .

pokaż 5 następnych

Artykuły USG piersi

USG piersi Wskazania do badania USG piersi

Badanie USG piersi to jedna z metod diagnostycznych w chorobach piersi. To badanie piersi pozwala na łatwe zobrazowanie ... , dlatego też może być wykonywane także u kobiet w ciąży. Co to jest badanie USG piersi? USG piersi to badanie obrazowe piersi ... jest badaniem dokładnym i wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach. Do przeprowadzenia badania USG piersi należy położyć się ... badanym. Kiedy wykonuje się badanie USG piersi? Badanie ultrasonograficzne piersi zalecane jest dla osób młodych. Od...

USG piersi Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi to badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Badanie USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. USG piersi ... jest połączona z komputerem. Na monitorze komputera widać obraz badanej tkanki piersiowej. USG piersi w profilaktyce raka piersi USG ... przed czterdziestką. USG piersi zalecane jest również pacjentkom starszym, po 40. roku życia, gdyż ultrasonografia pomaga...

USG piersi Badanie USG piersi

(...) zawodność przynosi wówczas metoda RTG. Przebieg badania USG piersi Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna ... kiedykolwiek poddała się badaniu USG piersi, powinna również przedstawić dotychczasowe wyniki. Badanie USG wykonuje lekarz ... ów, ale i przestrzeni pod pachami. Wskazania do badania USG piersi Pierwsze USG piersi powinno zostać wykonane u pacjentki w wieku dwudziestu ... jest zasadnicza możliwość odróżnienia zmiany wypełnionej płynem, czyli torbieli, od litych guzków. USG piersi nie...

USG
Badania USG

Ultrasonografia, czyli popularnie używany skrót USG, to badanie, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu ludzkiego. Obecnie jest to najpopularniejsze badanie obrazowe wykonywane w codziennej praktyce lekarskiej....

Trójwymiarowe USG Odtwórz wideo
Badania w ciąży Trójwymiarowe USG

USG w ciąży to rodzaj badania diagnostycznego, dzięki któremu można wykryć wiele nieprawidłowości w przebiegu ciąży i w odpowiednim momencie zapobiec ich rozwojowi. Odbywa się najczęściej w obrazie dwuwymiarowym przedstawiającym przekrój...

USG bioder
Badania USG bioder

USG bioder, zwane jest też ultrasonografią stawów biodrowych lub USG bioderek. U niemowląt badanie to pozwala rozpoznać wady wrodzone stawu biodrowego i stopień ich nasilenia. Lekarze zalecają wykonanie USG bioder u noworodków w pierwszym...

USG dopochwowe
Badania USG dopochwowe

W ginekologii i położnictwie USG jest podstawową metodą diagnostyczną. Wprowadzenie ultrasonograficznej sondy dopochwowej znacznie poprawiło jakość badania i umożliwiło precyzyjną ocenę małych struktur, np. jajnika, błony śluzowej macicy. Obecnie uważa...

USG miednicy
Badania USG miednicy

Badanie USG układu rozrodczego wykonywane zarówno w ginekologii, jak i w położnictwie zawsze jest badaniem dostosowanym do aktualnego stanu kobiety. Takie badanie może być wykonane za pomocą sondy przezbrzusznej lub przezpochwowej. Każdy rodzaj...

Badania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Pozwala na określenie kształtów, rozmiarów oraz położenia i struktury gruczołu tarczowego. Ponieważ jest on umiejscowiony dość powierzchownie, jest łatwo dostępny w trakcie...

USG przezciemiączkowe
Badania USG przezciemiączkowe

USG to obecnie jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jest to badanie proste, niedrogie, nieinwazyjne, a często jakże pomocne w różnicowaniu stanów chorobowych. USG przezciemiączkowe to specyficzny rodzaj badania, które jest...

pokaż 10 następnych