4 rady od neurobiolożki. Neurony będą rosnąć jak na drożdżach
Już w wieku 35 lat mózg zaczyna się starzeć, z każdym rokiem proces ten przyspiesza. Z czasem narząd traci swoją objętość, osłabiają się jego funkcje, w tym związane z myśleniem czy pamięcią. Na szczęście jest prosty sposób, by degenerację mózgu zatrzymać. Badaczka zdradza sekret.
1. Jak pobudzić mózg do produkcji neuronów?
Szacuje się, że mózg składa się aż ze 100 mld neuronów, które powstają jeszcze przed naszymi narodzinami. Wskutek różnych czynników, w tym starzenia, komórki te obumierają, ale jednocześnie przez całe życie mózg jest zdolny do "produkowania" nowych neuronów. Neurobiolożka i trenerka mentalna z Arizony, Emily McDonald, w jednym z nagrań udostępnionych na TikToku wyjaśnia, w jaki sposób można pobudzić proces powstawania nowych komórek nerwowych, czyli neurogenezę.
Zdaniem neurobiolożki kluczowa dla neurogenezy jest aktywność fizyczna. Jak mówi w nagraniu, ćwiczenia o niskiej intensywności, na poziomie 60-70 proc. maksymalnego tętna, zwiększają poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). To wydzielane przez neurony białko, które reguluje takie procesy, jak rozwój i wzrost komórek nerwowych, myślenie i zapamiętywanie czy neuroregeneracja. Aktywność, która zwiększa poziom BDNF, to szybki spacer, spokojna jazda na rowerze czy aerobik.
Drugim sposobem McDonald jest medytacja. - Może również zwiększyć poziom BDNF i poprawić neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do przeprogramowywania się w odpowiedzi na doświadczenia życiowe – wyjaśnia Amerykanka.
Niektóre badania sugerują, że medytacja w szczególności wpływa na hipokamp, czyli tę część mózgu, w której u osób dorosłych dochodzi do neurogenezy.
2. Mózg to kocha. Dwie kluczowe zasady
Dla mózgu ważny jest także sposób odżywiania, powstała zresztą nawet dieta MIND, której celem jest poprawa funkcji poznawczych oraz zapobieganie chorobie Alzheimera. Jak mówi neurobiolożka, podstawą diety, która pomaga regenerować się neuronom, są produkty zawierające polifenole. To roślinne związki aktywne, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Hamując rozwój stanu zapalnego w mózgu, mogą zapobiegać demencji i innym chorobom neurodegeneracyjnym.
@emonthebrain 3 ways to boost your thinking abilities 🧠✨ Pls don’t underestimate the power of the light 🥹 Love & Gratitude to you !! Em 💖 #neuroscience #mentalhealth #wellness #selfcare ♬ original sound - emily | neuroscientist 🧠
- Borówki są doskonałym przykładem tego typu żywności - mówi ekspertka. Źródłem polifenoli są także inne owoce jagodowe, ciemne winogrona czy orzechy bądź czekolada.
Ostatni element budowania zdrowych nawyków dla mózgu to, zdaniem McDonald, przebywanie na słońcu. Badania sugerują, że stężenie BDNF może być zależne od pór roku. Naukowcy dostrzegli, że niższy poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego obserwuje się od stycznia do maja, a wyższy - od czerwca do grudnia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.