Trwa ładowanie...

Białko związane z chorobą serca może wpływać na uszkodzenia mózgu

Avatar placeholder
30.04.2019 12:15
Białko związane z chorobą serca może wpływać na uszkodzenia mózgu
Białko związane z chorobą serca może wpływać na uszkodzenia mózgu (123RF)

Według badań przedstawionych w czasopiśmie "Radiology", poziom białka we krwi związanego z chorobami serca jest również związany z wczesnym stadium uszkodzeń mózgu.

Choroby serca i choroby mózgu są dokładnie takim samym obciążeniem dla społeczeństwa i oczekuje się, że częstość ich występowania znacząco wzrośnie z powodu szybkiego starzenia się społeczeństwa. Uszkodzenia obu organów występują często na etapie subklinicznym lub przed tym, jak objawy choroby są widoczne.

Substancja lub marker we krwi wskazujący na subkliniczne stadia chorób serca i chorób mózgu, takich jak udar i demencja, może przyspieszyć rozpoczęcie leczenia i zmiany w stylu życia, co może potencjalnie spowolnić lub nawet odwrócić obecny przebieg choroby.

Jednym z obiecujących znaczników jest  N-końcowy typ Pro-B peptydu natriuretycznego (NT-proBNP), czyli białka uwalnianego do krwi w odpowiedzi na napięcie ścian mięśnia sercowego. Poziomy surowicy krwi NT-proBNP rosną, kiedy nasila się niewydolność serca i spadają, gdy stan ulega poprawie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Naukowcy odkryli, że białko charakterystyczne dla chorób serca ma związek z chorobami mózgu
Naukowcy odkryli, że białko charakterystyczne dla chorób serca ma związek z chorobami mózgu (Shutterstock)

O ile wcześniejsze badania wykazały związek między chorobami serca i chorobami mózgu, mniej wiadomo było na temat związku między NT-proBNP i całym spektrum obrazowania subklinicznego markerów uszkodzenia mózgu, jak objętości mózgu i integralności istoty białej.

Naukowcy z Holandii niedawno zbadali ten związek na grupie 2 397 osób żyjących w społeczności w wieku średnim i starszych ludzi bez oznak demencji i bez klinicznej diagnostyki chorób serca. Pacjenci byli wzięci z przełomowego Badania Rotterdam, nadal toczącego się badania populacyjnego obejmującego ponad 10 000 ludzi z przedmieść Rotterdamu, w Holandii.

Kiedy naukowcy porównali poziomy surowicy NT-proBNP z wynikami badania MRI, odkryli wyraźny związek między wyższym poziomem NT-proBNP i uszkodzeniami mózgu.

"Okazało się, że wyższe poziomy NT-proBNP w osoczu, wiązały się z mniejszą objętością mózgu, w szczególności z mniejszą objętością istoty szarej i z gorszą organizacją istoty białej mózgu" – powiedział Meike W. Vernooij, główny autor badania i neuroradiolog w Centrum Medycznym Uniwersytetu Erasmus Ce w Rotterdamie.

ZOBACZ TAKŻE:

Odkrycia sugerują ścisły związek między sercem i mózgiem, nawet u przypuszczalnie zdrowych osób.

Istnieje kilka hipotez wyjaśniających związek między zaburzeniami czynności serca i subklinicznymi uszkodzeniami mózgu. Na przykład, zmniejszenie przepływu krwi może prowadzić do uszkodzenia mózgu lub mikrokrążenia oraz problemów w funkcjonowaniu bariery krew-mózg, czyli sieci naczyń krwionośnych, które przepuszczają niezbędne składniki odżywcze w mózgu oraz blokują potencjalnie szkodliwe substancje.

Czynniki zapalne związane ze stresem serca mogą również uszkodzić barierę, prowadząc do zwiększonej przepuszczalności i w kolejności uszkodzenia mózgu.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

Podczas gdy NT-proBNP jest obecnie stosowany w warunkach klinicznych, aby wykluczyć niewydolność serca, jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy może on odgrywać podobną rolę dla subklinicznej diagnozy uszkodzenia mózgu, a nowe badanie bada ludzi tylko w jednym momencie.

"Nie możemy wykluczyć, że obserwowane subkliniczne uszkodzenie mózgu doprowadziło do zwiększenia stężenia NT-proBNP" – powiedział Dr Vernooij. "Jednakże, z punktu widzenia biologicznego i na podstawie badania na zwierzętach wykazano, że jest bardziej prawdopodobne, że zaburzenia czynności serca wpływają na zmiany w mózgu, a nie odwrotnie".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze