Trwa ładowanie...

8 rodzajów toksycznych partnerów, których powinnaś za wszelką cenę unikać

Każdy z nas marzy o idealnym związku, jednak nie z każdym człowiekiem jesteśmy w stanie go zbudować. Toksyczni partnerzy, których czasem spotykamy, nie tylko wpływają na niepowodzenie relacji, ale mogą też negatywnie oddziaływać na nasze życie, uzależniając od siebie, separując od przyjaciół i rodziny, a potem prześladować po rozstaniu. Przedstawiamy typy partnerów, od których powinnyśmy trzymać się z daleka, jeśli chcemy być szczęśliwe w miłości.

spis treści

1. Typ zazdrośnika

Trochę zazdrości w związku to nic złego. Sporadyczne kłótnie o kolegę lub koleżankę z pracy mogą dodać pikanterii. Gorzej, gdy twój partner jest tak zazdrosny, że na tym tle dochodzi między wami do nieustannych spięć. Czyta smsy w twoim telefonie, sprawdza billingi albo wydzwania, pytając, gdzie jesteś i co robisz? Uciekaj, gdzie pieprz rośnie! Szybko przekonasz się, że awantury przy znajomych staną się codziennością, a ty będziesz musiała się za niego wstydzić. Zbyt przesadna zazdrość będzie toksyczna nie tylko dla waszego związku, ale też dla ciebie.

Zobacz film

2. Typ tyrana

Typ mężczyzny tyrana potrafi znęcać się nad kobietą nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Jeśli do krzyków i ciągłych awantur dochodzą rękoczyny, należy zgłosić to na policję
Typ mężczyzny tyrana potrafi znęcać się nad kobietą nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Jeśli do krzyków i ciągłych awantur dochodzą rękoczyny, należy zgłosić to na policję

Jak twój partner reaguje na twoje cele i założenia? Chce każdą sprawę załatwić za ciebie i mieć wpływ na każdą decyzję? Masz do czynienia z apodyktycznym typem partnera. Związek, w którym nie masz nic do powiedzenia, a każda twoja decyzja musi przejść kontrolę drugiej osoby, nie ma przyszłości. Jeśli jedynym wkładem mężczyzny w związek jest sterowanie tobą, to wiedz, że nie jest to idealny kandydat na całe życie.

Poznaj sekret szczęśliwego związku
Poznaj sekret szczęśliwego związku [10 zdjęć]

Musisz zdawać sobie sprawę, że zauroczenie, którego doświadcza się na początku nowego związku nie będzie

zobacz galerię

3. Typ prześladowcy

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zachowania tego typu partnera. Nawet wtedy, gdy po incydencie zapewnia cię o swojej miłości, kupując bukiety róż i dziesiątki prezentów. Jeśli kiedykolwiek podniósł na ciebie rękę lub jeszcze gorzej, uderzył cię, to możesz mieć pewność, że nie będzie to odosobniony przypadek. Tacy toksyczni partnerzy nie tylko wysysają z ciebie całą energię życiową, ale mogą też zagrozić twojemu zdrowiu i życiu. Jesteś w takim związku? Uciekaj!

4. Typ perfekcjonisty

Wspaniale jest być w związku z perfekcjonistą, który zachęca cię do realizacji celów i motywuje do działania. Taka relacja może jednak zacząć cię męczyć, a ciągłe dopingowanie do działania stać się nadmierne, wręcz obsesyjne. Oczekiwanie, że będziesz doskonała w każdym calu może wpędzić w wyrzuty sumienia i obniżyć poczucie własnej wartości. W dodatku taka osoba zawsze będzie szukała u ciebie wad, co sprawi, że nie będziesz w stanie cieszyć się z waszego związku.

5. Typ narcyza

Mężczyzna narcyz uwielbia znajdować się w centrum zainteresowania. Na każdym kroku będzie też udowadniał swojej partnerce, że to on jest najważniejszy w związku
Mężczyzna narcyz uwielbia znajdować się w centrum zainteresowania. Na każdym kroku będzie też udowadniał swojej partnerce, że to on jest najważniejszy w związku

Ten typ partnera może cię kochać, wielbić i nosić na rękach, ale i tak najważniejszą osobą w jego życiu będzie on sam. Świat narcyza zawsze będzie kręcił się wokół niego, a twoje potrzeby nieustannie będą na drugim miejscu. Tacy mężczyźni zazwyczaj przesadnie dbają o swój wygląd, wytykając błędy w stylizacji i makijażu swoim partnerkom. Jeśli więc nie chcesz być kukiełką skazaną na wieczną krytykę, której centrum wszechświata będzie partner, zdecyduj się na zakończenie tej relacji.

6. Typ oskarżyciela

Ten typ partnera nigdy nie bierze odpowiedzialności za swoje błędy, zawsze spychając je na drugą połówkę. Jego rozczarowania i frustracje to coś, czym zawsze będzie obciążał ciebie. Jeśli niepowodzenia w pracy, nieudane zakupy czy zepsuty samochód to w oczach partnera zawsze twoja wina, to wiedz, że masz do czynienia z typem mężczyzny, który pozostał dzieckiem i nie nauczył się odpowiedzialności. Czy naprawdę chcesz z nim spędzić całe życie?

7. Typ konkurenta

Nawet wtedy, gdy twierdzi, że cię kocha i zrobi dla ciebie wszystko, to zawsze traktuje cię jak konkurencję, a nie partnerkę. Ten typ zrobi wszystko, abyś nie była w niczym lepsza od niego, niezależnie czy chodzi o prowadzenie samochodu, załatwienie sprawy w urzędzie czy ugotowanie obiadu. Jeśli jednak jego starania zdadzą się na nic i okażesz się lepsza w danej dziedzinie, twój partner z pewnością nie omieszka ci pokazać, jak bardzo jest niezadowolony. Z kolei twoje potknięcie będzie dla niego powodem do radości. Czy naprawdę chcesz być z kimś, dla kogo związek to rywalizacja?

8. Typ kłamczucha

Typ kłamcy nie potrafi z czasem oddzielić prawdy od fałszu. Wymyślone historyjki na temat swojego życia to dla niego codzienność
Typ kłamcy nie potrafi z czasem oddzielić prawdy od fałszu. Wymyślone historyjki na temat swojego życia to dla niego codzienność

Wszyscy kłamią. To zachowanie leży w naszej naturze i jest zupełnie naturalne. Jednak niektórzy partnerzy należą do grupy notorycznych kłamców, którzy wręcz nie potrafią mówić prawdy. Zaczynają lawirować już wtedy, gdy chcą cię zdobyć i od tego momentu właściwie nie przestają. Kiedy powinie im się noga i ich kłamstwa wyjdą na jaw, zaczynasz wątpić w najdrobniejsze słowo, a przecież ciągłe życie w niepewności nie jest skuteczną receptą na udany związek.

ZOBACZ TAKŻE:

Masz za sobą toksyczny związek? Podziel się swoimi doświadczeniami na naszym forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Golicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza