Trwa ładowanie...

Angiokeratoma (rogowiec krwawy) - przyczyny, objawy, leczenie. Jak wygląda rogowiec?

 Kinga Olchowy
09.08.2021 15:29
Angiokeratoma, czyli inaczej rogowiec krwawy, to choroba naczyniowa, objawiająca się drobnymi rogowaciejącymi zmianami skórnymi
Angiokeratoma, czyli inaczej rogowiec krwawy, to choroba naczyniowa, objawiająca się drobnymi rogowaciejącymi zmianami skórnymi (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/hans-2/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=356429"> Hans Braxmeier</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=356429"> Pixabay</a>)

Angiokeratoma, czyli inaczej rogowiec krwawy, to choroba naczyniowa, objawiająca się drobnymi rogowaciejącymi zmianami skórnymi. Przypomina nieco wysypkę i może być objawem innych chorób. Dolegliwości mogą mieć charakter genetyczny, jednak najczęściej są wynikiem urazów mechanicznych. Na czym polega angiokeratoma i jak można sobie z nią poradzić?

spis treści

1. Co to jest angiokeratoma (rogowiec krwawy)?

Angiokeratoma, czyli rogowiec krwawy, to drobne guzy naczyniowe (naczyniaki), które rogowacieją na powierzchni skóry. Powstają na skutek rozszerzania się naczyń włosowatych. Swoim wyglądem choroba przypomina czerwono-fioletową wysypkę, najczęściej w okolicach brzucha i pępka, a także w miejscach, gdzie skóra się zgina - przy łokciach i kolanach.

Objawy rogowca czasem widoczne są także w okolicach pachwin, sromu w przypadku kobiet oraz na mosznie lub prąciu w przypadku mężczyzn. Choroba statystycznie częściej dotyka pacjentów płci męskiej.

1.1. Rodzaje angiokeratomy

Zobacz film: "Dostała paskudnej wysypki. Wtedy wyznała lekarzowi, co robiła podczas urlopu"

Wyróżnia się cztery najbardziej powszechne rodzaje angiokeratomy, są to:

  • pojedyncza angiokeratoma
  • angiokeratoma Fordyce
  • angiokeratoma Mibelli
  • angiokeratoma wyprofilowana

Pojedyncze zmiany skórne pojawiają sie często na nogach i przedramionach, są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Angiokeratoma Fordyce obejmuje okolice intymne - srom, mosznę oraz prącie. Rogowaciejące zmiany w tych miejscach są narażone na urazy mechaniczne, dlatego często pękają i krwawią. Ten typ rogowca często występuje w ciąży.

Typ Mibelli powstaje na skutek nadmiernego rozszerzenia naczyń włosowatych w warstwie wierzchniej skóry właściwej. Charakteryzuje się wystąpieniem hiperkeratozy, czyli nadmiernym rogowaceniem naskórka w miejscu zmienionym chorobowo.

Angiokeratoma wyprofilowana występuje najczęściej na tułowiu lub nogach. Zmiany mogą być obecne na skórze od urodzenia i z biegiem czasu stawać się ciemniejsze albo zmieniać swój kształt.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przyczyny choroby

Przyczyny pojawiania się angiokeratomy nie jest do końca poznana. Najczęściej występuje dziedzicznie u kolejnych członków rodziny, ale może być także wynikiem jakiegoś urazu, np. odmrożenia skóry w danym miejscu.

Zmiany skórne mogą być także związane z zakrzepicą żylną, przepukliną pachwinową lub żylakami - te przyczyny najczęściej obserwuje się w przypadku rogowca okolic intymnych. Ryzyko pojawienia się objawów zwiększa się także w czasie ciąży, a także w przypadku stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Angiokeratoma może być także objawem choroby Fabry'ego - to bardzo rzadkie schorzenie, które objawia się bólem kostno-stawowym, pieczeniem dłoni i stóp, a także charakterystyczną wysypką naczyniową.

3. Jak wygląda angiokeratoma?

Typowe objawy angiokeratomy to:

  • obecność niewielkich guzków (1-5mm) - przypominają one brodawki
  • wypukła powierzchnia skóry
  • mocno wyczuwalne guzki pod palcami

Rogowiec krwawy może występować w postaci pojedynczej zmiany lub przypominać wysypkę. Zmiany mogą być ciemnoczerwone, fioletowe lub błękitne. Z czasem ciemnieją i stają się mocno czerwone lub nawet czarne. Rogowce na mosznie i przy sromie bardzo często krwawią.

Jeśli angiokeratoma ma podłoże genetyczne, wówczas zmianom skórnym towarzyszą takie objawy, jak:

  • parestezje
  • ból i pieczenie nóg lub rąk
  • uczucie przebiegania prądu pod skórą
  • szumy uszne
  • zmętnienie tęczówki oka
  • zmniejszona potliwość
  • bóle żołądka i jelit
  • potrzeba wypróżnienia natychmiast po jedzeniu

Pierwsze objawy angiokeratomy obserwuje się tuż po urodzeniu lub dopiero w wieku dorosłym.

4. Rozpoznanie i leczenie rogowca krwawego

Podstawą diagnostyki angiokeratomy jest badanie dermatoskopem - specjalnym narzędziem, dzięki którym specjalista może obejrzeć zmiany w bardzo dużym przybliżeniu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, konieczne może być także wykonanie biopsji oraz genetycznych testów laboratoryjnych.

Nie ma jednej skutecznej metody leczenia angiokeratomy. Pacjentom podaje się beta- i alfa agalzydazę, czyli enzymy wykorzystywane w leczeniu wspomnianej wcześniej choroby Fabry'ego. Lek ma na celu spowolnienie postępu choroby.

Zmiany skórne można usunąć poprzez zabieg łyżeczkowania lub elektrodyspekcji. Przeprowadzane są one w znieczuleniu miejscowym. Można także wykorzystać metodę laserową, aby zamknąć naczynia krwionośne odpowiednią wiązką światła. Polecana jest także krioterapia, czyli zamrożenie zmian ciekłym azotem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze