Ból brzucha po lewej stronie – przyczyny, leczenie

Ból brzucha po lewej stronie może być objawem choroby, dlatego w momencie, kiedy nie ustaje, a nawet przybiera na sile potrzebna jest wizyta u lekarza. Czasem wystarczą domowe sposoby, aby ból się zmniejszył, ale najczęściej potrzebna jest interwencja lekarza. Czym może być spowodowany ból brzucha po lewej stronie?

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

spis treści

1. Ból brzucha po lewej stronie – przyczyny

Ból brzucha po lewej stronie promieniujący do pleców może świadczyć o ostrym stanie zapalnym trzustki. Przy tym schorzeniu ból brzucha po lewej stronie nie ustępuje nawet po kilku dniach, jest stały i uporczywy. Może się zmniejszyć, kiedy chory zmienia pozycję na pozycje siedzącą. Ból brzucha po lewej stronie przy zapaleniu trzustki może się nasilać nie tylko przy wysiłku, ale nawet przy kaszlu. U większości chorych mogą pojawić się silne nudności i wymioty, które mogą grozić odwodnieniem organizmu, a to z kolei spowoduje całkowite osłabienie organizmu. Jest to dolegliwość, która może zagrażać życiu chorego, dlatego w tym przypadku wymagana jest hospitalizacja.

Ból brzucha po lewej stronie może mieć różne podłoże
Ból brzucha po lewej stronie może mieć różne podłoże

Pulsujący ból brzucha po lewej stronie, który może promieniować aż do krocza jest najczęściej objawem tętniaka aorty brzusznej. Jest to objaw, który powinien być w jak najszybszym tempie skonsultowany z lekarzem specjalistą, ponieważ dolegliwość może zakończyć się pęknięciem tętniaka aorty. Wtedy ból brzucha po lewej stronie będzie już bardzo silny wręcz nie do zniesienia. Bardzo często dochodzi do wstrząsu krwotocznego, a jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

Kurczowy ból brzucha po lewej stronie zwiększający się przy nacisku chorego miejsca może być przyczyną zapalenia uchyłków jelita grubego. Tej dolegliwości mogą towarzyszyć również inne wyraźne objawy dla przykładu wysoka gorączka, nudności, zaparcia, cienkie stolce, dreszcze. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego, a w ostrych stanach chorobowych zalecany jest zabieg chirurgiczny. Skurczowy i dokuczliwy ból brzucha po lewej stronie może być objawem zapalenia przydatków lub macicy albo stanu zapalnego jajnika. Ból może mieć różne nasilenie, może wystąpić po obu stronach. Jest to choroba, która wymaga leczenia ginekologicznego, ponieważ nieleczona może prowadzić do niepłodności.

To też warto wiedzieć

2. Ból brzucha po lewej stronie – leczenie

W większości przypadków ból brzucha po lewej stronie nie jest leczony, ponieważ leczeniu poddawana jest choroba, która go wywołuje. Najczęściej lekarz zleca pełną morfologię i usg jamy brzusznej. Oczywiście przy tych objawach konieczna jest wizyta u gastrologa. Wyniki badań morfologicznych są podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Ból brzucha po lewej stronie może potwierdzić poważną chorobę, ale także może być objawem dla przykładu bakteryjnego stanu zapalnego. Jednak bez względu na podejrzenia należy wykonać specjalistyczne badania.

Następny artykuł: Kłucie w brzuchu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy