Bruzdy na paznokciach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Bruzdy na paznokciach wiążą się nie tylko z nieestetycznym wyglądem. Mogą także wskazywać na różne choroby, nieprawidłowości i zaburzenia. Ich leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyny powstawania zmian. By zmniejszyć ich widoczność, można także włączyć różne domowe sposoby. Z jakiego powodu pojawiają się najczęściej? Jak wyglądają? Czy są powodem do niepokoju?
1. Co to są bruzdy na paznokciach?
Bruzdy na paznokciach, czyli podłużne zagłębienie na ich powierzchni, pojawiają się z różnych przyczyn. Jak wyglądają? Zarówno pionowe, jak i poprzeczne zmiany to nic innego jak wyraźne żłobienia w płytce paznokcia. Przypominają delikatne paski, wąskie prążki. Mogą być problemem wrodzonym lub nabytym.
Paznokcie są płytkami rogowymi, które powlekają łożysko paznokcia. Są bezbarwne, tworzą się z komórek macierzy paznokcia. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka i lekko różowa. Nie powinny się na niej pojawiać zmiany w postaci bruzd, fałd, rowków, pasków czy przebarwień.
2. Przyczyny bruzd na paznokciach
Przyczyn powstawania bruzd na paznokciach może być wiele. Zmiany widoczne na płytce w postaci poprzecznych, jak i pionowych prążków mogą świadczyć o wielu różnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu.
Najczęściej za zmiany tego typu odpowiada:
- odwodnienie,
- niedobór witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, cynk, wapń, żelazo czy witamina B12,
- choroby dermatologiczne i ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne: niedoczynność tarczycy, bielactwo, choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna mięśnia sercowego), zaburzenia krążenia, łysienie plackowate, cukrzyca, choroby nowotworowe,
- infekcje grzybicze, które są wywołane między innymi niewłaściwą higieną stóp, a także zbyt głębokim skracaniem paznokci.
- niewłaściwa pielęgnacja płytki paznokciowej, nadmierne odsuwanie skórek w czasie pielęgnacji, zbyt częste używanie zmywaczy do paznokci,
- uszkodzenia mechaniczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nadmierny stres,
- wpływ detergentów,
- nawykowe uciskanie kciuka,
- zbyt częste i długie moczenie dłoni.
Zmiany wynikają również z niewłaściwej budowy, wzrostu macierzy i korzenia paznokcia. U osób starszych bruzdy na paznokciach są naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu.
Poprzeczne bruzdy na paznokciach
Poprzeczne bruzdy na paznokciach to linie Beau. Ciężką postacią linii Beau jest onychomadesis, w którym dochodzi do oddzielenia płytki paznokcia od łożyska.
Zmiany najczęściej powstają w wyniku drobnych urazów paznokci, nawykowego uciskania kciuka lub nadmiernego odsuwania skórek podczas zabiegów kosmetycznych dłoni, a także częstego moczenia dłoni w wodzie, nasilonego stresu, nadużywania zmywaczy do paznokci oraz nadmiernej ekspozycji paznokci na działanie środków czyszczących w postaci detergentów.
Ich przyczyną są również zaburzenia metaboliczne oraz nieprawidłowości w rozwoju korzenia i macierzy paznokcia. Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na łysienie plackowate i bielactwa, ale także choroby ze strony układu sercowo-naczyniowego czy pokarmowego.
Pionowe bruzdy na paznokciach
Co mogą oznaczać podłużne bruzdy na paznokciach? Takie zmiany zwykle są oznaką niedoboru składników mineralnych w diecie. Mogą być również skutkiem odwodnienia organizmu.
Podobnie jak bruzdy poprzeczne bywają objawem o łuszczycy, łysienia plackowatego, choroby układu pokarmowego lub krążenia. Czasem świadczą o niedoczynności tarczycy lub zaburzeniach hormonalnych. Podłużne bruzdy na paznokciach są charakterystyczne dla osób starszych. Z wiekiem dochodzi bowiem do zaburzeń rogowacenia.
Zmiana wyglądu paznokci może świadczyć o aktywnym procesie chorobowym w ich obrębie. Na KtoMaLek.pl dowiesz się, jakie są rodzaje chorób paznokci, jak je rozpoznać i skutecznie leczyć. Na portalu sprawdzisz również dostępność leków w aptekach stacjonarnych i wygodnie zarezerwujesz je online.
3. Jak się pozbyć bruzd na paznokciach?
Pojawienie się poprzecznych lub pionowych bruzd na płytce paznokciowej powinno skłonić do kontaktu z lekarzem. Jest to wskazanie do przeprowadzenia badań, ponieważ najważniejszym krokiem w walce ze zmianami na paznokciach jest wyeliminowanie przyczyny ich powstawania. W większości przypadków bruzdy na paznokciach znikają po kilku miesiącach. Leczenie jest zasadne w sytuacji, gdy występują objawy wskazujące na problemy ze zdrowiem.
Paski na paznokciach czy pofalowane paznokcie nie dodają urody, dlatego warto podjąć działania zmierzające do pozbycia się ich, ale i zamaskowania. Czy istnieją domowe sposoby na bruzdy na paznokciach? Czasem pomaga zmiana nawyków żywieniowych (warto zastosować dietę bogatą w białko, witaminy i minerały) czy uzupełnienie niedoborów. Czasem niezbędne jest włączenie antybiotykoterapii lub leczenie choroby podstawowej inną metodą.
Pomocne są także środki do pielęgnacji paznokci i dłoni (np. odżywki) oraz preparaty doustne. O wybór najbardziej odpowiedniego produktu warto zapytać lekarza lub farmaceutę. Ważne jest także, by nie używać silnych detergentów bez rękawiczek ochronnych, a także kosmetyków, które zawierają substancje wysuszające skórę.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.