Chcesz mieć zdrowe dziecko? Uważaj na dietę!

Na łamach pisma „Journal of Physiology” opublikowano wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Illinois, które wskazują, iż wysokotłuszczowa dieta kobiety w ciąży może przyczynić się do rozwoju cukrzycy u jej dziecka, nawet jeśli sama matka nie cierpi na cukrzycę ani otyłość. Yuan-Xiang Pan - profesor żywienia z tego Uniwersytetu - poinformował, iż pod wpływem wysokotłuszczowej diety matki, w wątrobie jej nienarodzonego dziecka dochodzi do modyfikacji ekspresji genów, co prowadzi do nadprodukcji glukozy, a to z kolei do insulinooporności i cukrzycy.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Wpływ diety matki na ryzyko cukrzycy u dziecka

Dieta kobiety w ciąży

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Illinois wskazują, iż wysokotłuszczowa dieta kobiety w ciąży może przyczynić się do rozwoju cukrzycy u jej dziecka,...

Yuan-Xiang Pan stwierdził, iż dieta, która powoduje te zmiany, to typowa dieta Zachodu, zawierająca 45% tłuszczu, a taki sposób odżywiania nie jest czymś niezwykłym. „Ostatnimi laty amerykańska dieta zaczęła uwzględniać coraz więcej wysokokalorycznych, wysokotłuszczowych, stołówkowych, szybkich dań” - powiedział. Naukowiec wierzy, iż dzięki odkryciu zależności między dietą matki a cukrzycą dziecka, lekarze będą mogli skuteczniej diagnozować skłonność dziecka do cukrzycy, co umożliwi im kontrolowanie ich poziomu glukozy i zapobieganie rozwojowi choroby.

W ramach eksperymentu, profesor Pan i jego doktorantka Rita Strakovsky badali wpływ diety na laboratoryjne szczury w ciąży. Zwierzęta podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała wysokotłuszczową dietę od momentu zajścia w ciążę, a druga dostawała normalną żywność w ramach diety kontrolnej. Zwierzęta nie były wcześniej otyłe, dlatego też naukowcy mogli mieć pewność, że wpływ na wyniki ma jedynie dieta. Strakovsky potwierdziła, iż już w momencie narodzin potomstwo szczurów karmionych tłustą dietą miało dwukrotnie wyższy poziom cukru we krwi niż potomstwo szczurów z grupy kontrolnej. Bez znaczenia okazał się prawidłowy poziom glukozy we krwi u matek.

U potomstwa szczurzyc karmionych tłustą dietą zanotowano również modyfikacje genów regulujących metabolizm glukozy. Jedna z tych modyfikacji – acetylacja histonów – polegała na rozwiązywaniu DNA, co ułatwiało transkrypcję genów. Profesor Pan uważa, że zmian tych nie da się łatwo cofnąć, jednak wiedza o nich może ułatwić zmianę diety i stylu życia, co zrekompensuje predyspozycje do cukrzycy.

Dieta dla kobiety w ciąży

Chociaż odkrycie naukowców z Uniwersytetu Illinois największe znaczenie ma dla wczesnej diagnostyki skłonności do cukrzycy, Strakovsky podkreśla, iż nie należy zapominać o znaczeniu zaleceń dietetycznych dla kobiet w ciąży. Poprzez odpowiednie odżywianie mogą one ochronić swoje dziecko przed tym problemem.

Według Strakovsky, „[...] kobiety w ciąży rzadko szukają pomocy dietetyka, o ile nie wystąpi u nich cukrzyca ciężarnych lub stan przedrzucawkowy. Obecnie lekarze zwracają większą uwagę na to, ile ciężarna powinna przybrać na wadze, aby ciąża przebiegała zdrowo. Chociaż zdrowe przybieranie na wadze ma duże znaczenie, porady dietetyczne są nieocenione dla każdej kobiety w ciąży i jej dziecka”.

Dieta kobiet w ciąży powinna być zbilansowana i nie powinna zawierać dużych ilości tłuszczów nasyconych, których źródłem jest tłuste mięso, jedzenie typu fast food, ciastka i desery. Z drugiej strony, przyszła mama powinna spożywać odpowiednie ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, w tym kwasy omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Bogate w kwasy omega-3 są między innymi ryby, siemię lniane i olej z siemienia lnianego, tran, orzechy włoskie i dynia. Z kolei kwasy omega-6 zawierają jajka, olej kukurydziany, chleb pełnoziarnisty, drób, ziarna słonecznika i olej słonecznikowy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta przyszłej mamy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta przyszłej mamy
Dieta przyszłej mamy

Zachcianki kobiety w ciąży

Zachcianki kobiety w ciąży

Zachcianki w ciąży to przywilej kobiety, która wchodzi w bardzo ważną fazę życia. Pamiętać jednak warto, że nie wolno tracić głowy i poddawać się ciążowemu apetytowi, gdyż może się to skończyć znacznym przybraniem na wadze.

Dieta przyszłej mamy

Dieta przyszłej matki

Dieta przyszłej matki

Aby urodzić zdrowe dziecko, przyszła mama powinna sięgać po zdrowe przekąski, takie jak jogurt naturalny, owoce i warzywa. Są one bogate w białko, witaminy i minerały.

Dieta przyszłej mamy

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży

Kofeina Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie. Najlepiej oczywiście całkowicie pozbyć się kofeiny z diety na czas ciąży. Nadużycie kofeiny podczas ciąży, zwłaszcza w czasie pierwszego...

Dieta przyszłej mamy

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

Mrożone owoce morza Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej. Wątróbka Wątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak zawiera także duże ilości witaminy A....

Dieta przyszłej mamy

Napoje dla kobiety w ciąży

Napoje dla kobiety w ciąży

Napoje podczas ciąży Podczas ciąży należy uważać nie tylko na to, co się je, ale również na to, co się pije. Drinki są oczywiście zakazane, ale jest wiele innych napojów do wyboru, które są zdrowe i nawodnią organizm. Woda Wiadomo, że woda jest dla organizmu...

Dieta przyszłej mamy

Warzywa dla kobiety w ciąży

Warzywa dla kobiety w ciąży

Dieta podczas ciąży Odpowiednie odżywianie podczas ciąży jest bardzo ważne. Warzywa są kluczową częścią codziennej diety. Mięso, jajka i ryby