Choruje 10 mln Polaków. "Najgorsze, co możesz zrobić"
Kardiolog wskazuje kluczowe błędy pacjentów, którzy cierpią na nadciśnienie. Wiele osób zakłada, że dopóki nie ma konkretnych dolegliwości, nie ma powodu do zmartwień. Tymczasem lekarze przypominają, że nadciśnienie nie boli. W wielu przypadkach nawet przy dużych zwyżkach nie ma żadnych objawów.
1. Grzechy główne przy nadciśnieniu
Skala osób zmagających się z nadciśnieniem jest ogromna. Z danych publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Tymczasem lekarze wskazują, że świadomość choroby ma tylko ok. 20-25 proc. chorych, czyli większość nie wie o problemie albo wie, ale nie przestrzega zaleceń.
Doktor Ernst von Schwarz, naukowiec i specjalista kardiologii, podkreśla, że nadciśnienie jest nazywane przez lekarzy "cichym zabójcą", bo w ukryciu, systematycznie prowadzi do uszkodzenia kolejnych organów, począwszy od naczyń krwionośnych, przez serce, mózg, po nerki.
- Najgorsze, co możesz zrobić, jeśli masz wysokie ciśnienie, jest nietraktowanie problemu wystarczająco poważnie - podkreśla ekspert.
W podobnym tobie wypowiada się inny kardiolog dr Cheng-Han Chen, który podkreśla, że największym błędem popełnianym przez pacjentów jest brak monitorowania ciśnienia. Lekarz podkreśla, że u osób, które zmagają się z tą chorobą, konieczne jest regulanre wykonywanie pomiarów nie tylko w gabinecie lekarza, ale również w domu, to pomoże m.in. w ustaleniu odpowiedniego dawkowania leków.
2. Skutki nadciśnienia
Dr Chen podkreśla, że nawet osoby, u których zdiagnozowano chorobę, często ignorują problem. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.
- Nadciśnienie może powodować problemy w całym organizmie, takie jak niewydolność nerek, utrata wzroku, zaburzenia funkcji poznawczych, demencja i zaburzenia seksualne - przypomina kardiolog.
- Nawet niewielki wzrost ciśnienia, czyli 5 mmHg ciśnienia skurczowego - to jest nawet kilkunastoprocentowy wzrost ryzyka udaru, zawału mięśnia sercowego, czy zgonu sercowo-naczyniowego - są liczne badania, które to potwierdzają - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Maciej Banach, kardiolog, kierownik Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii UM w Łodzi, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
3. Zmiana stylu życia pomoże w walce z wysokim ciśnieniem
Lekarze przypominają, że istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w utrzymaniu ciśnienia pod kontrolą. Wystarczy na stale wprowadzić w życie kilka zdrowych nawyków. Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na rolę diety - udowodniono, że zarówno dieta DASH, jak i śródziemnomorska skutecznie obniżają zarówno ciśnienie rozkurczowe, jak i skurczowe.
Bardzo ważne jest też ograniczenie soli, Blood Pressure UK rekomenduje, by jej dzienne spożycie nie przekraczało sześciu gramów. Kolejnym kluczem w walce z nadciśnieniem jest regularna aktywność fizyczna i ograniczenie używek, zwłaszcza papierosów i alkoholu. Lekarze szacują, że dzięki przestrzeganiu tych zaleceń można obniżyć ciśnienie krwi o co najmniej 10-15 mmHg.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.